Deniz Spatar

2011’de Hatha Yoga ile tanıştı. 3 yıl farklı eğitmenlerle Ashtanga Mysore’larına katıldı. Bu süreçte 1.500 saatten fazla Yoga Hocalık Eğitimi’ni tamamladı. 2013’te Yoga’nın “ahimsa” ilkesinin ne olduğunu anlamaya çalışırken Şiddetsiz İletişim’le tanıştı. 2015’te öğrendiklerini paylaşmaya başladı. 2016’da halkla ilişkiler uzmanı olarak çalıştığı kurumsal işinden ayrılarak tüm hayatını Şiddetsiz İletişim paylaşarak sürdürmeye başladı. 2018’de Marshall Rosenberg tarafından kurulan Center for Nonviolent Communication (CNVC) tarafından Sertifikalı Şiddetsiz İletişim Eğitmeni olarak kabul edildi.

Açık Radyo’da yayınlanan “Bir Yaşam Dili: Şiddetsiz İletişim” programının Canan İrtem’le birlikte yapımcılarından biri olan Deniz Spatar, yine Canan İrtem’le birlikte radyo programının devamı olarak kurdukları Zürafa Sohbetleri adlı YouTube ve Spotify kanalını da yürütüyor. 2019’dan bu yana Vivet Alevi ve Özgen Saatçılar’la birlikte kurduğu Şiddetsiz İletişim Kitaplığı aracılığıyla Türkçe’ye Şiddetsiz İletişim kaynakları sunulmasına katkıda bulunmaya devam ediyor.

Şiddetsiz İletişim eğitmenlerinden olduğu kadar, Yoga-Meditasyon-Beden Terapileri, Krishananda ve Amana’nın Learning Love (Sevgiyi Öğrenmek) ve Thomas Huebl’in Transparent Language (Şeffaf Dil) metotlarından da etkilendiğini söyleyen Deniz Spatar, tüm bu öğrendiklerini Marshall Rosenberg’in Şiddetsiz İletişim ile sunduğu sadelik içinde derinleştirerek değerlendirmekten çok keyif alıyor.

www.denizspatar.com

Deniz Spatar Pratikleri