Somatik Yoga

Son zamanlarda somatik yoga kavramı giderek yaygın bir hâl almaya başlamıştır. Yoganın Türkçe karşılığı katılmak veya birleşmektir. Sağlığınızı, psikolojinizi ve dengenizi yerine getiren bir uygulamadır. Ayrıca kendinizi sıkışmış hissettiğiniz durumlarda yoga yaparak açıklık sağlamanız da mümkündür. Kökeni Hindistan’a yayılan yoga, bütünsel pratiklerinden ötürü artık dünyanın her yerinde yapılan bir egzersiz türü olarak varlığını sürdürür.

Bütünsel yoga kavramını mutlaka duymuşsunuzdur. Yoga pratiği bütünsel uygulamalardan meydana geldiği için kişi kendi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak pratik yapabilir. Yoga pratiğini etkileyen faktörlerin başında sağlık durumu gelir. Kişinin fiziksel ve ruhsal sağlık durumu somatik yoganın içeriğini değiştirebilecek türden bir faktördür.

Somatik Yoga

Somatik Yoga Hakkında Bilgi

Gün içerisindeki enerji seviyesi somatik yogayı doğrudan etkiler. Yoga pratiğini etkileyen faktörlerden bir başkası yapılan süredir. Yoga pratiği yapılan süre uzadıkça dayanıklılığınız azalabilir. Daha uzun süre pratik yapabilmek istiyorsanız süreyi zamanla artırmanız işinizi büyük oranda kolaylaştırır. Mevsim de yoga pratiğini etkileyen bir unsurdur. İnsanların motivasyon ve dayanıklılığını etkileyen birden fazla faktör vardır.

Belirli kurallar çerçevesinde yapmak yerine daha özgürce davranmak istiyorsanız bütünsel yogayı tercih edebilirsiniz. Bütünsel yogada fiziksel, zihinsel ve ruhsal pratiklerin tümü harmanlanır. Somatik yogayı bütünsel yaptığınızda mutluluğu ve sağlıklı yaşantıyı elde etmiş olursunuz. Düzenli pratik yaptığınız müddetçe beklentinizi karşılayacak sonuçları kendinizde fark edeceksiniz.

Somatik Yoga Uygulamaları

Yoga pratiklerinde bedensel uygulamaların yanı sıra zihinsel dengeyi amaçlayan çalışmalara yer verilir. Daha önce hiç somatik yoga yapmadıysanız ve ilk etapta bedensel ağırlıklı pratik yapmakta zorlanıyorsanız bütünsel pratik yapmayı deneyebilirsiniz. Bütünsel pratik içerisinde;

  • Asana yoga duruşlarını,
  • Pranayama nefes alma tekniklerini,
  • Kriya saflaştırma saflaştırma egzersizlerini,
  • Dhyana meditasyonu,
  • Savasana ceset duruşunu,
  • Nidra derin rahatlamayıi
  • Sattvic dengeli beslenmeyi ifade eder.

Eğer yoga pratiklerinde uygulanan teknikleri detaylı bir şekilde araştırırsanız yalnızca bedensel yoga yapmak zorunda kalmazsınız. Fiziksel rahatlamanın yanı sıra ruhunuzun da rahatlamasını amaçlıyorsanız bütünsel yogayı araştırmanızda fayda var. Günümüzde birçok kişi bedensel pratiklere diğer uygulamaları da eklediği için yüksek verim aldığından söz ediyor.

Somatik Yogada Önemli Faktörler

Somatik yogada yaş, cinsiyet, esneklik ve deneyim faktörleri önemli değildir. İsteyen herkes somatik yoga yapmaya müsaittir. Yalnızca pratiklerin seviyesinde esneklik ve deneyim unsurları önemli sayılabilir. Fakat her seviyeye uygun pratik bulmanız düşündüğünüz kadar zor değildir. Araştırma yaptığınız zaman karşınıza oldukça fazla somatik yoga eğitmenleri çıkacaktır.

Yoga pratiği yaparken rekabetçi ruh halinden çıkmalısınız. Yoganın amacı kişiye farkındalık, kendini yansıtma, özgüven ve bağımsızlık gibi duyguları hissettirmektir. Fiziksel ve ruhsal dengeyi hedefleyen herkes somatik yogaya başvurabilir. Hayatınıza hareket ve esnekliği katmak istediğiniz durumlarda da gönül rahatlığıyla yoga pratiği yapabilirsiniz. Somatik yoganın en bilindik özelliklerinden birisi duruş bozukluğunu düzeltmesidir.

Somatik Yoganın Avantajları

Somatik yoganın avantajlarının başında güçlenmek vardır. Bu yoga pratiği sayesinde vücut kaslarınız güçlenecektir. Zihinsel avantajlarının yanı sıra bedensel etkisi omurga ve postür üzerinedir. Yoganın birden fazla çeşidi olduğunu bilerek hareket etmelisiniz. Bu yoga çeşitlerinden bazıları hareketliyken diğerleri esneme ve dinlenme odaklı olduğu için sakindir. Sakin yoga pratiklerinde kişi düşünmeye, esnemeye ve yoga duruşunun içerisinde sabırla beklemeye odaklandırılır.

Hangi yoga türünü tercih ederseniz edin hem bedensel hem de ruhsal sağlığınıza olumlu etkisi olur. Duruş bozukluklarının ve eklem ağrılarının öncelikli sebebi masa başında fazla oturulmasıdır. Yoga pratikleri size bu problemleri çözme imkânı sunar. Sırt ağrısı gibi problemlere sahipseniz somatik yoga sayesinde çözebilirsiniz.