Özgecan Tapa

Özgecan, İstanbul’da müziğin hep duyulduğu bir evde, sanatçı ve öğretmen bir anne-babanın ikinci çocuğu olarak doğdu. Anne karnında başlayan dans sevgisi, 6 yaşında girdiği ilk klasik bale dersiyle zenginleşmeye başladı. Hayatını insan olma deneyimini, hareket üzerinden anlamaya adadı. 20 yılı aşan profesyonel dans yaşamında şimdilik 4 kıtada dans etti ve etmeye devam ediyor.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Klasik Bale bölümü ve AB Sanat Bale Okulunu bitirdi. Çağdaş dans, doğaçlama, jazz dance ve sosyal danslar üzerine çalıştı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Bölümünü burslu olarak tamamladı. Danset Sahne Sanatları Topluluğuyla Türkiye ve dünyayı gezdi. Kurulduğu sene, Cihangir Yoga’nın üyesi oldu ve burada öğrenmeye başladığı yoga ve meditasyon pratiklerinin etkisiyle, ritüel danslara duyduğu ilgiyi keşfetti. Trans dans, embodiment uygulamaları, somatik tavırla hareket, 5 Rhythms, global kabile dansları, medicine (şifa) dansları, flow arts, mindfulness ile ilgileniyor ve keşfettiklerini paylaşıyor.

The School of Sacred Wild California’da Wise Woman Tradition of Healing ve Folk Herbalism konularında çıraklık eğitimini sürdürüyor. 2016’dan beri Los Angeles’ta yaşıyor. NBC Universal Studios ve LGBT Center Hollywood ‘da yoga dersleri veriyor. Çeşitli sanatsal projelerde performanslarını sürdürüyor. Dans, yoga ve somatik hareket odaklı atölyeler ve doğa gezileri düzenliyor.

Özgür Dans

Dans, bilinen en eski şifa yöntemlerinden biridir. Dünyadaki tüm toplumlar kültürel olayları, mevsim geçişlerini, bireylerin hayatındaki çeşitli eşikleri kutlamak için birlikte dans ederler. Fiziksel faydalarının yanı sıra, bilimin de kanıtladığı üzere, özgürce dans etmek, kişinin hayal gücünü ve yaratıcılığını ortaya koymasını destekleyen bir süreçtir. Her defasında değişen sürprizli bir kişisel keşif alanıdır.

Özgecan bu derslerde, içinizden geldiği gibi özgürce dans edebilmeniz için yönlendirmelerde bulunuyor ve güvenle kendi ritminizi keşfetmeniz için sizi yüreklendiriyor. Hareketli meditasyonda bedeninizde fiziksel, duygusal ve spiritüel bir yolculuğu deneyimlerken zihnin katmanlarını da gözlemleme şansı elde ediyoruz. Bu yolculukta bizlere global kabile ritmleri, kendi sesimiz ile sessizlik eşlik ediyor olacak.

Dans etmenin keyfini ve şifasını birlikte tatmak üzere…

https://vimeo.com/532423165/36a3cdb8e7
https://vimeo.com/290374493

Özgecan Tapa Pratikleri