Feride Gürsoy

1969 yılında İstanbul’da doğan Feride, kişisel gelişim, sağlık ve çevre konularına duyduğu tükenmeyen ilgisi ve bu konularda insanlara ilham vermesiyle tanınır.

1991 yılında Boğaziçi Üniversitesi Mütercim Tercümanlığı bölümünden mezun oldu. 1993 yılında reklam sektöründeki müşteri temsilciliği görevinden ayrılarak yoga ve meditasyona başladı. 1995 ve 1996 yıllarında karayoluyla Hindistan’a giderek merak ettiği alternatif varoluş biçimlerini görme şansını yakaladı. Aynı yıl Bodrum’a yerleşti.

1996 yılında, Buğday Vejeteryan Restoranı’nda ve Doğal Ürünler dükkanında Victor Ananias’a ortak oldu. Daha sonra Türkiyedeki organik hareketin lideri olan Victor sayesinde beslenme ve ekoloji konularındaki farkındalığı arttı. 1997 yılında uygulamaya başladığı çiğ beslenme onu yüreğini izleme konusunda cesaretlendirdi. Ekolojik projelere duyduğu ilgi sonucu Permakültür kurslarına ve saman balyası ev yapımı atölyesine katıldı. Victor Ananias’ın yapımcılığı üstlenmesiyle, Alp Ekşioğlu’yla birlikte Bodrum, Karakaya Köyünde, Türkiye için henüz yeni bir kavram olan ekolojik mimariyle bir ev inşa ettiler. Bu ev daha sonra ortağı Alp’le kurdukları Karakaya Meditasyon Kampı’nın mekanı olarak kullanıldı. Bundan iki yıl sonra İstanbul’daki Kun Meditasyon merkezinin kurdular.

1999’da yaşanan büyük deprem Feride’nin yaşamında önemli değişimlere neden oldu. Deprem sonrasında Türkiye’de insanların yaşam tarzlarını sorgulamaya başladıklarını ve ruhsal gelişime genel bir ilgi oluştuğunu gözlemledi. Bu durum yaşam amacını daha iyi belirlemesine neden oldu. 1999’da Şamanizm’e duyduğu ilgi onu Moğolistan’a götürdü. Özleminin şifa alanında çalışmak olduğunu anlayarak yarı profesyonelce yaptığı fotoğrafçılığı bırakıp 2000-2003 yılları arasında Hindistan’ın Pune şehrindeki Osho Multiversity’de Şamanik – Enerji ve danışmanlık eğitimleri aldı. Pulsation, Primal, Tantra, Diamond Breath, Hipnoz, Vipassana, Satori, Sufi zikirleri gibi pek çok workshop ve meditasyonlara katıldı.

2001-2006 yılları arasında Svagito Liebermeister’dan aldığı aile dizimi eğitimlerine 2010-2013 yıllarında Mehmet Zararsızoğlu’yla devam etti. Svagito Liebermeister’ın aile dizimi üzerine olan ‘Sevginin Kökleri’ adlı kitabını Türkçe’ye çevirdi. 2006 yılında başladığı dizim çalışmalarını 2009’dan beri profesyonelce sürdürüyor.

2016 yılında 3 yıllık Somatik Deneyimleme eğitimini tamamladı ve ertesinde Raja Selvam’dan İntegratif Somatik Psikoloji ileri eğitimi ve Ale Duarte’den Çocuklarla Somatik eğitimleri aldı. Bağlanma psikolojisiyle ilgili Diane Poole Heller’ın DARE eğitimine devam ediyor.

2019 yılında Daan Van Kampenhout’un Sistemik Ritüel eğitimine katıldı. Atalarla şifa ve şamanik enerjiyle ilgili Daniel Foor, Tirzah Firestone, Steven Farmer’ın online eğitimlerine katıldı.

Sağlıklı yaşam ve beslenmeye olan ilgisi sonucu 2007’de ACHS (Australasian College of Health Sciences)’dan ‘Master Herbalist’ eğitimi aldı. Sağlık koçluğu eğitimini High Energy Academy’de tamamladıktan sonra Functional Alliance’da öğrenimine devam ederek Fonksiyonel Beslenmeci oldu.

2008 yılında kızı İda dünyaya geldikten sonra topluluk olmanın önemini kavrayarak Bodrum’da sağlıklı yaşam, ruhsal gelişim ve çevre konularına meraklı annelerle bir arada bu değerlerin sürdürülebileceği bir yaşam tarzı kurmaya yöneldi. Bu çerçevede Waldorf tarzı eğitim sunan İmece Çocuk Bahçesi, Bodrum Eğitim Sanatı Derneği, Samanlık Ekolojik Komşuluk, Karakaya Meditasyon Merkezi ile ilgili çalışmalar yaptı.

Feride Gürsoy Pratikleri