Yoga ile Dinlen / 60 dk Yin Yoga -Çarşamba

Bu yoga pratiği, Berivan Aslan Sungur süpervizyonunda; Didem Uycan Yılmaz ve Duygu Ela Erdoğan mentorluğunda gerçekleşen Mentorluk ve Staj Programı’nın bir parçasıdır. Programa katılan yoga uzmanları, bu yolculuklarının bir parçası olarak herkese açık haftalık yoga pratikleri sunmaktadır.

Yin Yoga pratikleri, meditatif bir uygulamadır ve kişiyi içe bakmaya yönlendirir. Genellikle kalçaların, pelvisin, uyluğun ve omurganın etkilendiği ve yaklaşık 2-5 dakika süresince kalınan, pasif yer pozlarından oluşur. 

Yin yoga; fiziksel olarak çalışılan bölgedeki kaslar uygulama esnasında pasif bırakıldığı için derindeki fasya dokular, ligamentler, kemikler ve hatta eklemlerdeki boşluklar üzerinde onlara bir miktar stres uygulayarak çalışmamıza olanak sağlar. Daha duygusal ve zihinsel katmanlarda ise kişinin kendi merkezine dönmesine, kendi ile bağını güçlendirmesine destek olur.

Bu pratik yeni başlayanlar da dahil olmak üzere her seviyeye uygundur. Ancak ilk defa pratik yapacaksanız pratiğin başında rehberimize bunu belirtmenizi rica ediyoruz.

Yoga matı, rahat bir kıyafet ve hareket edebileceğiniz bir alan yeterli olacaktır. İhtiyaç halinde kullanabilmek için her zaman minder, battaniye, blok, kemer ya da bunların yerine geçebilecek alternatif destek malzemelerini yanınızda bulundurmanızı öneririz. Gerektiğinde bu malzemelerin kullanımı için rehberimiz sizleri yönlendirecektir.


Selen Çağlayan 

Selen Çağlayan 4 Nisan 1985 Kuşadası doğumlu. Ortaokul, lise ve üniversite eğitimini A.B.D. Virginia eyaletinde tamamladı. Old Dominion Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Çocukluğundan beri kendisine “neden” sorusunu sorarken buldu. Bu onu devamlı yeni birşeyler keşfetmeye ve öğrenmeye itti. Hayatı verimli yaşamanın yollarını ararken, 2015 yılında yogayla tanıştı ve 2016-2017 yılında 200 saat Hatha Yoga eğitmenlik eğitimini tamamladı. İlk olarak kendi yoga pratiğini daha iyi anlamak için çıktığı bu yola, bi süre sonra ders vermek olarak devam etti. 

Yoga yolculuğuyla başlayan bu süreç, bu zamana kadar birçok şeyi O’na gerçekten ne iyi geliyor sorgulamadan ezbere yaptığını farketti. Bu durumu farketmek O’nu kendi gerçeğine her geçen gün daha yakınlaşmak için kaynak olabilecek öğretilere çekti. Hiçbir şey için geç değil diyerek, çocukluk hayali olan tiyatro eğitimini almak için Craft oyunculuk atölyesine başladı. İki sene süren bu eğitimde çeşitli disiplinlerde çalışmalar yaptı, pandemi öncesi tiyatro oyunlarında oynadı. 

2018 yılında yin yogayla tanıştı bu O’nun yoga’ya bakış açısına farklı bir boyut kattı. 2018-2019 yılında Berivan Aslan Sungur 200 saatlik Yin yoga eğitmenlik eğitimini tamamladı. Bu alanda Berivan Hocayla eğitimlerinde derinleşmek arzusu ile 300 saatlik programında öğretimine devam ediyor. 

8 Aralık, 2022 tarihinde kızı Alara Leya dünyaya geldi. Bugüne kadar aldığı eğitimler çocuk gelişimi üzerine olmasa da özellikle yin yoganın O’nu anneliğe hazırladığını ve o zaman öğrendiklerini şimdi bebeğiyle olan ilişkisinde büyük kaynak olduğunu söylüyor.

Yoga’da öğrendiklerini hayatına katmanın yollarını araştırdığını her öğreti ona başka açılardan görmesini ve her geçen gün kendi gerçeğine sefkatli bir şekilde sahip çıkmasını ilham olduğunu söylüyor. Bu gerçeği her geçen gün önce kendinde sonra derslerinde paylaşmayı arzu ediyor. 

Yoga Eğitimleri: 

30 RYT Tao Vinyasa, Berivan Aslan Sungur, 2023 

30 RYT İşlevsel Anatomi, Berivan Aslan Sungur, 2022 

30 RYT Kendime Annelik, Berivan Aslan Sungur, 2022 

100 RYT Nefes & Meditasyon Uzmanlaşma Programı, Seçtin Gülay Çelebi, 2022 (tekrar)

120 RYT Yin Yoga Derinleşme Programı, Berivan Aslan Sungur, 2020 

200 RYT Yin Yoga Uzmanlaşma Programı, Berivan Aslan Sungur, 2019

30 RYT Kendine Yaklaşmak İnzivası, Berivan Aslan Sungur & Dr. Erdoğan Çalak, 2019 (Asana, Pranayama, Meditasyon Psikoloji & yoga felsefesi üzerine konuşmalar) 

30 RYT Tao Vinyasa Uzmanlaşma Programı, Dide Çelen Arıman, 2018

9 gün Monika Nataraj ile Mistik Dans inzivası (Dişil &Eril Enerji çalışmaları), 2018 

100 RYT Nefes & Meditasyon Uzmanlaşma Programı, Seçtin Gülay Çelebi, 2017 

200 RYT Hatha Yoga Uzmanlaşma Programı, Alper Bayraktar, Ağustos 2017 

  • Her Çarşamba 12:00 - 13:00
Gün
Saat
Dakika
Saniye

06-12-2023 Çarşamba 12:00

Bu etkinliğe katılmak için giriş yapmanız ya da ücretsiz bir hesap oluşturmanız gerekmektedir.

Giriş yapmak ya da
ücretsiz hesap oluşturmak için