Yüz Yogası

Son zamanlarda yüz yogasının nasıl yapıldığına dair araştırmalar giderek artış gösteriyor. İnsanlar genelde ne işe yaradığını öğrenmeye çalışmıştır. Yüz yogasının genç görünüme katkısının büyük olduğu yaygın olarak bilinir. Yaşınız ilerledikçe cildinizin yaşlı görünmesinden çekiniyorsanız yüz yogası sayesinde doğal çözüm yöntemi uygulayabilirsiniz. En çok merak edilen sorulardan birisi kırışıklığa iyi gelip gelmediğidir.

Nasıl yapıldığını ve ne işe yaradığını öğrendikten sonra yüz yogası yapmanızda sakınca yoktur. Düzenli olarak yaptığınızda yüz kaslarınızın çalışmasını sağlamış olacaksınız. Günümüzde birçok kişi yaşlanma çizgisinden şikâyetçidir. Egzersiz ve masaj hareketleriyle çıkmasından korktuğunuz yaşlanma çizgilerini önlemeniz mümkündür. Çıkan çizgileri azaltma konusunda da yüz yogasının etkisi büyüktür.

Yüz Yogası Hakkında Detaylı Bilgi

Yüz yogası egzersizlerinin faydalarını araştırdığınızda karşınıza çok sayıda kaynak çıkacaktır. Yaş alırken güzel görünmek ve iç huzurunu sağlamak isteyen bireyler hayatında arayışa girebilir. Daha iyi görünmek ve hissetmek isteyen kişiler arasında yer alıyorsanız yüz yogasını denemek işinize yarar. Alanında uzman eğitmenlerle görüşerek uygun fiyatlı dersler alabilirsiniz veya Hapaka’da yer alan seminerleri izleyebilirsiniz.

İnsanlar yaşı ilerledikçe güzel yaş almanın önemini daha iyi anlıyor. Sağlıklı bir yaşam ve vücuda sahip olmak istediğinizde çeşitli egzersizler bu konuda size büyük katkı sağlar. Söz konusu egzersizler arasında yüz kaslarını çalıştıran ve mimik çizgilerini azaltan yüz yogası da vardır. İlk defa deneyecekseniz yüz yogasının ne olduğunu ve nasıl yapıldığını araştırmanız gerekiyor.

Yüz Yogası Nedir?

Doğal bir yöntem olan yüz yogası, düzenli yapıldığında kalıcı etkilere sahip olabilir. Uygulama esnasında yüzünüze, boynunuza ve omuzlarınıza masaj yaparsınız. Bilimsel araştırmalar sonucunda yüz yogasının yanak ve yüz kaslarını güçlendirerek daha iyi görünüm kazanmada etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sayede egzersizler ile daha genç görünebilirsiniz.

Kaş çatma, alın ve kaz ayağı çizgileri sizi endişelendiriyorsa zaman kaybetmeden yüz yogası yapmaya başlayın. Bu egzersizi yalnızca fiziksel etkileri için yapmak zorunda değilsiniz. Yüz yogası aynı zamanda stres, endişe ve uykusuzluk gibi problemlerden uzaklaşmanızı sağlar. Detaylı bilgi edinmek istiyorsanız alanında uzman eğitmenlere danışmanız daha doğru olacaktır.

Yüz Yogası Ne İşe Yarar?

Yüz yogasının etkilerinden biri kasları, cildi ve lenfatik sistemi uyarmaktır. Bu unsurları uyarmak için masaj ve egzersizler uygulamak gerekir. Yüz yogasıyla stres, endişe ve gerginliği azaltarak cildinizi rahatlatabilirsiniz. Bu sayede yüz kasları yumuşar ve gevşer. Yüz yogasının etkilerinden bir başkası çok sık mimik yapmayı önlemesidir.

Cildin altında çizgileri ve kırışıklıkları yumuşatmaya yarayan kaslar bulunur. Yüz yogası bu kasları sıkılaştırmaya ve kaldırmaya yarar. Cildinizin dolaşımını artırmak için yaptığınız masajla genç bir görünüm yakalayabilirsiniz. Günümüzde yüz yogası yapan birçok kişi lenfatik drenajı iyileştirmeye yaradığını söyler. Sık sık gerginlik yaşıyorsanız bu egzersizleri yaparak sorununuzu hafifletebilirsiniz.

Yüz Yogasının Faydaları Nedir?

Yüz yogasında akupresür tekniklerini uygulayarak dolaşımı hızlandırabilirsiniz. Bu sayede baş ağrılarına etkili bir çözüm yöntemi bulmuş olacaksınız. Egzersizler ve pratiklerle aynı zamanda sinüsleri serbest bırakmaya ve uyku problemlerini ortadan kaldırmaya yarar. Stresinizi azalttığı için gün içerisinde kendinizi daha pozitif hissedeceksiniz. Düzenli egzersizler yaparak gereğinden fazla çalışan kasları gevşetebilir, zayıf kasları ise güçlendirebilirsiniz. 

