Can Bora

Yin Yoga’yı sadece insanı anlamak için değil ama insan bedeninin yapı taşlarından olan derin ve ileri duyum mekanizmalarını da keşfetmek ve kullanmak üzere gören Can, ilk Yin Eğitimini Berivan Aslan Sungur’dan aldıktan sonra ilerleyen senelerde Berivan’ın asistanlığını yaptı. O günden bu güne, Yin Yoga’yı; alternatif çağdaş ve somatik hareket teknikleri ile harmanladı. Uluslararası metafizik eğitmeni Vernon Frost ile beş seneden beri çalışan Can, Yin Yoga’yı derin bilinç seviyelerine erişmek için bir araç olarak da kullanıyor.
Cihangir Yoga bünyesinde Y.A. onaylı 500 saatlik eğitimini tamamladı. Cihangir Yoga ve farklı şehirlerde Yin ve Tao Vinyasa Uzmanlaşma Programları verdi. 2019 yazından itibaren bağımsız olarak eğitim vermeye devam etmektedir. Pandemi süresi boyunca DYNAMICS ismini verdiği kişisel gelişim seminerini hazırladı. 2019’dan bu yana DYNAMICS 1 ve 2 olmak üzere beş yolculuk tamamladı. Sorbonne Üniversitesi – tiyatro ve A.R.E.A. – dans bölümü mezunu olan Can, çeşitli kurumlarda oyuncu ve dansçı olarak çalıştıktan sonra 2011 senesinde “berika” ismini verdiği multidisipliner sanat kolektifini kurdu. Ortağı Ufuk Şenel ile birlikte yurtiçi ve yurtdışında birçok rezidansa davet edilmiş olup, ALTAR gösterisi ile Afife Jale ve Yeni Tiyatro Dergisi Ödülleri’nden adaylık ve ödülleri bulunmaktadır. Aynı zamanda çeşitli kuruluş ve üniversitelerde hareket dersi vermiştir. Can, 2019 senesinde ArtEZ Üniversitesi’nde performans sanatlarında üçüncü masterına başlamak için Hollanda’ya taşınmış, “araştırmacı-sanatçı” olarak “somatik hareket tekniklerinde içkinlik aracı olarak tekrar” kavramı üzerine çalışmaktadır. Detaylı bilgi: can-bora.com

“Güne Hareketli Meditasyonla Başla” dersi bedenlerimizi uyandırmak ve yogadan farklı bir şekilde hareket ettirmek için bize bir davet sunuyor. Teknik bir dans dersi olmadığı için; dans bilgisi olan ya da olmayan herkese açık.

Bedenimlerimizi hangi enerji hareket ettirir ve hareket etme eyleminden nasıl zevk duyabiliriz? Bu ders, bedeni daha özgür bir şekilde hareket ettirmek isteyen herkes için hazırlandı. Minik beden koordinasyonlarıyla başlayacağımız ders, daha sonra beden enerjisini arttırmaya yönelik serbest ve özgür hareket etmeyi içerir. Fiziksel olarak kaslarda bir rahatlama gerçekleşirken, psikolojik olarak ise katılımcı, bedeninde kendini daha uyanık, daha iyi ve daha özgür hisseder.

Meditatif etkileri olan bu dersin amacı, beden-zihin bütünlüğünü yoga gibi mat üzerindeki sınırlı eylemlerden değil, tam tersine ev konforunda rahatlık ve kolaylıkla mekanı da bir partner olarak kullanarak içeriden dışarıya doğru başlayacak bir genişleme elde etmek.

Can Bora Pratikleri