Seçkin Çelebi

1981 yılında Iğdır’da doğan Seçkin Çelebi, lisans eğitimini Ege Üniversitesi biyokimya bölümü ve yüksek lisans eğitimini İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü kimya bölümünde tamamladı.

Üniversite’de katıldığı dans topluluğunda tanıştığı yoganın hayatında dönüştürücü bir etkisi oldu. Yoga felsefesi hakkında derinleşme isteği ile ilk eğitimini 2004 yılında aldı. Daha sonra Nicole Ohm, Godfrey Devereux, Meghan Currie’den yoga eğitimleri aldı.
Fizyoloji ve nörolojiye duyduğu merakla Amir Hossein Khonsari, Cem Şen, Psk. Tara Brach ile nefes teknikleri ve meditasyon yöntemleri üzerine çalışmaya başladı.

Taoizm ve Budizm temel alınarak Beden, Nefes / Enerji ve Bilinç çalışmaları yapılan Dharma Eğitimleri’nde altı senedir Yi Jin Jing (Kas ve Tendon Egzersizi), Xing Quan Fa (Omurga Çalışması) , Nei Gong (Nefes Meditasyon Pratiği) yapmaktadır.

Son 10 yıldır Türkiye’nin pek çok şehrinde inzivalar ve kamplar düzenliyor. Eğitimler vererek öğrenciler yetiştiriyor. Üniversitelerde seminerler düzenleyerek bu kadim yöntemlerin bilinirliğini arttırıyor.

Eğitimlerini bilimsel ve klinik yaklaşımlar temeline dayandırarak, meditatif uygulamaları daha kapsamlı ve kolay anlaşılabilir biçimde sunmayı amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda Prof.Dr.Selahattin Kıyan önderliğinde oluşturulan Fonksiyonel Tıp Eğitimi’nde yardımcı egitmen olarak Nefes ve Meditasyon konularında teorik dersler verip ve pratik uygulamalar yaptırıyor.

Son dönemde;
Alman psikanalist ve yazar olan Svagito Lebermeister ile çalışıyor. Dr. Gabor Mate, Prof, Dr. John Kabat Zin ve Psk.Dr.Pat Ogden ile travma, meditasyon, mindfulness, nörofizyoloji, nefes teknikleri ve şefkat pratikleri üzerine eğitimlere devam ediyor.

Seçkin Çelebi Pratikleri