Pilates

Son dönemlerde pilates grup dersleri yapan çok sayıda eğitmenden söz edilebilir. Sağlıklı bir bedene sahip olmanın yanı sıra esnekliğini artırmak isteyen kişiler grup derslerine katılarak yaşam kalitesini artırıyor. İnsanların daha kaliteli yaşama sahip olmak amacıyla yaptıkları uygulamaların en popülerlerinden birisi pilatestir. Kaslarınızı güçlendirmek ve sıkılaşmak istediğinizde siz de pratiklerimize katılabilirsiniz.

İnsanlar derslere katılmadan önce ilk olarak pilatesin ne olduğunu araştırıyor. Vücudun esnekliğini ve sağlık durumunu artırmak amacıyla yapılan egzersiz türlerinden biri pilatestir. Kişi spor yaparak vücudunun her bölgesini çalıştırma fırsatı elde eder. Daha önce hiç pilates yapmadıysanız minder veya reformer pilates aletleri aracılığıyla hareketleri kolaylaştırabilirsiniz.

Pilates Hareketleri Nelerdir?

Geçmişten günümüze pilatesin yaygın şekilde yapılıyor olmasının temel sebebi insan bedenine sağladığı faydalardır. Sağladığı en büyük faydalardan birisi duruş bozukluğunun önüne geçmesidir. Henüz duruş bozukluğu problemi yaşamıyorsanız ileride yaşamanızı önleyici etkisinden söz edilebilir. Ayrıca bu spor sayesinde vücuttaki ağrı ve sakatlıklara büyük ölçüde etki sağlanabilir. Pilates hareketlerini öğrendikten sonra düzenli olarak yapabilirsiniz.

Pilateste hareketler sırt, karın ve kalça odaklıdır. Hareket esnasında omurganın doğal duruşu bozulmamalıdır. Karnı içeri çekerek yapıldığında etkisi artırılmış olur. Bu detay aynı zamanda vücudun dengelenmesini sağlama konusunda da olumlu etkiye sahiptir. Karnınızı içine çektiğinizde karın kaslarını aktif olarak çalışmaya başlayacaktır. Kaburganızı dışa doğru açık ya da içe doğru kapalı şekilde tutmamanız gerekiyor.

Pilates Hareketleri

Pilatesin Faydaları

Pilates yaparken baş bölgesinin omurgayı takip etmesine özen gösterilmelidir. Egzersizlerde sıklıkla yapılan hareketler yarım mekik, omurga esnemesi, tek bacakla daire çizme ve iç bacak kaldırma şeklinde sıralanabilir. Pilates yaptığınızda hem bedeninizde hem de zihninizde olumlu etkilerle karşılaşacaksınız. Egzersizin faydaları şu şekildedir:

  • Pilatesin olumlu etkilerini görmek istiyorsanız düzenli ve planlı bir şekilde yapmalısınız. Düzenli yaptığınız müddetçe vücudunuzun sıkılaştığını ve kilo verdiğinizi fark edeceksiniz.
  • Pilateste amaç vücutta bulunan tüm kasları çalıştırmaktır. İhmal edilen kaslar pilates sayesinde aktif hâle getirilir. Bu sayede dengeli ve güçlü bir bedene sahip olursunuz.
  • Söz konusu egzersiz zihni çalıştırdığı için odaklanmak önemlidir. Konsantrasyon ve koordinasyon konusunda problem yaşıyorsanız pilates sayesinde çözebilirsiniz.

Pilates ile Estetik Vücut Oluşturmak

Pilates egzersizlerinin temelinde karın kaslarını sıkmak vardır. Böylece derindeki kaslar yüzeyde bulunan kaslarla ortak çalışır ve güçlenmeye vesile olur. Uzun süre masa başında çalışan kişiler bel ağrılarından kurtulmak için kolaylıkla yoga egzersizi bulabilir. Yapılan araştırmalar pilates egzersizlerinin de bel ağrılarına olumlu etki ettiğini göstermiştir.

Egzersizler sayesinde merkez bölge güçlendirilir ve arkasında yer alan bele destek sağlar. Aerobik gelişim sağlamak isteyen kişilerin başvurabileceği yöntemler arasında pilates yer alır. Daha önce hiç pilates yapmadıysanız seviyenize uygun hareketler yapmalısınız. Aksi takdirde ciddi sakatlıklar yaşama ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Pilates Hakkında Detaylı Bilgi

Zorlaştırıcı pilates hareketleri kalp ritmini hızlandırabilir. Kalp atış hızınız sizi korkutacak kadar hızlandıysa yatarak ya da oturarak yapılan hareketlere geçerek yavaşlatmanız mümkündür. Yüksek yoğunluğa sahip ders programlarının uyguladığınızda kalp atış hızınızın yükselmesi gayet normal bir durumdur. Böylece egzersizler aerobik açıdan verimli hâle gelir. Bunun yerine aynı tempoda egzersiz yapmayı tercih ederseniz dayanıklılığınızı artırabilirsiniz.

