Ece Türkmut Dere

Ece Türkmut Dere, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne Sanatları Bölümünden mezundur, aynı üniversitenin Güzel Sanatlar Enstitüsünde Performans Sanatları alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Yurt içi ve yurt dışında repertuar-müzikal ve dans tiyatrosu topluluklarında çalışmıştır. Yurtdışında konuk öğrenci olarak yönetmenlik ve oyunculuk, performans sanatında hareket, ritim ve kinestetik üzerine dersler almıştır. Müjdat Gezen Sanat Merkezi ve Akkademi Tiyatro gibi kurumlarında yöneticilik ve eğitmenlik yapmıştır. Tiyatrohane’de oyunculukta hareket, ritim, nefes, dramatik yazarlık – dramaturgi ve bazı kuramsal dersler vermekte, performans sanatı çalışmalarını sürdürmektedir.
Gelişimsel kinesiyoloji, sinirbilim ve travma konularında alan profesyonellerine yönelik eğitimlerde ardıl çevirmenlik yapmıştır. Ece hareket ve yoga (YA E-RYT & YACEP) eğitmenidir.
Dr. Bessel van der Kolk ve ekibinin sunduğu yoğunlaştırılmış travma ve travma bilgili yoga eğitimini tamamlamıştır. Prof.Dr. Betsy Polatin, Dr. Peter Levine, Ariel Giarretto, Dr. Gabor Mate, Dr. Arielle Schwartz ve Dr. Stephen Porges gibi uzmanlardan travma, sinirbilim ve somatik yaklaşımlar üzerine eğitimler almıştır.
Travma tedavisinde tamamlayıcı, beden odaklı çalışmalar, eğitimler ve projeler yürütmektedir. Performans sanatçıları için sinirbilim ve travma bilgili hareket çalışmaları, atölyeler ve bireysel seanslar sunmaktadır.
Beden, sinirbilim ve travma ilişkisini inceleyen Terapide Travmaya Duyarlı Yoga, Polivagal Teori Güvende Hissetmenin Dönüştürücü Gücü gibi kitapları çevirmiştir.

https://projectaxismundi.com/new-page

Ece Türkmut Dere Pratikleri