Stresle Başa Çıkma Yöntemleri: Meditasyon ve Regülasyon

Rida Kıraşı ile Üçlü Atölye Serisi


Rida Kıraşı ile Stresle Başa Çıkma Yöntemleri: Meditasyon ve Regülasyon atölyelerinde keşif dolu bir meditasyon yolculuğuna davetliyiz!

Modern hayatlarımızın içinde artık hepimiz stresi yakından tanıyor ve etkilerini biliyoruz. Üstelik meditasyon ve regülasyon pratiklerinin sinir sistemini güçlendirmek ve stresle başa çıkmadaki gücünün de farkındayız. Ancak tüm bunları teorik olarak bilmek ile bilinçli şekilde uygulamak arasında bir yerde, nereden başlayacağını, nasıl hayatına katacağını bilemeyen bir yerde sıkışabiliyoruz. 

Eğer sen de gün ortasındaki 45 dakikalık bu molalarda Hapakalılar ile birlikte bir meditasyon yolculuğuna çıkmak istersen, bu atölye serisine bekliyoruz!

Stresle Başa Çıkma Yöntemleri: Meditasyon ve Regülasyon Atölyeleriyle Amacımız ve Buluşmaların İçeriği

Bu atölye serisiyle öncelikli olarak stresi bedende fark etmek ve stresle başa çıkma yöntemlerinden regülasyon egzersizlerini ve meditasyon pratiğini hayatımıza katmayı hedefliyoruz.

Toplam 3 buluşmadan oluşan bu seride, stresin psikosomatik etkilerinden bahsederken sinir sisteminin kendisini özdüzenleme kapasitesinden konuşacağız. Her bir buluşmada teorik bir bilgi olarak sistemin kendisini özdüzenlemesinin öneminden bahsedip farklı meditasyon teknikleri ile çalışacağız. 

İlk hafta ‘güvende hissetmenin hissedilen duyumsaması’ üzerine bir çalışma olacak, 

ikinci hafta ‘kapsamak ve hissetmek’ üzerine konuşup bir pratik yapacağız, 

üçüncü ve son hafta ise güven ve kapsamak üzerine bedene yerleşmek ve sakinleşebilmek üzerine bir çalışma yapıp ses ile meditasyon yapacağız. 

Hepimiz artık stresin etkilerini biliyoruz ancak bir şeyi bilmek ile deneyimlemek arasında bedenlemek de olduğu için bizim bu 3’lü serideki odağımız bildiğimiz şeyleri deneyimleyerek bedenin kendisini özdüzenlemesine alan açmak olacak.

Stresle Başa Çıkma Yöntemleri: Meditasyon ve Regülasyon Atölyelerinde Bizi Neler Bekliyor?

Bu buluşmalarda; 

  • Meditasyon nedir?
  • Regüle bir sinir sistemi neden meditasyon için önemlidir?
  • Sinir sisteminin öz düzenlemesi ne demektir?

gibi soruların cevaplarını konuşacağız.

Her bir buluşmada teorik 10-15 dakikalık bilgi paylaşımı sonrası deneyimlemeye bir alan ve zaman ayrılacak. Teori kısmında bahsedilen bedene ve ana varma, dokunma, regülasyon egzersizleri gibi kısımlar ile meditasyon uygulamalarını , herkes kolayca kendi günlük pratiklerine de ekleyebilir!

Stresle Başa Çıkma Yöntemleri: Meditasyon ve Regülasyon Atölyelerine Kimler Katılabilir?

Stresin bedensel etkilerini gözlemleyen ve baş etmek için yöntemler arayan herkes. 
Gün ortasında 45 dakikalık meditasyon molalarına gelebilecek olan herkes.

Atölye serisi devam ederken, rehberimiz Rida’nın paylaşacağı mesajları ve meditasyonları almak istersen, Meditasyon whatsapp grubuna katılabilirsin. Gruba katılabileceğin davet linki aşağıda. Görüntülemek için üye girişi yapmayı unutma!

Stresle Başa Çıkma Yöntemleri: Meditasyon ve Regülasyon