Yoga ile Meditasyon Aynı Şey Mi?

Yoga, geçmişten bu yana en popüler yaşam stillerinden biridir. Meditasyon, Yoga yaşam stilinin bir parçası olduğu kabul edildiğinden birçoğumuz yoga ile meditasyon aynı şey mi? Diye düşündüğü zamanlar olmuştur. Yoga ve meditasyon karşılaştırıldığında aralarında gerçekten benzeyen yanlar bulunsa da tam olarak aynı şey değiller. Bu açıdan bakıldığında iki uygulama arasında ciddi farklar olduğunu söylemek mümkün.  Yoga ya da meditasyon veya her ikisi ile de ilgileniyorsanız, hayatınızda birtakım gelişmelerin olduğunu göreceksiniz. Yoga ve meditasyonun hayatınızı geliştiren iki uygulama arasındaki farklılıkları merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Yoga mı ? Meditasyon mu? Yoga ve Meditasyon Arasındaki Farklar

Yoga ve meditasyonun iki farklı uygulama olduğu ve bilindiği üzere meditasyonun yoga yaşam tarzının bir parçası olarak tanımlandığını biliyoruz. Yoga olarak bilinen yaşam tarzı öncelikli olarak pozlar ve nefes egzersizlerini içerirken, meditasyon tamamen konsantrasyonla ilgili bir uygulamadır. Meditasyon zihinsel istikrarı sağlamayı önemserken yoga hem fiziksel hem de zihinsel egzersizlere sahiptir. Peki, hangi uygulamayı tercih edeceksiniz? Bunun için yoga ve meditasyon arasındaki farkları bilmeniz gerekir. Yoga ile meditasyon aynı şey mi? İşte size iki uygulama arasındaki bazı farklar: 

Yoga ve meditasyonun birçok ortak noktası mevcuttur. Öncelikle yoga ve meditasyonu uygulayan kişinin zihinsel ve ruhsal sağlığını iyileştirmeyi amaçlayan uygulamalardır. Meditasyon yoganın bir kolu olsa da pratik içinde çok daha fazlasıdır. Gelelim farklara

  • Bitiş Hedefleri: Yoga, meditasyondan daha bütünseldir. Yoganın nihai hedefi sadece zihinsel ve fiziksel istikrardır. Yoga hem iç hem dış istikrara odaklanır, meditasyon ise kişinin ruh haline odaklıdır.
  • Aktivite Düzeyi: Meditasyon tamamen zihinseldir ve çok az hareket mevcuttur. Meditasyon zihni çalıştırır. Fiziksel olarak kendinizi zorlamazsınız. Yoga, harekete büyük ölçüde odaklanmayı içerdiğinden bir egzersiz şekli olarak da kabul edilebilir. Yoga da zihne faydalıdır ancak bu etkiler meditasyonda olduğu kadar değildir.
  • Kısıtlamalar:  Yoga ve meditasyon kendilerine has doğaları düşünüldüğünde kimin meditasyon yapabileceği konusunda daha az sınırlama mevcuttur. Yoganın fiziksel olarak daha zorlayıcı olması nedeniyle bazı kronik hastalıklara sahip kişiler için Yoga zorlayıcı olabilir. Ancak bu meditasyonun daha kolay olduğu anlamına gelmez. Bazı fiziksel ve ruhsal zorlanmalar nedeniyle meditasyon yapamayan kişilere rastlamak da mümkündür.

Bununla birlikte birçoğumuz meditasyona kıyasla yogayı fiziksel olarak zorlayıcı bulmaktayız. Yoga da vücudu bazı zor pozisyonlara sokarken aynı zamanda nefesi korumanız gerekebilir. Bunun yanı sıra dengeyi, iç huzuru ve odaklanmayı sürdürmeniz gerekir bazılarımız bunun kolay olduğunu düşünebilir ancak yoga pozları arasında geçiş yapmak son derece zor olabilir. Yogada bulunan fiziksel hareketler tam anlamıyla kendi içinde bir farkındalık şekli olarak tanımlanabilir. Yoganın temel amacı pozlar arasında geçiş yaparken içinde bulunduğunuz ana bağlı kalınmasıdır. Doğal olarak bu, hareket gerektirmeyen bir meditasyondan daha zorlayıcı olabilir. Yoga ve meditasyon her ne kadar birbirinden farklı uygulamalar olsalar da iki uygulama da kolkola yürüyen uygulamalar olarak bilinir.