Kompost: Nereden Başlasam, Nasıl Yapsam?

Kokopelli Şehirde’ sosyal girişimiyle tanıdığımız Yasemin Kırkağaçlıoğlu ve Elif Çatıkkaş rehberliğinde herkese açık ve ücretsiz gerçekleşecek bu seminerde; bireylerde ekolojik farkındalık kazandırmanın ve iklim krizi karşısında birey olarak yapabileceklerimize odaklanarak “ben ne yapabilirim ki!” demeden çözümün bir parçası olmanın yollarını araştıracağız.

İnsanın iz bırakmadığı bir ormana gittiğimizde atık diye bir şey görmeyiz. Ölen canlılar, kuruyan yapraklar ve dallar diğer canlılar tarafından dönüştürülerek yeniden yaşamı besler. Çok kısaca kompost, bu doğal döngüyü orman ekosistemini taklit edip hızlandırdığımız bir süreç. Çiftliklerde, arka bahçemizde hatta şehirde evlerimizde organik atıklarımızı dönüştürerek toprağı onarmanın yolu komposttan geçiyor.

“Alışkanlıkları değiştirmek hiç kolay değil ve birey olarak zaman zaman gezegenin gidişatıyla ilgili umutsuzluğa kapıldığımız ve boşa kürek çekiyormuş gibi hissettiğimiz günler oluyor. Bir anda her şeyi değiştirmek mümkün değil ama biz “bir sıfırdan büyüktür” diye düşünmeyi seviyoruz.” diyen ‘Şehirde Kokopelli’ ile bu herkese açık ve ücretsiz seminerde;

  • Şehir hayatında, küçük bir alanda dâhi, kolaylıkla topraktan aldığımızı toprağa vermenin yollarını keşfedeceğiz.
  • Ekolojik Dönüşüm/ Şehirde organik atıkları dönüştürmenin yolu olan ‘kompost’ ve çeşitleri üzerine konuşacağız.
  • ‘Neden kompost yapalım?’ ve ‘Nasıl başlarım?’ gibi soruların da yanıtlarını bulacağız.

Bu seminere;

  • Bahçecilik için kompost yapma isteğinde olan ve/veya olabildiğince sıfır atık yaşamaya çalışan,
  • Kendi evinde ve yaşamında ekolojik dönüşüme niyetli, ama neresinden başlayacağı konusunda pratik bilgi ihtiyacı olan tüm bireyleri davet ediyoruz.

Kokopelli Şehirde Kimdir?
‘Kokopelli Şehirde’ sosyal girişimi ekoloji ve sürdürülebilir yaşam üzerine çocuk ve yetişkinlere yönelik öğrenme ve deneyimleme alanıdır. Giderek artan nüfusuyla, üretim ve tüketimin çoğunluğunun gerçekleştiği şehirlerin daha sürdürülebilir olması amacıyla kurumlar, okullar ve bireylerle çalışmalarını yürütür. Günlük hayatlarımıza uyarlayabileceğimiz daha sürdürülebilir ve ekolojik yaşam pratiklerini hem çocuk hem de yetişkinlerle paylaşır.

Herkese açık ve ücretsiz bu buluşmaya katılmak için;

Herkese Açık ve Ücretsiz

Kompost: Nereden Başlasam, Nasıl Yapsam?
Bu etkinliğe katılmak için giriş yapmanız ya da ücretsiz bir hesap oluşturmanız gerekmektedir.

Giriş yapmak ya da
ücretsiz hesap oluşturmak için