Sinir Sistemi ve Mindfulness Atölyeleri 4 – Sinir Sisteminin Esnek Dayanıklılığı

Son 50 yıldır yapılan bilimsel çalışmalar bizlere sinir sisteminin hayatı nasıl algıladığımızda oldukça önemli olduğunu aktarırken, bu sistemin aynı zamanda değişebilir bir yapıda olduğunu kanıtladı. Böylelikle hayata ve çevremize yönelik bazı tepkilerimizin, güvenlik algımızın aslında sinir sistemimizin içinde bulunduğu fizyolojik etkilerin bir sonucu olduğunu görmeye başladık.

Sistemimiz için ne yaparsak hem ruhsal hem de bedensel olarak daha sağlıklı bir yaşam mümkün olur? Hangi hallerimizi kişiliğimiz zannedebiliyoruz ve neleri değiştirebiliriz? Mindfulness sinir sistemimiz üzerinde ne gibi etkilere sahip? Dört farklı atölyeden oluşan bu çalışmada yukarıdaki sorulara Mindfulness ve Sinir bilim perspektifinden yanıtlar alıyor olacaksınız.

Mindfulness çalışmalarının ışığında sinir sistemimizi günlük yaşamda güçlendirecek pratikler nelerdir? Zorlu duygularla karşılaştığımızda neler yaparsak sinir sistemimizin esnek dayanıklılığını artırabiliriz? Bu atölyede, bu soruların yanıtlarına bakacağız.

Esnek Dayanıklılık:

  • Esnek Dayanıklılık Nedir? Esnek dayanıklılık kapasitemizi nasıl artırabiliriz?
  • Zorlu Duygularda Mindfulness’ın pratik yaklaşımı
  • Esnek Dayanıklılığımızı Artıracak Günlük Rutinler

Uygulama:

  • Esnek Dayanıklılık üzerine Mindfulness Meditasyonu

Çalışmaya katılmak için daha önce herhangi bir Mindfulness deneyimine ihtiyaç yoktur. Tek bir atölyeye katılım sağlayabileceğiniz gibi dört atölyeyi bir arada almanız anlamlı bir bütünlük oluşturacaktır.

Şeyda Tosçalı

Sinir Sistemi ve Mindfulness Atölyeleri 4 – Sinir Sisteminin Esnek Dayanıklılığı