Yoga İnsana Neler Kazandırır?

Yeni akım sosyal medya sayesinde yüzyıllardan bu yana uygulanan Yoga son zamanların en popüler egzersiz ve meditasyon tekniğinin birleşimi olarak ön plana çıkar. Yoga hakkında yapılan araştırmalar ve Yogilerin yorumları ile de hepimiz Yoga konusunda az ya da çok bir fikir sahibiyiz. Hatta henüz Yogi olmadıysanız günün birinde hepimizin bir Yogi adayı ya da Yogi olacağımız konusunda kuşku yok. Yoga insana neler kazandırır? Sorusunun yanıtını merak edenlere yazımızı okumaya devam etmelerini tavsiye ediyoruz.

Yoga İnsanı Dönüştürür.

Geçmişten günümüze kadar uzanan yolculuğunda yoga, insanların vazgeçemediği ya da her zaman ilgi gösterdiği uygulama tekniklerinden birisidir. Günümüzde Yogilerin uygulamayı yaparken paylaştıkları fotoğrafların yanında geçmişten bugüne sıklıkla Yoga kendine filmlerde de yer bulmuştur. Bu nedenle de Yoga popülerliğini kaybetmeyen nadir egzersiz ve meditasyon tekniğinin birleştiği uygulamalardan birisidir. Yoganın fiziksel faydalarının yanında mental faydaları da vücutla zihnin odaklarının aynı yerde akışta kalmasını sağlaması ile de oldukça fazladır. Yoga insanı dönüştürür. Evet, ama neye dönüştürür? Yoga yapmak insanı doğuştan gelen en mükemmel benliğine dönüştürür. Ayrıca yoga hem fiziksel hem de mental olarak sizi dönüştürürken fiziksel olarak yarar sağlarken zihninize de büyük fayda sağlar.

Yoga İnsana Neler Kazandırır? Yoganın Faydaları

İnsanların kendilerini dönüştürmesine fayda sağlayan yoganın fiziksel faydaları da bir hayli fazladır. Yoganın faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Size zindelik katar.
  • Kilo vermenize yardımcı olur.
  • Stres atmanın en iyi yollarından birisidir.
  • İç huzurunu sağlamada katkı sağlar.
  • Yoga sayesinde bağışıklığınız gelişir.
  • Farkındalığınızı Arttırır.
  • İlişkilerinizi Geliştirmenize Yardımcı olur.
  • Enerjinizi Arttırır.
  • Yoga sayesinde daha iyi ve esnek bir duruşa sahip olursunuz.
  • Yoga sezgilerinizi geliştirmenize yardımcı olur.

Yoga’nın Kişisel Faydaları

Yoga Size Zindelik Katar: Hastalık sadece fiziksel olarak rahatsızlığın olmaması demek değildir. Mental olarak da motivasyonunuz düşük olduğunda bu sizin daha çabuk hastalanmanıza neden olabilir. Yoga sayesinde hem kaslarınız güçlenir hem de motivasyonunuz yükselir.

Kilo vermenize Yardımcı Olur:  Yoganın pozları ve egzersizleri kilo vermenize yardımcı olur. Düzenli yoga uygulamaları sayesinde vücudunuzun ihtiyaçlarına karşı daha duyarlı olmanızın yanında daha farkında bir duruma geldiğimizden yemek ve vücut ağırlığını kontrol etmemize destek olur. 

Stres Atmanın En İyi Yolu:  Yoga, stres atmanın en iyi yollarından biridir. Günde sadece birkaç dakika yoga yapmak hem beden hem de zihindeki stresten kurtulmanın farklı ve mükemmel bir yolu olarak tanımlanabilir. Özellikle yoga duruş, poz ve meditasyon stresi azaltmak için birebirdir.

İç Huzuru Sağlamada Katkı Sağlar: Huzurlu, sakin yerler bir de doğal güzelliğe sahip ise hepimizin favori yerleri olarak belirleriz. Yoga sayesinde huzuru içimizde bulabilir ve günün her saatinde küçük bir Yoga molası ile bunu deneyimleyebiliriz. Bununla birlikte Yoga, çok çalışan ve dinamik bir zihni sakinleştirmenin en iyi yollarından biri olarak da bilinir.

Bağışıklığınız Artar: İnsan sistemi, beden, zihin ve ruhun mükemmel bir karışımıdır. Bedendeki bir düzensizlik zihni etkilediği gibi, zihindeki bir düzensizlik ya da huzursuzluk da bedeni etkiler. Yoga pozları kasları güçlendirirken nefes alma teknikleri ve meditasyon stresi azaltarak bağışıklığı geliştirir.

Farkındalığınızı Arttırır: Zihin devamlı olarak geçmişle gelecek arasında gelip gider ama hiçbir zaman anda kalmayan bir meşguliyete sahiptir. Bu itibarla sadece zihnimizin eğiliminin farkında olarak strese girmekten ya da sinirlenmekten kurtulabiliriz. Yoga ve pranayama ile bu farkındalığı yaratır. Zihnimizi mutlu ve odaklanmış kalabildiği şimdiki ana geri döndürür.

İlişkilerinizi Geliştirmenize Yardımcı olur: Mutlu ve sakinleşen bir zihin hassas ilişki sorunları ile daha iyi baş edebilir. Yoga ve meditasyon sayesinde zihniniz mutlu ve huzurlu tutmanız mümkün olur. Böylelikle etrafınızdakilerle ilişkinizde de gelişmeleri fark edebilirsiniz.

Enerjinizi Arttırır: Gün içinde birçok farklı görev ve sorumlulukları yerine getirmek çok yorucudur. Bu nedenle kendinizi bitkin hissedebilirsiniz. Bu nedenle birkaç dakika yoga rutinini her gün gerçekleştirin. Yoga enerji seviyenizi yükselterek zinde kalmanızı sağlar.

Yoga sayesinde daha iyi ve esnek bir duruşa sahip olursunuz. Hepimiz güçlü ve esnek bir vücuda sahip olmak isteriz. Bunun için yogayı günlük rutininizde yer vermeniz önemlidir. Düzenli olarak yoga uygulamak vücut kaslarını esneterek sıkılaştırır ve bununla birlikte kasları güçlendirir. Ayrıca yoga vücut duruşunuzu iyileştirirken yanlış duruştan kaynaklanan vücut ağrılarından kurtulmaya da yardım eder.