Bitkilerin Kalplerimize Sihirli Rehberliği

Emine Boyner ile bu ikili atölye serisinde bir parçası olduğumuz doğa ile güçlü bağımızı her daim bize destek olan bitkiler aracılığıyla yeniden hatırlayacağız! Otacılığın ve bitkilerle bağ kurmanın gündelik yaşam içinde, esaslı ve kalpten yolunu keşfedeceğiz!
Nerede olursak olalım, hem içinde bulunduğumuz doğa ile hem de kendimizle ve kalplerimizle şefkatli bir bağlantı kurmak için bitkilerden destek almaya davetliyiz!

Bitkilerin Kalplerimize Sihirli Rehberliği Atölyeleriyle Niyetimiz…

Hayatlarımızın koşturmacasının içinde, hele bir de şehrin yoğun ve hızlı ritmindeysek, birer parçası olduğumuz doğadan, zaman zaman kopmuş hissedebiliyoruz. Aslında bu eşsiz bütünlüğün sadece varlığını hatırlamak bile, onunla bağlantıyı yeniden kurmanın ilk adımı. “Yalnızca tanıdığın, dikkatini verdiğin bir şeyi sevebilmeye de başlarsın. Ve sevdiğini de daha kolay koruyabilirsin…” diyen Emine Boyner, tüm Hapakalıları bu atölye serisinde bitkilerin sihirli dünyasıyla yeniden, farklı bir yerden tanıştırıyor!

Bu atölyeler ile, gündelik yaşamın telaşında, dikkatimizi ve mevcudiyetimizi bazen vermekte en çok zorlandığımız kendimiz ile, bitkilerin rehberliğinde bağ kurmaya ve kendimize şefkat sunup ve kucak açmaya niyet ediyoruz.

Bitkilerin Kalplerimize Sihirli Rehberliği Atölyelerinde Bizi Neler Bekliyor?

Sinir sistemini yatıştıran, zihni sakinleştiren ve böylelikle kalbin sesini duymaya alan açan bitkiler ile yakından tanışıp, bu bitkilerin sihrini kullanacağımız farklı reçeteler öğreneceğiz!

Bu atölyeler, bitkilerle ilgili kolay özümsenecek, gündelik yaşama kolaylıkla alınabilecek bilgi ve alıştırmalar içeriyor!

1. Bölüm – Kadim Otacılık Zanaatı ve Kalplerimizi Kollayan Bitki Dostlarla Tanışma

Bu bölümde otacılık nedir, “yer ile bir” otacılık pratiği neleri gözetmeyi ve nasıl bir bağ kurmayı gerektirir gibi konular üzerine bir giriş yapacağız. 

  • Bitkilerle kalpten bağ kurmak nedir?
  • Nasıl günlük pratiklerle bu bağa destek olabiliriz? 
  • Bitkilerin rehberliğinde doğa ile, kendi doğamızla nasıl bağlantıda kalabiliriz?

…gibi sorular üzerine konuşacağız. 

Ardından bedenlerimizde özellikle kalp ve sinir sistemimiz üzerinde çalışan, bizlere duygusal boyutta da destek olan bitkilerle tanışacağız. Sistemimizin her geçen gün daha fazla uyarıldığı, olumlu olumsuz bilgi yüklemesine maruz kaldığı, zihinlerimizin karman çorman olmaya çok meyilli olduğu bu çağda, her neredeysek o yer ile ve kendimizle bir olabilmemize alan açan bitki dostlarımızı tanımamız bizlere her daim yanı başımızda olan bu sihirli dünyanın varlığını hatırlatacak. Yalnız olmadığımızı, bitki dostlarımız tarafından şefkatle kucaklandığımızı hatırlayacağız.

Bu ilk buluşmada, sinir sistemi yatıştıran ve kalbi şefkatle saran bitkilerle yakından tanışacağız. Gül, Alıç ve Ihlamur gibi kalplerimize fiziksel boyutta destek olurken aynı zamanda duygusal olarak da nasıl şefkat gösterdiğini; yabani süt yulafı, Oğulotu (melissa), Lavanta gibi bitkilerin sinir sistemini nasıl desteklediğini konuşacağız. Ardından bu bitkileri kullanarak evde kolaylıkla yapabileceğimiz farklı tariflere giriş yapacağız.

İkinci buluşmada ise, ilk buluşmada tanıştığımız bitkilerle daha da haşır neşir olmamızı sağlayacak reçeteler ve tarifleri öğreneceğiz! Bu nedenle, bir devam niteliğinde olan bu ikinci atölyeye katılmadan önce mutlaka ilkini izlemiş olmanızı öneririz.

2. Bölüm – Kalpleri Saran Bitki Dostlarla Haşır Neşir Olmak Üzere Gündelik Yaşam İçerisinde Kullanım Alanları ve Harmanlar

Önceki bölümde tanıştığımız bitkileri daha yakından tanıma, onlarla ve kendi içimizde belki de uyumakta olan otacı ile haşır neşir olmamıza vesile olacak bazı harmanlar üreteceğiz. Kolaylıkla edinebilecek kurutulmuş bitkilerle çay harmanı ardından ise bizlere koku ve dokularıyla da destek olabilecek bir masaj yağı harmanı üreteceğiz. Bu masaj yağı harmanımız dilersek rahatlatıcı bir vücut ovma tuzuna da dönüşebilecek. Gerekli malzemeleri önceden tedarik etmenize gerek olmayacak. Sonrasında edinebileceğiniz üretici ve malzeme bilgileri de paylaşılacak. Kendi zamanınızda, bitki dostlarınızla baş başa üretebileceksiniz harmanlarınızı. 

Bu atölyeler, otacılığın ve bitkilerle bağ kurmanın gündelik yaşam içinde, esaslı ve kalpten yolunu sizlerle paylaşacak.

WhatsApp Grubuna Katıl, “Cadı Kazanı”nı Birlikte Kaynatalım!

Atölyeye katılmadan önce kullanacağımız bitkilerin neler olduğunu öğrenmek, atölyede elinin altında bulundurmak istersen, bu çalışma için kurduğumuz whatsapp grubuna katılmak ve aşağıdaki grup linki görüntülemek için hapaka.com üyeliğine giriş yapmış olmalısın.

Grupta tarifler için gerekli malzemeler, güvenilir tedarikçiler, bitkilerle reçeteler…gibi rehberimiz Emine Boyner’in yönlendirmeleri paylaşılacak.

Bitkilerin Kalplerimize Sihirli Rehberliği