fbpx
Şu anki durum
Kayıtlı Değilsin
Fiyat
Program Sayfası

Yinfleks Atölyesi

Yin Yoga ve Refleksoloji

 

Yinfleks Atölyesine Katılmak Ne Faydalar Sağlar?

• Ellerin ayaklarla uzun süreli temasından dolayı beden farkındalığı sağlar.
• Beden farkındalığının beraberinde getirdiği “an”da olma; “burdayım” hissini oluşturur.
• Dikkatin uzun süreli ellerde ve ayaklarda olması nedeniyle topraklanma sağlar.
• Yoğun stres ve gerginlik durumları için bedende ve zihinde derin gevşeme sağlar.
• Kronik yorgunluklarda azalma sağlar.
• Bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

Yinfleks, Yin Yoga pratiği ile refleksolojinin birbirini destekler şekilde harmanlanarak iç içe geçtiği bir pratiktir. Yinfleks pratiği, Yin Yoga’nın insanı kendisiyle buluşturan tavrı ile insanın içindeki şifacıyı uyandıran tavrı birleştirmeye odaklanır.

Yinfleks pratiği, Refleksoloji ve Yin Yoga Pozları olmak üzere iki bölümden oluşur. Refleksoloji bölümünde kişi, rehber tarafından güvenli bir alanın içinde tutularak ayaklarının altında yer alan refleks bölgelerine kendi elleri ile masaj uygular. Pratik esnasında masaj yaparken dikkat edilecek konular hakkında katılımcı bilgilendirilir. İkinci bölümde ise refleksoloji ile ilk kısımda uyarılan bölgelere, meridyenlere (enerji kanallarına), masaj uygulanan refleks bölgelerine paralel olarak vücutta aynı meridyen hattını uyaracak, masaj uygulanan refleks bölgesini etkileyecek Yin Yoga pozları uygulanır. Örneğin, bir Yinfleks pratiğinin ilk bölümünde karaciğer meridyeninin başlangıç noktası refleksoloji ile ayaklarda uyarıldıktan sonra, pratiğin ikinci bölümüde karaciğer meridyenini vücutta hat olarak uyaracak bir Yin Yoga pozu uygulanır.

Yinfleks pratiği herkesin katılımına uygundur, deneyim gerektirmez. Bu atölye sonunda siz de, kendi kendinize ayak bölgenize uygulayabileceğiniz masajla kombinleyebileceğiniz yin yoga pozlarından oluşan bir pratik öğrenmiş olacaksınız.

Refleksoloji, bedenin tüm bezlerinin ve organlarının, tüm iskeletin, ellerde ve ayaklarda birer yansıması olduğu fikrine dayanan bir uygulamadır. Refleksoloji, elleri ve ayakları bedenin haritası gibi düşünerek ellerde ve ayaklarda bulunan refleks noktalarına ve bölgelerine ellerle ve el parmaklarıyla baskı ve masaj uygulanarak yapılır. Uygulanan baskı ve masajla birlikte bedenin kendi kendini iyileştirme sürecini harekete geçiren bir yöntemdir. Vücutta yer alan ve içinden yaşam enerjisinin geçtiği meridyenlerin (enerji kanallarının, nadilerin) bazılarının başlangıç, bazılarının ise bitiş noktaları el ve ayak parmaklarındadır. Refleksoloji ile bu meridyenlerle birlikte avuçlarda ve ayak tabanlarında yer alan refleks bölgeleri uyarılarak meridyenlerdeki tıkanıklıklar, refleks bölgelerindeki kristalleşmeler giderilmeye çalışılır.

Yin Yoga, meditatif bir yoga uygulamasıdır. Bedenin sınırlarını zorlamadan, pozlarda ortalama 2- 5 dk kalınır ve uygulama sırasında etkilenmesi hedeflenen bölgelerdeki kaslar pasif bırakılır.Bedene fiziksel anlamda esneklik kazandırır, bağ dokusundaki uzun süreli yapışmaları açmaya yardımcı olur. Modern yaşama hakim olan “aceleye, yapmaya, başarmaya odaklı” hayatımızı dengeleyici niteliktedir. İnsanı yavaşlatarak, kendini dinlemesine vurgu yapar, kendine yaklaşmasına yardımcı olur.