Biraz önce sözü edilen etki sonucunda sarkma ve mimik çizgisi problemi yaşama ihtimaliniz azalır. Düzenli yüz yogası yapan kişiler zamanla ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünde azalma olduğundan söz ediyor. Yüzünüzde şişlik meydana geldiyse etkili masaj teknikleri uyguladığınızda problemi kolaylıkla çözebilirsiniz. Siz de düzenli yüz yogası yaparak dolaşımınızın iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Yüz Yogası Hareketleri

Masaj ve egzersiz uygulamasını temiz yüzle yapmalısınız. Tabii ellerinizin temiz olması da yüz yogasının amacına ulaşması bakımından önem taşır. Yüz yogası hareketlerini uygulayan kişilerin avantajlar hakkında söylediği birtakım şeyler şunlardır:

  • Yüz kaslarını kontrol altında tutması
  • Boyun çizgilerini sıkılaştırması
  • Kas hafızasının yeniden programlanmasını sağlaması
  • Yüzün asimetrik görünümünü azaltması
  • Koyu halkaların daha az görünür hâle gelmesi

Kimi insanlar yüz yogasını hafife aldığı için seviyesini göz önünde bulundurmadan uygulama yapar. Fakat hiç yüz yogası yapmadıysanız seviyenize uygun masaj ve egzersizler yapmalısınız. Uygulama esnasında sıcaklık hissetmeniz normaldir. Fakat ağrı ya da acı hissederseniz yüz yogasını seviyenize uygun hâle getirmeniz gerekiyor. 

Yüz Yogası Gevşeme Hareketleri

Yüz yogasına başlamadan önce cildinize yağ, serum ya da temizleme kremi sürün. Bu sayede aşırı kaygan olmadan yüzünüze rahatça masaj hareketleri uygulayabilirsiniz. Cildinize masaj yağları ya da serumları uyguladığınızda emilim açısından yüksek verim elde edersiniz. Akupunktur noktalarını uyardığınızda göz yorgunluğunuzu büyük oranda azaltabilirsiniz. Gün içerisinde ya da uyumadan önce uygulamanız mümkündür.

İlk olarak gözlerinizin iç kısmına otuz saniye boyunca bastırarak başlayın. Daha sonra otuz saniye boyunca daire çizerek yüz yogasına devam edebilirsiniz. Bu dairesel hareketleri ters yönde tekrarladıktan sonra kısa bir yüz yogası yapmış olursunuz. Göz çevresine de çeşitli masaj hareketleri yaparak rahatlama imkânı bulabilirsiniz.

Yüz Yogası Göz Çevresi Egzersizi

Yüz yogasının en bilindik etkisi oksijen dolaşımını artırması ve şişlikleri gidermesidir. Egzersizleri uygularken hafif hareketler yapmaya özen gösterin. Kaşların iç kısmına olacak şekilde yüzük parmaklarınızı yerleştirerek başlayabilirsiniz. Parmaklarınızı hafifçe kaşlarınızın dışına doğru vurun. Ardından birkaç saniye şakaklarınıza bastırarak yüz yogasına devam edin. 

Elmacık kemiklerinin üzerine, gözün iç köşesine dokunarak uygulama yapın. Bu hareketleri otuz saniye boyunca yaptığınızda yüz yogasını tamamlamış olacaksınız. Aynı şekilde kaşlar için de kısa egzersizler olduğunu bilmenizde fayda var. Her türlü ihtiyacınıza yönelik yüz yogası yaparak kendinizi çok daha yenilenmiş ve hafiflemiş hissedebilirsiniz. Kaş egzersizini yaptığınızda alnın önünde bulunan frontalis kası gevşer.

Yüz Yogası Kaş Egzersizi

Frontalis kası çok fazla kullanıldığı için zaman içerisinde alın bölgesinde sertlik ve stres ifadeleri ortaya çıkar. Durumu düzeltmek istiyorsanız öncelikle parmak uçlarınızı içe bakacak pozisyona getirerek alnınızın ortasına yerleştirin. Ardından parmak uçlarınızı hafifçe alnınıza bastırarak şakaklarınıza doğru hareket ettirin. Sonrasında parmaklarınızı serbest bırakabilirsiniz. Bu pratiği otuz saniye boyunca uyguladığınızda faydasını göreceksiniz.

İnsanların yoğun olarak ilgi gösterdiği yüz yogası pratiklerinin arasında boyun egzersizleri de vardır. Özellikle bilgisayar, telefon ve televizyon gibi elektronik cihazların başında fazla zaman geçiren kişiler boynunda ister istemez ağrı sorunu yaşar. Böyle durumlarda yüz yogası pratiklerinden uygulayarak ağrıyı hafifletmeniz mümkündür.

Yüz Yogası Boyun Egzersizi

Yüz yogasında yapılan boyun egzersizi lenfatik drenajı artırmaya yarar. Böylece boyun gerginliğini azaltmış olursunuz. Çene ve boyun bölgesinde sarkma sorunu yaşayan kişiler düzenli yüz yogası yaparak sorununu çözüme kavuşturabilir. Her şeyden önce başınızı hafif geriye doğru eğin. Ardından parmaklarınızı boynunuzun üst kısmına yerleştirerek biraz sonra bahsedilecek adımları uygulayın.

Hafif baskı uygulayarak parmaklarınızı köprücük kemiklerinize doğru kaydırın. Birkaç saniye köprücük kemiğinize bastırdıktan sonra parmaklarınızı çekebilirsiniz. Bu boyun egzersizini otuz saniye boyunca uygulayarak boynunuzda meydana gelen problemleri azaltmanız mümkündür. Günümüzde insanlar birçok soruna yüz yogası egzersizleriyle çözüm bulabiliyor. Siz de detaylı araştırmalar yaparak yüz yogası tekniklerini uygulamaya en kısa sürede başlayabilirsiniz.