Berivan Aslan Sungur

Berivan Aslan Sungur 2000 senesinde yoga ile tanışmış, yurtiçi ve yurtdışında farklı birçok tarzda yoga eğitimi almış; 2006 senesinde özellikle Yin Yoga alanına odaklanmıştır. 2009 yılında Türkiye’deki ilk Yin Yoga Uzmanlaşma Programı’nı hayata geçirmiştir ve bu alanda yüzlerce hoca yetiştirmiştir. Yin Yoga’nın Türkiye’de yaygınlaşması ve sevilmesinde öncü rol oynamıştır.

Yoga dışında psikoloji, travma, mindfulness, sinir sistemi, anatomi, astroloji gibi alanlarda eğitimler almıştır. Integral Somatik Psikoloji, Somatik Bağlanma Terapisi, bir beden psikoterapisi yöntemi olan Bodynamics temel eğitimlerini tamamlamıştır. Somatik Deneyimleme Uygulayıcı Eğitimi’ne ve psikoloji yüksek lisansına halen devam etmektedir.

Derslerinde yoga bilgisini, psikoloji, sinir sistemi bilimsel verileri ile bir araya getirmekte; yin yogayı somatik pratikler ile iç içe, bir çeşit iç çalışma alanı olarak sunmaktadır. Bu alan, hayatın koşturmacası ve yoğunluğu içinde sıkışmış, kendine şefkat göstermekte zorlanan, hakikatinden çoğunlukla kopuk yaşayan günümüz modern insanı için; kendi hakikati ile bağlantıya geçtiği ve dönüştüğü şefkatli bir kucak niteliğindedir.

Yin Yoga, yoga anatomisi, tao vinyasa, yogaya işlevsel yaklaşım ve anatomik poz analizleri alanları yoga hocalarına 15 senedir verdiği eğitimler arasıdadır. Birey ve kurumlara, ayrıca sinir sistemi güçlendirme, regülasyon, somatik pratikler, meditasyon ve Kendime Annelik gibi bütünsel eğitimler vermektedir.

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunudur; Paris’de, IFM’de Moda ve Tekstil İşletmesi masterı yapmıştır. Evlidir, iki oğlu vardır. 25 seneden uzun süredir yoga ve çok çeşitli içsel çalışmaların içerisindedir. Kendi hayat deneyimlerinden damıttıklarını, yoga öğretisi ile iç içe geçirmeye çalışmakta ve sıradan bir hayatın içinde, yogayı, teslimiyeti ve özgürlüğü aramaktadır. Bu alanlarda konuşmalar yapmakta ve yazılar yazmaktadır. Hthayat, Cnnturk iyilik sağlık, Yoga Journal Türkiye, Dünyahali, Formsante, Pozitif gibi dergilerde yazıları yayınlanmıştır.

Berivan, insanlara hayattaki zorlanmalarında farklı araçlarla rehberlik ve destek sunan  www.hapaka.com adlı dijital platformun kurucu ortaklarındandır. İklim krizi konusunda farkındalık yaratmak adına, Yuvam Dünya Derneği eğitim kurulunda yer almaktadır.

www.berivanaslansungur.com

Berivan Aslan Sungur Pratikleri