Ağrısız Menstruasyon ve Yoga

Bu seminerde kadınlığın doğasında var olan doğurganlığın ve menstural döngünün fizyolojisini ve anatomisini inceleyip, bu doğrultuda bedenimize karşı nasıl bir yaklaşım oluşturabileceğimizi deneyimleyeceğiz. Bedenimiz ve içgüdülerimiz ile olan bağımızı, iç sesimizi de dinleyerek geliştireceğiz.

Seminerde yapılacak olan derin restoratif pratik sırasında bolca destek kullanarak, her pozda derin bir rahatlama ve beden açıklığı tecrübe edeceğiz. Pelvik taban egzersizleriyle şifalanmayı, kendiniz sağlayacaksınız. Bunun yanı sıra evde uygulayabileceğiniz özel bir sekans öğrenecek ve bu pratiğin faydalarını her ay evinizde deneyimleyebilecek, düzenli yaptığınız takdirde yaşadığınız genel semptomların azaldığı ve hatta geçtiğini göreceksiniz.

Çalışmamız, teorik ve pratik uygulama şeklinde iki bölümden oluşacaktır.

  • Teorik kısımda menstural döngünün üç fazı, overler ve hormonlar, ovulasyon süresinde rahim içinde ortaya çıkan değişiklikler, endometriozis ve polikistik overin etkileri, sağlıklı menstruasyon nelere bağlıdır gibi konular işlenecek.
  • Pratik kısmında ise mensturasyondan önce, sırasında ve sonrasında uygulanabilecek asanalar, içsel bilgiyi uyandıracak pranayama çalışmaları ve restoratif çalışmalar yapılacaktır.

Seminerde Kullanılacak Kaynak/ Materyaller:

Seminerde bir çok kaynaktan derlenen bilgilerle oluşturulan bir sunum ve görsel animasyonlar katılımcılarla paylaşılacaktır.

Ekipman olarak hiçbiri zorunlu olmamakla birlikte;

3 adet uzun bolster tipi yastıklar ya da bolster 
1 adet kemer ya da havlu
1 adet blok yine yerine küçük bir minder olabilir. 
Göz bandı ( tercihe göre) bulundurmanız önerilir.

Aycan Pınar Sitemkar , Damla Fidancı

Ağrısız Menstruasyon ve Yoga