Yaşam ve Yoga Satsang/Yoga Pratiği

Hatha Yoga, salt matin üzerinde uygulandığı kadar hayatın içinde de uygulanan bir pratik. Matın üzerindeki pratiği derinleştiren, hayatı nasıl yaşadığımız. Yaşamın içerisinde kendimizle ve başkaları ile ilişkilerimiz. Hayatımız, mattaki yoga pratiğimizi, meditasyonumuzu etkiliyor. Pratiğin kendisi de, hayatı nasıl yaşadığımızı.

Zeyneb Uras, uzun süreli bir partner ilişkisi yürüten, bu ilişkiden 3 tane oğlu olan, geçtiğimiz sene içerisinde ciddi bir trafik kazası sonrası hayata yeniden dönmüş bir yoga eğitmeni. Stüdyo ortaklığı, idarecilik, yoga hocalık eğitimleri verme deneyimlerine sahip. Geçirdiği kaza sonrasında sistemini ve hayatını tamamen baştan yapılandırma cesaretini bulmuş biri. Zeyneb, hayata ve yoga pratiğine kazanın vesile olduğu bir “dağılma” sonrasında yeni baştan başlıyor ve bugün, deneyimlerini son derece basit bir pratik içerisinde, derinlikle sunmaya devam ediyor. Yogayı “yaşam yogam” olarak tanımlıyor.

Berivan Aslan Sungur ise, yogayı her daim hayatın kendisi ile birlikte ele alan, pratiği hayata ve insanın kendine ilişkin bir farkındalık pratiğine dönüştürmüş olan bir yoga eğitmeni. 10 seneden uzun bir süredir yoga hocası yetiştirmekte. Bugün öğrettiği yogayı daha çok, yeni bir “iç ses geliştirme”, kendi içindeki bebeği şefkatle kucağına alıp, ona dikkat verme pratiği  olarak görüyor. Yogayı ele alışını, kendi mat üzerindeki ve hayatın bizzat içindeki deneyimlerin, aldığı eğitimlerden belki daha çok şekillendirdiğini söylüyor. Zeyneb ile benzer bir şekilde hayatın içinde yaşanan türlü zorlanmaların, bir partner ilişkisi sürdürmeye çalışmanın, çocuk yetiştirmenin, yogamızı engellemenin aksine, derinleştirebildiğini düşünüyor.

Bu iki kadın sizleri;

14 Aralık Salı akşamı önce 1 saatlik yaşamı ve yogayı bir arada ele alacakları bir satsanga, ardından da 1 saat 15 dakikalık yumuşak bir pratiğe davet ediyorlar.

Satsang iki hocanın karşılıklı sohbeti ve katılımcıların paylaşımları ile şekillenecek. Yoga ile yaşamın nasıl iç içeliği konuşulacak. katılımcıya (yeni başlayanlara da) uygun bir pratik olacak.

Pratiği iki eğitmen, bir kısım yang bir kısım yin olmak üzere paylaşarak veriyor olacaklar. Pratik her seviyeden katılımcıya (yeni başlayanlara da) uygun bir pratik olacak.

Berivan Aslan Sungur, Zeyneb Uras

Yaşam ve Yoga Satsang/Yoga Pratiği