• Sevdiğiniz bir yağ. Sade zeytinyağı da olabilir. Zeytinyağının içine uçucu yağlardan da damlatarak kullanabilirsiniz.
• Havlu.
• Dizlerinizin altını gerekirse desteklemek için bir battaniye.
• Kalçanızın altını gerekirse desteklemek için bir minder.
• Sırtınızın altını boylu boyunca destekleyecek bir yastık ya da yoga bolster’ı. Kullanacağınız yastık yumuşak ise iki tane de olabilir.
• İki tane minder.

Savaşım Çolakoğlu Kimdir?

Yin Yoga
Savaşım Çolakoğlu 2015 yılında yoga pratiğine başlamıştır. İlk eğitmenlik eğitimini Cihangir Yoga Ankara’da 200 Saat CY’nin Temelleri Eğitimi ile Barış İşcan, Duygu Bingöl, Bade Gül Kılınç, Zeyneb Uras, Naz Şarman ve Chris Chavez’den almıştır.

Yin Yoga ile stüdyo derslerinde tanışmasının ardından Berivan Aslan Sungur Yoga Okulu tarafından sunulan aşağıdaki programlara katılmıştır.

• 200 Saat Yin Yoga Eğitmenlik Programı
• İşlevsel Anatomi Programı
• Tao Vinyasa Programı
• Yin Yogada Derinleşme Programı
• Hakikatine Yaklaşmak (Berivan Aslan Sungur ve Erdoğan Çalak rehberliğinde)
• Tam İnsan Olma Psikolojisi (Berivan Aslan Sungur ve Nilüfer Devecigil rehberliğinde)

Ayrıca Devrim Akkaya’dan da aşağıdaki eğitimleri almıştır.

• Çakraların Psikolojisi
• Meridyen Teorileri ve 5 Element Yoga Serileri

Yin Yoga pratiğini, insanın kendi hakikatiyle pratiği olarak gören Savaşım Çolakoğlu, Yin Yogada Derinleşme Programı’nı tamamlamasının ardından Berivan Aslan Sungur’un asistanı olarak bu alandaki çalışmalarına ve kendi gerçekliğiyle olan pratiğini derinleştirmeye devam etmektedir. Şu anda online platformda Yin Yoga, Tao Vinyasa ve Yin Yang Yoga dersleri vermektedir.

Refleksoloji
Refleksoloji alanında da Elif İşcan’dan refleksoloji eğitimi alan Savaşım Çolakoğlu, refleksoloji seansları vermektedir.

Yinfleks
Yoganın ve refleksolojinin birbirini destekler yönlerine özel olarak ilgi duyduğu için her iki pratiğin birleşiminden oluşan Yinfleks uygulamasını ortaya çıkarmıştır. Yinfleks’i, Yin Yoga pratiği ile refleksolojinin birbirini destekler şekilde harmanlanarak iç içe geçtiği bir pratik olarak tanımlayan Savaşım Çolakoğlu online olarak yinfleks dersleri vermektedir. Yinfleks pratiği ile, Yin Yoga’nın insanı kendisiyle buluşturan tavrının, insanın içindeki şifacıyı uyandıran tavrı ile birleştirilebileceğine inanmaktadır.

Ses Masajı ve Ses Meditasyonu
İlgi alanlarından bir tanesi de ses masajı ve ses meditasyonu olan Savaşım Çolakoğlu, ses masajı eğitimini Sırma Belin’den, ses meditasyonu eğitimini ise Cenk Güçbilmez’den almıştır. Online platformda ses meditasyonu yaptırmaktadır.

Zumba
Son olarak; Savaşım Çolakoğlu 2008 yılında katılımcı olarak ilk Zumba dersine girmiş ve Zumba’yı hayatından hiç çıkarmadığı spor aktiviteleri arasına almıştır. 2015 yılında Zumba Fitness Basic I eğitimini Türkiye’nin ilk ZES’i (Zumba Education Specialist) olan Didem Zeybek’ten alarak Zumba Fitness dersi vermeye yetkin uluslararası sertifikalı Zumba eğitmenlerinden biri olmuştur. Ardından yine Türkiye’nin ZESlerinden biri olan Ecem Özcan’dan Zumba Gold eğitimi almıştır. Ankara’da çeşitli spor stüdyolarında ve dans okullarında Zumba dersi vermektedir.