Wellness

Son zamanlarda wellness kavramı kendini fazlasıyla duyurmuştur. Bu nedenle kavramın ne olduğu hakkında araştırma yapan kişi sayısında giderek artış yaşandı. Eğer wellness kavramını tüm boyutuyla öğrenmek isterseniz detaylı araştırma yapmanızda fayda var. Araştırdığınızda günümüzün en çok konuşulan kavramlardan birisi olduğunu göreceksiniz. Yaşantımızda bu kadar fazla yer edinmesinin sebebi global sağlık krizidir.

Wellness’in ne olduğunu araştırmak istediğinizde karşınıza çok sayıda kaynak çıkar. Yaşantınıza wellness kavramını katabilmeniz için yapabileceğiniz birtakım şeyler vardır. Tabii bunun için öncelikle wellness’in ne olduğunu tam anlamıyla öğrenmeniz gerekiyor. Aksi durumda bilinçli davranma imkânına sahip olmazsınız. Günümüzde birçok kişi bilinçsiz hareket ettiğinden amaçladığının tam tersi bir hayat yaşıyor.

wellness

Wellness Nedir?

Bilinmesi gereken bilgilerden birisi bu kavramın eski kökenlere dayanıyor olmasıdır. Fakat son zamanlarda popüler hâle geldiği için insanlar modern bir kelime olarak algılıyor. Türkçe karşılı sağlıklı yaşama ilkesine dayanır. Kökenlerini araştırdığınız zaman karşınıza Doğu’dan Batı’ya çoğu eski uygarlıklar çıkacaktır. Geleneksel olarak uygulanan tıp yöntemlerine alternatif olarak dini ve tıbbi faaliyetlere dayanır.

Sağlığa yönelik kaynaklarda wellness kavramı bütün yönleriyle ele alınınca halk arasında daha fazla ilgi görmeye başlamıştır. Sağlıklı yaşamı baz alan bu kavram içerisinde kişisel bakım, fitness, beslenme ve diyet gibi faaliyetleri barındırıyor. Bunların yanı sıra ruhsal sağlığın korunması amacıyla yapılan eylemler de wellness kapsamı içerisinde sayılabilir.

wellness nedir

Wellness Fiziksel Sağlıktan Daha Fazlası

Sizi sağlığa götüren her türlü faaliyet wellness olarak değerlendirilir. Kimileri bu kavramı yalnızca sağlıklı yaşamak ve hasta olmamak algılasa da böyle bir anlayış doğru değildir. Söz konusu faaliyetlerde amaç fiziksel sağlığın yanı sıra ruhsal dengeyi de sağlayabilmektir. İyi bir şekilde öğrenmek ve bilinçli hareket etmek istediğinizde fazlasıyla kaynak bulma imkânına sahipsiniz.

Araştırma yaptığınız kaynaklarda karşınıza bireysel arayış tabiri çıkabilir. Çünkü, bireysel arayışla bağdaştırılan bir kavramdır. Kavramın kapsamında tercihler, davranışlar ve yaşam tarzı vardır. Durum böyle olunca fiziksel, sosyal ve kültürel çevre de sağlıkla bağdaştırılır. Fakat wellness huzur, sağlık ve mutluluk gibi tek bir alana yayılmaz.

Wellness Hakkında Detaylı Bilgi

Mutluluk ve huzur denildiğinde ruhsal iyilik akla gelir. Sağlığın da fiziksel bir karşılığı vardır. Fakat, yaşam tarzını karşıladığı için daha geniş çaplı bir alana sahiptir. Wellness kavramının görüldüğü alanlar şu şekildedir:

  • Egzersiz, beslenme ve uyku gibi rutinler fiziksel,
  • Öğrenme, yaratıcılık ve problem çözme zihinsel,
  • Farkındalık, kabul etmek ve ifade kabiliyeti ruhsal,
  • Varoluş amacı ve arayış spiritüel,
  • İnsanlarla bağlantı kurmak, etkileşimde bulunmak ve katkı sağlamak sosyal,
  • Çevreyi iyileştirme adına yapılan her türlü faaliyet de çevresel alanlarda bu kavramının karşılığıdır.

İnsanların araştırdığı bir başka konu ise wellness’in iş hayatıyla olan ilişkisidir. Siz de araştırma yaparak bu konuda bilgi edinebilirsiniz.

Wellness kavramının iş hayatıyla ilişkisi

İş Hayatıyla İlişkisi

Doğru uygulamaları yaparak wellness’i iş hayatınıza taşımanız mümkündür. İşe kariyer hedeflerinizi kâğıda yazarak başlayın. Böylece hedeflerinize ulaşmak istediğinizde daha planlı hareket edebilirsiniz. Yazdığınız hedeflere ulaşmak için çabalamaktan vazgeçmeyin ve kendinizi motive edecek şeyler yapın. Zevk aldığınız işi yapmaya özen gösterin. Aksi durumda çabalarınız uzun süreli olmayacaktır.

Şu an çalıştığınız işin olumlu taraflarını düşünerek iyiye odaklanın. İş arkadaşlarınızla sağlıklı iletişim kurduğunuzda kariyerinizdeki problemlerin büyük bir kısmını çözdüğünüzü fark edeceksiniz. Özel hayatınızı ihmal edecek kadar fazla mesai yapmaktan kaçınmaya çalışın. Böylece mesai haricinde kendinize zaman ayırabileceksiniz. Bu durum hem fiziksel hem de ruhsal sağlığınıza iyi gelir.