Yasemin Kırkağaçlıoğlu

Koç Lisesi sonrasında Koç Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. 10 yıla yakın süreyle danışmanlık ve bankacılık sektöründe çalıştı. Çocuklarının doğumuyla birlikte sağlıklı gıdaya erişim konularına daha fazla kafa yormaya başladı ve bu sırada permakültürle tanıştı.

Ekim 2016’da Matt Prosser tarafından verilen 2 günlük “Pratik Permakültür Seminerine” katılarak “earth bag” yöntemiyle bir bank inşası ve mandala sebze bahçesi yapımında yer aldı. 2017 Mayıs’ında Mustafa Fatih Bakır ve Iraz Candaş’tan Permakültür Tasarım Sertifikası’nı aldı.

Elif Çatıkkaş’la birlikte Eylül 2017’de Kokopelli Şehirde’yi kurdu. Nisan 2018’de Savory Network’ün Türkiye gözesi Anadolu Meralarından “Bütüncül Yönetime Giriş” eğitimini tamamladı. 2018 Mayıs’ında “Bahçe “Bakımı” eğitimini tamamladı. 2019 yılında 5 günlük “Çocuklar Permakültür’ün İçinde” ve “Permakültür Tasarım Sertifikası Eğitmen Eğitimlerini” aldı. Haziran 2019’da İsveç “Ridgedale Permaculture” çiftliğinde 5 günlük küçük çiftçilik eğitimini ve 2020’de Milkwood Permaculture “Yaşayan Permakültür” eğitimini tamamladı. Kokopelli’de permakültür uygulamalarını deneyimleme ve öğrendiklerini yayma konusunda çalışmaktadır.

Tüketimlerimize farklı bir gözle bakma, kendi gıdamızı üretme, atıklarımızı dönüştürme, dünyayı ve insanı gözetme ilkelerini özellikle çocuklara aktarabilme konularında çalışmalarını yürütüyor. Attığımız bireysel adımların kurduğumuz bağlarla birlikte bir değişim başlatabileceğine inanıyor ve bunun için çalışıyor.

Yasemin Kırkağaçlıoğlu Pratikleri