Hatha Yoga’nın Kökleri ve Dönüşümü

Yoga: Neydi, Ne Oldu?

Hatha Yoga binlerce yıllık geçmişe sahip bir mistik disiplindir. Defne Suman ile Hatha Yoga’nın kökleri ve dönüşümü.
Yoga -yog- bütünleşmek anlamına gelir. İnsanın kendini evrenden ve ötekinden ayrı görmesinin bir yanılsama olduğunu öne sürer.
Nihai amaç bu yanılsamanın perdesini kaldırarak insanı yalnız ve tekil olmadığı gerçeği ile buluşturmaktır. Hatha Yoga’da bu amaç için kullanılan araç vücut, zihin ve nefestir. Bu üçlünün bir arada çalışması sonucunda kişinin beyni günlük hayatta varlığını sürdüren beyin dalgası frekansından çıkarak, üst gerçeklikleri kavrayabildiği bir diğer beyin dalgası frekansına geçer ve orada bir süre kalır. Bu süre zarfında yanılsamanın perdesi aralanır ve hakikat bize göz kırpar. 

Geleneksel temellere sahip bu sistem, 21. yüzyılda bir gevşeme ve stres atma egzersizine dönüşmüş durumda. Vücut, aşılması gereken bir araç iken, günümüzde geliştirilmesi (daha esnek, daha güçlü)
gereken bir amaç haline geldi. Tüm kadim metinlerde terbiyesinden söz edilen nefs/ego, bugün sosyal medyadaki yoga yaparken görünme çılgınlığı yüzünden balon gibi şişti. Hocanın, yoga bilgisini hak eden öğrenciyi özenle seçtiği bu geleneksel sistem, hocaların ekmek parası derdi ile öğrencilere muhtaç olduğu herhangi bir iş koluna indirgendi.

Sizin sorularınızla da şekillenecek sohbetimizde yoganın felsefesini, değişimini ve itibarını geri kazanması için yapılabilecekleri ele alacağız.

Hatha Yoga’nın Kökleri ve Dönüşümü