Sinir Sistemi ve Mindfulness Atölyeleri 3 – Vagus Siniri ve Mindfulness

Son 50 yıldır yapılan bilimsel çalışmalar bizlere sinir sisteminin hayatı nasıl algıladığımızda oldukça önemli olduğunu aktarırken, bu sistemin aynı zamanda değişebilir bir yapıda olduğunu kanıtladı. Böylelikle hayata ve çevremize yönelik bazı tepkilerimizin, güvenlik algımızın aslında sinir sistemimizin içinde bulunduğu fizyolojik etkilerin bir sonucu olduğunu görmeye başladık.

Sistemimiz için ne yaparsak hem ruhsal hem de bedensel olarak daha sağlıklı bir yaşam mümkün olur? Hangi hallerimizi kişiliğimiz zannedebiliyoruz ve neleri değiştirebiliriz? Mindfulness sinir sistemimiz üzerinde ne gibi etkilere sahip? Dört farklı atölyeden oluşan bu çalışmada yukarıdaki sorulara Mindfulness ve Sinir bilim perspektifinden yanıtlar alıyor olacaksınız.

Bu atölyede, sinir sisteminin en önemli bileşeni olan, sağlığımız ve yaşam koşullarına verdiğimiz tepkilerde büyük rol oynayan Vagus sinirini yakından inceleyeceğiz. Polivagal teoriye derinlemesine gireceğimiz bu çalışmada Vagus sinirini düzenlemenin yollarını öğreneceksiniz.

Vagus Siniri:

  • Vagus anatomi ve fizyolojisi
  • Vagusun yanıtları : Polivagal Teori çerçevesinden
  • Mindfulness’ın Vagus üzerindeki etkileri

Uygulama:

  • Vagus siniri düzenleme pratikleri

Çalışmaya katılmak için daha önce herhangi bir Mindfulness deneyimine ihtiyaç yoktur. Tek bir atölyeye katılım sağlayabileceğiniz gibi dört atölyeyi bir arada almanız anlamlı bir bütünlük oluşturacaktır.

Şeyda Tosçalı

Sinir Sistemi ve Mindfulness Atölyeleri 3 – Vagus Siniri ve Mindfulness