Mindfulness Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gereken 5 Madde

İnsan var olduğu ilk günden bu yana doğmak ve ölmek gibi kesin bir başlangıç ve kesin bir sonla yaşamaya devam etmektir. Doğum ve ölüm arasında birçoğumuz endişe, kaygı, stres gibi birçok farklı duygu durumları ile baş etmek için çaba harcarız. Genellikle dün olanlar için kendimizi suçlar, gelecekte olacaklar için ise endişe ve kaygı duyarız. Oysa bizim gerçeğimiz geçmişte değildir. Gerçeğimiz gelecekte de değildir. Bizim gerçeğimiz burada ve şu andadır. Bunun farkına varmamız için Mindfulness tekniği bize yardımcı olur. Son yılların popüler uygulaması Mindfulness hakkında mutlaka bilmeniz gereken 5 maddeyi sizin için araştırdık. Merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Mindfulness Hakkında 5 Önemli Egzersiz

Mindfulness bize yardımcı olan bir enerjidir. Çoğu zaman gündelik hayatın koşuşturmasından hayatın bize nasıl bir mucize olduğunu unuttuğumuz yetmiyormuş gibi mutlu olmamızın koşullarını da göz ardı ediyoruz. Mindfulness unutkanlığın zıttı olarak da bilinen bir farkındalık tekniğidir. Tam burda ve şu anda nefes almanın ne kadar büyük bir mucize olduğunu bize Mindfulness gösterebilir. Mindfulness hakkında ilk 5 önemli egzersizi sizler için sıraladık.

  • Nefes Alma:  Çok basit gibi gözüken nefes alma- veme egzersizinin sonucu çok büyüktür. Bu egzersiz sayesinde nefes almanın nasıl bir mucize olduğunu anlarsınız. Mindfulness demek nefes almak demektir Nefesinize odaklanarak nefes aldığınızda farkındalığınızın odağı nefestir. Mindfulness her zaman bir şeyin farkında olmasını sağlar. Unutmayın nefes alamıyorsanız bu sizin öldüğünüz anlamına gelir.
  • Konsantrasyon: Nefese  konsantre olun. Bu egzersizde hedef nefes alıp vermenizi sonuna kadar takip etmeniz gerekir.  Nefesinizi takip ederken farkındalığınızın kesintiye uğramamasına dikkat etmeniz önemlidir.  Örneğin nefesi takip ederken odanın ışığını kapatmayı düşünürseniz farkındalığınız kesintiye uğramış olur. Başından sonuna kadar nefesinizi takip edin ve nefesiniz siz olun. Kısa ya da uzun sürmesi fark etmez nefesinizi takip ederken bölünmesine izin vermeyin.
  • Bedeninizin Farkındalığı: Nefes alırken bedeninizin farkına varın. Bu egzersiz son derece basittir ancak etkisi çok büyüktür. Zihin ve beden bu egzersiz de tek bir gerçeklik hale gelir.  Beden ve zihin birliğinin etkisi de çok büyüktür. Gündelik hayatımızda bedenimiz ve aklımız başka yerde. Bedenimizin olduğu yerde aklımız başka yerde olabiliyor. Bu egzersizle birlikte zihin ve beden birliği sağlanabilir.
  • Stresi Azaltıp Tansiyonu Düşürün:  Bu mindfulness egzersizi vücudunuzdaki gerilimi serbest bırakmanıza odaklanır. Uzun bir süredir kaslarınızda gerginlik ağrı ve biraz stres olduğunu fark ettiğimizde zihnimiz bize yardım etmek için orada olmayabilir. Bu nedenle stresinizi vücuttan nasıl atacağınızı öğrendiğinizde zihninizde sizinle orada olacaktır. Vücudunuza derin bir gevşeme tekniği uygulayın.
  • Yürüyüş Meditasyonu: Yürüyüş meditasyonu yaparken attığınız her adımın keyfini çıkarın. Attığınız her adımda hayatın ne kadar harika olduğunu hatırlamanıza yardımcı olur. Yürüyüş meditasyonu son derece zahmetsiz ve efor gerektirmez. Sadece keyfini çıkarın. Dünya üzerinde yürümenin bir mucize olduğunu hatırlayın ve bedeninizle zihninizi birleştirin.

Mindfulness hepimize hayatta ve şu anda olmamızın nasıl bir mucize olduğunu anlatan bir uygulamadır. Mindfulness neşe ve enerji getirip modunuzu yükseltir.