Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Güçlü Tutabiliriz?

‘Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Güçlü Tutabiliriz?’ seminerinde Fatma Özdemir Canverdi rehberliğinde Ayurveda bakış açısı ile bağışıklık sistemimizi anlayacak ve güçlü tutmak için yaşamımıza katabileceğimiz pratik bilgiler edineceğiz.

Bağışıklık sistemimiz, iyi çalıştığı sürece varlığını pek fark etmediğimiz, iyi çalışmamaya başladığında ise hızlıca iyileşmesinin kolay olmadığı bir sistem.

Ayurveda’da bağışıklık sistemimizle doğrudan alakalı kavram: ‘Ojas’… Ojas, beş bin yıldır tüm dokuları sağlıklı bir bedenin üretebileceği çok değerli bir madde olarak tarif ediliyor. Bu noktaya varırken de sadece doğru besinler değil, düşüncelerimiz ve hatta etrafımızda olup biten her şeyle kurduğumuz ilişki büyük önem kazanıyor. Bütüncül bir ‘sindirim’ süreci… Bu bakış açısı ile yaşamımızda belli noktalara yapacağımız ufacık iyileştirmeler bağışıklık sistemimizin güçlenmesi ve böyle kalması için anahtar role sahip.

Ayurvedik yaklaşımla hazırlanan bu seminer; bedenimizi ve bağışıklık sistemimizi daha iyi tanıyıp anlamamızı sağlarken, bağışıklığımızı etkileyebilecek olumsuz faktörleri fark edip bunları en aza indirmek için ipuçları sunacak ve bağışıklığımızın güçlü kalması için kolayca uygulayabileceğimiz bi lgiler ortaya koyacak.

Bu seminere;

  • Kendine daha iyi bakmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve kış boyunca hastalık ve salgınlara karşı yüksek dirençli olmak isteyen fakat nereden başlayacağını bilemeyen
  • Bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olacak bir rahatsızlık yaşayan veya yaşamış olan
  • Pek çok gıda desteği, vitamin…vs. almak yerine günlük yaşamına ufak yeni alışkanlıklar ekleyerek bağışıklığını güçlendirmek isteyen
  • Çoğu zaman bitkin hissetmenin ya da sık hastalanmanın nedenini ve çözümünü merak eden herkesi bekliyoruz.

Konu Başlıkları:

  • Ayurveda nedir?
  • Ayurveda’da bağışıklık: prana, tejas, ojas, soma
  • Bağışıklığımızı güçlendirmek için Ayurvedik öneriler, günlük hayatımızda uygulayabileceğimiz pratik alışkanlıklar, tarifler.

Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Güçlü Tutabiliriz?