Öz Şefkat: Kendimize Dost Olmak

Kendini kolayca eleştirirken, başkalarına “Hayır!” demekte zorlanıp sınır çizemeyen…ya da hayatın içinde zorlayıcı deneyimlerden geçerken kendine nasıl destek olacağını bilemeyen herkesi Banu Çeçen ile Öz Şefkat: Kendimize Dost Olmak seminerinde şefkat üzerine konuşmaya davet ediyoruz.

Sağlıklı bir zihinsel işleyişe ve dolayısıyla sağlıklı bir bedene sahip olmanın önündeki en büyük engel acaba kendimiz miyiz? Kendi hatalarımızı acımasızca eleştirmek, eylemlerimizde sadece olumsuzlukları görmek, başkalarıyla aramızda olmayacak kıyaslamalar yapmak, aslında varolmayan ‘mükemmel’e ulaşamadığımız için sürekli kendimizi suçlamak, bu düşüncelerle üretkenliğimizi yok etmek…

Halbuki günlük yaşam şartları ne kadar zorlaşırsa zorlaşsın mutluluk, huzur ve motivasyonu koruyup artırmak kişinin elinde. Tıpkı sevdiklerimizle kurduğumuz ilişkilerde olduğu gibi kendimizin en sevecen arkadaşı, en büyük destekçisi olabiliriz. Kendimize sevgi ve farkındalıkla yaklaşıp şefkat temelli bir ilişki geliştirebilir, güçlü psikolojik öz kaynaklara sahip olabiliriz.

Banu Çeçen’in seminerinde; şefkatin farklı hallerini öğrenecek, Yin ve Yang şefkat nedir’e bakacak, şefkatin ne olup ne olmadığını anlayıp pratiklerle de pekiştireceğiz.

Konu Başlıkları:

  • Şefkat nedir? Ne değildir?
  • Şefkatin nörobiyolojisi
  • Öz Şefkat nedir? Şefkatin Yin ve Yang hali?

Kendine karşı şefkat geliştirmeyi araştırmak ve şefkatin farklı hallerini deneyimlemek isteyenleri bu seminere bekliyoruz.

Öz Şefkat: Kendimize Dost Olmak