Didem Ergin

Didem Ergin, 1985’de Tokat’ta doğdu. 2008’de ODTÜ’de mühendislik eğitimi alıp ardından Alabama Üniversitesi’nde yüksek lisansını yaptı. 2014’de öğretmeni Zenki Roshi’yle tanıştı ve Boulder Zen Merkezi’nde düzenli olarak meditasyon üzerine derinleşti. 2018’de kurumsal hayattan çekilerek kendini anlama yolculuğunda derinleşmeye karar verdi. Amerika’da tek Budist temelli psikoloji yüksek lisansı veren Naropa Üniversitesi’nde ‘Ben Ötesi Psikoloji ve Budist Psikolojisi’ alanlarında çalışmaya başladı.

Naropa’nın contemplative psychology diye bilinen meditasyon uygulaması ağırlıklı, insan zihnini araştırmaya yönelik verdiği eğitim sistemi sayesinde Pema Chödrön, Thupten Jinpa, Dzigar Kongtrul Rinpoche gibi günümüzün değerli meditasyon ustalarından canlı dersler alabilme onuruna sahip oldu.

2021’de meme kanseri teşhisiyle birlikte tedavi için Türkiye’ye dönüş yaptı. Tedavisi sırasında Dönüşen Zihin Platformunu kurdu. Bu platformda kadınların kendileriyle olan ilişkilerine şefkat getirebilmesi üzerine çalışmalar düzenlerken Stanford Üniversitesi’nden aldığı özel davetle Şefkat ve Diğerkamlık Araştırma ve Eğitim Merkezi (CCARE)’de uzun dönemli eğitimler alarak Şefkat Elçisi ünvanını elde etti. Ocak 2024’te ilk kitabı olan Elbet Açacak İçimdeki Nilüfer yayımlandı. Bir öz şefkat romanı olan bu kitap okuyucular tarafından yoğun ilgiyle karşılanarak iki ayda üçüncü baskısını bitirdi. Didem halen Dönüşen Zihin Platformu bünyesinde kadınlara şefkat odaklı psiko-eğitim çalışmaları vermeye devam ediyor.

Didem Ergin Pratikleri