Yoga Terapi

Bütünsel rahatlamayı hedefleyen kişiler yoga terapiye başvuruyor. Yoga yaparak yalnızca duruşunuzu değil, aynı zamanda nefes alışverişinizi de düzene sokma fırsatını elde edersiniz. Şimdiye kadar yoga yapan herkes fiziksel ve psikolojik açıdan rahatlığa kavuştuğunu söylüyor. Eğer yoga pratiklerinize meditasyonu eklerseniz daha fazla verim kazanırsınız. Hem zihninizi hem de bedeninizi rahatlatmayı amaçlıyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Yoga sayesinde zihninizi ve bedeninizi rahatlatırken kendinizi keşfedebilirsiniz. Yoga terapi, deneyimleyenlere farklı bir içsel yolculuk fırsatı sunuyor. Günümüzde yoga terapinin ne olduğunu araştıran çok sayıda kişiden söz etmek mümkündür. Siz de bu konuyu merak ediyorsanız detaylı bir şekilde araştırma yapabileceğiniz kaynakları rahatlıkla bulabileceğinizi unutmayın.

yoga terapi

Yoga Terapi Nedir?

Bilinen normal yoga egzersiziyle yoga terapinin arasında fark vardır. Yoga terapide amaç yalnızca fiziksel değil, aynı zamanda psikolojik rahatlamayı da hedefleyen çalışmalar yapmaktır. Yoga terapinin temel felsefesinde zihin, beden ve ruh bütünsel olarak ele alınarak hareket edilir. Kendinizi, bedeninizi keşfetmek istediğinizde zihninizin derinliklerine ulaşmak için yoga terapiye başvurabilirsiniz.

Anlam veremediği psikolojik problemlerini ve keşfedemediği duygularını anlamlandırmak isteyen insanlar soluğu yoga terapide alıyor. Bu eylem esnasında enerji ilk olarak bedeninize, ardından zihninize ulaşır. Enerjinin size ulaşabilmesi için kapalı alanları açmanız bu sayede mümkündür. Yoga terapi sırasında iyileştiğinizi, kendinizi çok daha iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz. Söz konusu olan terapi sayesinde fiziksel bakımdan güçlenirken ruhunuz iyileşecek.

Yoga Terapinin Sağladığı Değişim

Asana, yoga egzersizinde yapılan duruşları karşılayan bir kelimedir. İnsanlar yoga pratiklerinde asana ve meditasyon eşliğinde enerji akışı yapar. Pranayama ise nefes teknikleridir. Yoga terapilerinde asana ve meditasyonun yanı sıra pranayama uygulamaları yapılır. Böylece yalnızca fiziksel yoga duruşları yerine ruhunuzu ve psikolojinizi dengeye sokacak çalışmalar yapma fırsatı yakalarsınız.

Yoga terapilerinde uyguladığınız meditasyonlar psikolojik bakımdan dengede olmanıza yardımcı olur. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda yoga terapinin anksiyete ve depresyon oranını azalttığı görülmüştür. Verimli sonuç elde edilebilmesi amacıyla yoga terapistleri uygulamaya başlamadan önce kişinin fiziksel durumunu kontrol eder. Fiziksel yönden dayanıklılığınızda probleme rastlanmazsa terapi yapılabilir.

Yoga Terapiye Nereden Başlayabilirim?

Yoga terapinin insan sağlığı ve psikolojisine olumlu etkisi kanıtlanmış durumdadır. Daha önce hiç yoga terapistleriyle iletişime geçmediyseniz emin olamamanız gayet normaldir. Fakat yoga terapiye başladığınızda;

  • Yoga pratiklerindeki asana duruşları sayesinde fiziksel sağlığınız ve duruş bozukluklarınız daha iyi hâle gelir.
  • Meditasyon yaparak zihinsel yönden dinç olursunuz ve anlamlandıramadığınız psikolojik sorunlarınızda azalmalar görülür.
  • Pranayama tekniklerini uygulayarak nefes alışverişlerinizi daha dengeli hâle getirebilirsiniz.

Unutulmaması gereken noktalardan birisi yoga terapisindeki yöntem ve yolların kişiye özel uygulanmasının daha doğru olduğudur. Herkes aynı yöntem ve yollarla aradığını bulamayabilir. Bu nedenle size özel planlama yapan yoga terapistlerine öncelik tanımanızda fayda var.

Yoga Terapi Hakkında Detaylı Bilgi

Size uygun yoga terapi yöntemlerini öğrendiğinizde evde kendi başınıza uygulama imkânınız vardır. Yoga terapinin etkisi her kişide farklılık gösterir. Doğru yöntemler uygulanmadığında bahsedilen olumlu sonuçları görmeyebilirsiniz. Fakat kişiye uygun yöntemler uygulanınca fiziksel ve ruhsal açıdan iyi sonuçlar alındığı gözlemlenmiştir. Değişime açıksanız ve yoga terapiye önyargılı yaklaşmıyorsanız kendinizde olumlu sonuçlar fark edeceksiniz.

Günlük yoga pratiği yaptığınızda fiziksel ve ruhsal rahatlığı yakalamanız zor değildir. Günümüzde birçok insan nereden başlayacağını bilmediğinden yoga terapisine önyargılı yaklaşıyor. Başlamayı düşünme fikri bile yoga pratiklerinizde kolaylık sağlar. Düzenli olarak yoga terapisine başvurduğunuzda kendinizde mutlaka olumlu sonuçlar olduğunu göreceksiniz. Aksatarak yaparsanız büyük sonuçlar almanız zorlaşabilir.