Nefes Teknikleri ve Meditasyon Atölyeleri – 2

Bu atölyeler dizisinde; fizyoloji, anatomi, biyokimya ve sinir bilimi temellerine dayanan konu anlatımlarıyla beraber toprak, hava, su, ateş elementlerinin bilgilerini, nefes ve meditasyon yöntemleri ile bir araya getirip hem teorik hem de pratik olarak uygulayacağız.

Nefes ve meditasyon pratikleri yaşam enerjimizi ihtiyacımız doğrultusunda yönlendirmeyi, kaygı ve stres seviyemizi düşürmeyi, bedensel olarak gevşeme, güçlenme ve hafiflemeyi, zihinsel olarak farkındalık, rahatlama ve odaklanmayı sağlayan kadim yöntemlerdir.

Dört farklı atölyeden oluşan bu çalışmanın her modülünde nefesin rehberliğinde bedenin bize anlattıklarını dinleyeceğiz. Yapacağımız hareketli, sabit, yönlendirmeli meditasyon pratikleri ile sinir sistemini dengelemeyi, fazla gelen duyguları hafifletmeyi, yorulmuş bedeni dinlendirmeyi, bize iyi gelen yöntemi günlük hayatta da uygulamayı deneyimleyeceğiz.

Teorik olarak :
– Nefesin doğal ritmi, gevşeme teknikleri
– Nefes alış veriş ile ilgili olarak gözlem ve yorum yeteneği
– Meditasyonun sinir sistemi üzerindeki etkisi
– Zihinsel sağlığın, duygular, duyumlar, bilinçaltı ve fiziksel sağlık ile ilişkisi

Pratik olarak :
– Kaygı ve stresle baş etme yöntemi olarak nefes ve meditasyon pratikleri
– Odaklanma, konsantrasyon ve derin gevşeme çalışmaları
– Günlük hayatta ve panik atak, depresyon, uykusuzluk, migren, fibromiyalji, astım, kilo problemi, nefes darlığı gibi rahatsızlıklarda uygulanabilecek temel nefes tekniklerini ve meditasyon yöntemleri

2. Atölye

Uygulayacağımız Nefes ve Meditasyon Teknikleri :

  • Kaygı ve stresle baş etme yöntemi olarak nefes ve meditasyon pratikleri.
  • Bedensel ve zihinsel sağlığın, duygular, duyumlar ve bilinçaltı ile ilişkisi üzerine oryantasyon, nefes ve meditasyon pratikleri.

  Teori :

  • Sinir sistemimiz
  • Panik atak, gerginlik, sürekli endişeli olma hali, kontrolsüz öfke, uykusuzluk gibi gevşeme sorunları üzerine sinir sistemi konuşup, çözüm önerilerini deneyimleme.

Bu buluşmada odağımız (bırakmak ve hafiflemek konuları üzerinden) hava elementi olacak.

Seçkin Çelebi

Nefes Teknikleri ve Meditasyon Atölyeleri - 2