Yinfleks Atölyesi

Yinfleks Atölyesine Katılmak Ne Faydalar Sağlar?
• Ellerin ayaklarla uzun süreli temasından dolayı beden farkındalığı sağlar.
• Beden farkındalığının beraberinde getirdiği “an”da olma; “burdayım” hissini oluşturur.
• Dikkatin uzun süreli ellerde ve ayaklarda olması nedeniyle topraklanma sağlar.
• Yoğun stres ve gerginlik durumları için bedende ve zihinde derin gevşeme sağlar.
• Kronik yorgunluklarda azalma sağlar.
• Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yinfleks, Yin Yoga pratiği ile refleksolojinin birbirini destekler şekilde harmanlanarak iç içe geçtiği bir pratiktir. Yinfleks pratiği, Yin Yoga’nın insanı kendisiyle buluşturan tavrı ile insanın içindeki şifacıyı uyandıran tavrı birleştirmeye odaklanır.

Yinfleks pratiği, Refleksoloji ve Yin Yoga Pozları olmak üzere iki bölümden oluşur. Refleksoloji bölümünde kişi, rehber tarafından güvenli bir alanın içinde tutularak ayaklarının altında yer alan refleks bölgelerine kendi elleri ile masaj uygular. Pratik esnasında masaj yaparken dikkat edilecek konular hakkında katılımcı bilgilendirilir. İkinci bölümde ise refleksoloji ile ilk kısımda uyarılan bölgelere, meridyenlere (enerji kanallarına), masaj uygulanan refleks bölgelerine paralel olarak vücutta aynı meridyen hattını uyaracak, masaj uygulanan refleks bölgesini etkileyecek Yin Yoga pozları uygulanır. Örneğin, bir Yinfleks pratiğinin ilk bölümünde karaciğer meridyeninin başlangıç noktası refleksoloji ile ayaklarda uyarıldıktan sonra, pratiğin ikinci bölümüde karaciğer meridyenini vücutta hat olarak uyaracak bir Yin Yoga pozu uygulanır.

Yinfleks pratiği herkesin katılımına uygundur, deneyim gerektirmez. Bu atölye sonunda siz de, kendi kendinize ayak bölgenize uygulayabileceğiniz masajla kombinleyebileceğiniz yin yoga pozlarından oluşan bir pratik öğrenmiş olacaksınız.

Refleksoloji Nedir?

Refleksoloji, bedenin tüm bezlerinin ve organlarının, tüm iskeletin, ellerde ve ayaklarda birer yansıması olduğu fikrine dayanan bir uygulamadır. Refleksoloji, elleri ve ayakları bedenin haritası gibi düşünerek ellerde ve ayaklarda bulunan refleks noktalarına ve bölgelerine ellerle ve el parmaklarıyla baskı ve masaj uygulanarak yapılır. Uygulanan baskı ve masajla birlikte bedenin kendi kendini iyileştirme sürecini harekete geçiren bir yöntemdir. Vücutta yer alan ve içinden yaşam enerjisinin geçtiği meridyenlerin (enerji kanallarının, nadilerin) bazılarının başlangıç, bazılarının ise bitiş noktaları el ve ayak parmaklarındadır. Refleksoloji ile bu meridyenlerle birlikte avuçlarda ve ayak tabanlarında yer alan refleks bölgeleri uyarılarak meridyenlerdeki tıkanıklıklar, refleks bölgelerindeki kristalleşmeler giderilmeye çalışılır.

Yin Yoga Nedir?

Yin Yoga, meditatif bir yoga uygulamasıdır. Bedenin sınırlarını zorlamadan, pozlarda ortalama 2- 5 dk kalınır ve uygulama sırasında etkilenmesi hedeflenen bölgelerdeki kaslar pasif bırakılır.Bedene fiziksel anlamda esneklik kazandırır, bağ dokusundaki uzun süreli yapışmaları açmaya yardımcı olur. Modern yaşama hakim olan “aceleye, yapmaya, başarmaya odaklı” hayatımızı dengeleyici niteliktedir. İnsanı yavaşlatarak, kendini dinlemesine vurgu yapar, kendine yaklaşmasına yardımcı olur.

Yinfleks Atölyesi İçin Gerekli Malzemeler

Sevdiğiniz bir yağ. Sade zeytinyağı da olabilir. Zeytinyağının içine uçucu yağlardan da damlatarak kullanabilirsiniz.

  • Havlu.
  • Dizlerinizin altını gerekirse desteklemek için bir battaniye.
  • Kalçanızın altını gerekirse desteklemek için bir minder.
  • Sırtınızın altını boylu boyunca destekleyecek bir yastık ya da yoga bolster’ı. Kullanacağınız yastık yumuşak ise iki tane de olabilir.
  • İki tane minder.

Erol Sungur

Savaşım Çolakoğlu

Yinfleks Atölyesi