fbpx

Berivan Aslan Sungur

Berivan Aslan Sungur yoga ile 20 yılı aşkın bir süredir yoga pratiğini hayatının merkezinde tutmaktadır; yurtiçi ve yurtdışında bu alanda kıymetli hocalar ile çalışma imkanı bulmuştur. 2009 yılında Türkiye’deki ilk Yin Yoga Uzmanlaşma Programı’nı vermeye başlayarak, bu alanda yüzlerce hoca yetiştirmiş, Yin Yoga’nın Türkiye’de yaygınlaşması ve sevilmesinde öncülük yapmıştır. Yin Yogaya yaklaşımı özellikle hocaları Paul ve Suzee Grilley’nin yaklaşımları ile benzeşmektedir.

Berivan, psikoloji alanında aldığı formasyonlar ve kendi içsel çalışmalarından yola çıkarak, öğrencilerine yoga pratiği bazlı bir iç çalışma alanı sunmaya çalışmaktadır. Sunduğu pratik, insanlara davranış kalıplarını, kendileri ile olan ilişkilerini anlamaları için ayna tutmaya, insanların kendilerini besledikleri, kucakladıkları bir alan yaratmaya yöneliktir. Yin Yoga dersleri, şefkat merkezli bir farkındalık çalışmasına yakınlaşmaktadır.

Fizyoterapist ve osteopatlarla insan bedeni, işleyişi ile ilgili senelerce yakın temasta kalmış, bu alanlarda eğitimler almıştır. 5 sene kadar astrolog Barış İlhan’dan astroloji dersleri almış; 10 yılı aşkın bir süre psikiyatr ve psikoterapist Dr. Erdoğan Çalak ile farklı düzlemlerde çalışma fırsatı bulmuştur. Yin Yoga ve yoga anatomisi, tao vinyasa, yogaya işlevsel yaklaşım gibi eğitimler dışında, psikolog Nilüfer Devecigil ile de birlikte insana bedeni ile ilişki kurmasına, sinir sistemini güçlendirmesine yardımcı olan bir eğitim vermektedir.

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunudur; IFM (Institut Français de la Mode)’da Moda ve Tekstil İşletmesi masterı yapmıştır. Evli ve iki çocuğu vardır. Kendi hayat deneyimlerinden damıttıklarını, yoga öğretisi ile iç içe geçirmeye çalışmakta; sıradan bir hayatın içinde, yogayı, teslimiyeti ve özgürlüğü aramakta, bu konularda çeşitli mecralarda yazılar yazıp konuşmalar yapmaktadır.