Tasavvuf Sohbetleri

Hale Kürklü ile insan, evren, Tanrı bütünlüğünü konu alan Tasavvuf Sohbetleri’nde buluşuyoruz. “Aradığını dışarıda değil, kendinde ara” sözünden yola çıkarak, tasavvufta “nokta” ile işaret edilen “İnsan”ın sırrını keşfetme yolculuğuna davetliyiz.

İlkgün Amitabh

Hale Kürklü ile Tasavvuf Sohbetleri İçeriğinde Neler Var?

Tasavvuf eğitiminde, seyr-u süluk denen manevi yolculuğun konusu İNSANdır. Tasavvuf felsefesine göre her insan biriciktir – Fiziksel, biyolojik, kişilik ve karakter özelliklerinin bütünüyle, kimseye benzemez. Ve insanın bu biricikliğini, Tanrı’nın kanıtı olarak işaret ederek “Bir”, “Birlik”, “Bütünlük” kavramlarını ortaya koyar. 

Tasavvuf felsefesine göre insan, yüce yaradanın kendini gösterdiği (tecelli ettiği) ayna ve mekandır. Tanrı’nın varlığı, birliği, niteliği ve evrenin durumu varlık birliğiyle; yaratanla yaratılanın bir oluşu ve aynı kaynaktan gelişi anlayışıyla açıklanır. 

Tanrı, evren, insan bütünlüğünü konu alan Tasavvuf Sohbetleri’nin ana başlıkları:

  • İNSAN
  • HAKİKAT YOLUNDA DÖRT KAPI
  • NEFS BASAMAKLARI
  • NEY ve SİKKE METAFORLARI
  • ŞİKAYETSİZ BİR HAYAT, ŞÜKÜR VE KARMA
  • SEYR-U SÜLUK YOLCULUĞU VE ARİFLER

Kişinin kendini bilme yolculuğunda Tasavvuf felsefesinin rehberliğine merak duyuyorsan, Nisan-Haziran 2023 döneminde gerçekleşen ve Tasavvuf konularına giriş niteliğindeki bu sohbet serisi ilgini çekebilir. 

Birbirinin devamı niteliğindeki bu sohbet serisini tarih sırasına göre izlemeni öneririz.

,

Tasavvuf Sohbetleri