Aynı tempoda uygulanan pilates egzersizlerinin bir başka olumlu etkisi ise kalp ve damar sağlığını desteklemektir. Nefes alışverişlerinizde güçlük çekiyorsanız pilatesin bu konuda size yardımcı olacağını bilerek hareket edin. Düzenli egzersiz sayesinde akciğerinizdeki oksijen kapasitesini artırabilirsiniz. Ayrıca yanlış nefes aldığınızı fark ettiğinizde daha bilinçli hareket etme imkânı bulursunuz.

Pilatesle Estetik Bir Vücut Mümkün Mü?

Pilates egzersizi yapan kişilerin temel amacı omurga sağlığını korumaktır. Böylece günün her saati vücudun dik durması sağlanır. Düzenli egzersiz yaparak zihin ve beden uyumunu yakalamak mümkündür. Hedefleriniz arasında estetik bir vücuda sahip olmak varsa pilates yapmadan önce ısınma hareketleri uygulamayı ihmal etmeyin. 

Pilatese başlamadan önce ısınma hareketi yapmazsanız ciddi sakatlanmalar meydana gelebilir. Hiç spor deneyiminiz yoksa hareketleri doğru yapıp yapmadığınızı söyleyerek sizi yönlendirecek uzman eğitmenlere başvurabilirsiniz. Kurs merkezinin sunduğu ders programına düzenli katılım sağlarsanız pilatesin olumlu etkilerini görürsünüz. İdeal kilonuza ulaşırken aynı zamanda egzersizler sonucu bedeninizin sıklaştığını da fark edeceksiniz.

Klinik Pilates Nedir, Ne Yararı Vardır?

Pilatesin vücudunuzu estetik hâle getirebilmesi için düzenli olarak yapmayı ve dengeli beslenmeyi ihmal etmeyin. Vücudunuzu zorlayacak hareketlerle karşı karşıya geldiğinizde mutlaka eğitmenlerden destek alın. Hiç bu deneyimi yaşamadıysanız grup derslerine katılarak zihninizi ve bedeninizi rahatlatabilir, hedeflediğiniz estetik görünüme kavuşabilirsiniz. Giderek popüler hâle gelen kavramlardan birisi klinik pilatestir.

Pilates yapmayı zorlaştıracak rahatsızlığa sahip olan kişiler klinik pilates uygulamalarıyla daha sağlıklı hâle gelebiliyor. Bel ağrıları yaşayan kişiler arasında yer alıyorsanız uzmanlarla iletişime geçerek siz de bu yöntemden faydalanabilirsiniz. Bunun yanı sıra boyun ve sırt ağrısı, duruş bozuklukları, ortopedik yaralanmalar gibi problemlere sahip olan kişilerin de klinik pilatese başvurmaları mümkündür.

Klinik Pilates Nedir?

Multiple skleroz ve Parkinson gibi nörolojik hastalıklara sahip kişiler endişe duymadan klinik pilates egzersizleri yapabilir. Romatolojik hastalığa sahip kişiler arasında yer alıyorsanız alanında uzman doktorlara danışarak bu konu hakkında araştırma yapabilirsiniz. Kanser, kemik erimesi, eklem hastalıkları ve omurga eğrilikleri gibi hastalıkların yanı sıra hamilelik döneminde de klinik pilatese başvurulabilir.

Sağlıkçılar tarafından geliştirilen bu yöntem, geçmiş dönemlerde ilk etapta dansçılar üzerinde uygulanmıştır. Bu uygulamanın prensiplerini öğrendiğinizde daha bilinçli hareket edebilirsiniz. Bu prensiplerin başında tahmin edilebileceği üzere omurgaya odaklanmak geliyor. Bu yöntemleri denemek isteyenlerin en önemli motivasyonu konsantrasyondur. Solunum kontrolüne alanında uzman doktorların geliştirdiği klinik pilateste çok önem verilir.

Bu Yöntem Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Klinik pilatesin etkisinin görülebilmesi için hareket kontrolünün sağlanması gerekiyor. Bu nedenle kişilerin uygulama yapmasına bu alanda uzmanlaşmış doktorlar yardımcı olur. Rahatsızlığınızı giderme konusunda kararlıysanız klinik pilatesin üzerinizdeki olumlu etkilerini mutlaka görürsünüz. Zaman içinde hareketlerinizde bir akışkanlık meydana gelecektir. Hareketlerin izolasyonu ve tekrarı klinik pilates için oldukça önemli bir faktördür.

Klinik pilatesin prensiplerine dikkatle uyarsanız omurga ve destek veren kaslarınızda iyileşme, güçlenme meydana gelir. Pilateste bu durum güç evi olarak adlandırılıyor. Kısaca klinik pilatesin temel amacı güç evinin düzgün çalışmasını sağlamaktır. Klinik pilatesin çözüm bulduğu hastalıkların başında bel ağrıları yer alıyor.

Klinik Pilatesin Ne Faydası Var?

Şiddetli derecede boyun ve sırt ağrısı olan bireyler alanında uzman doktorlara danışarak klinik pilates derslerine katılıyor. Ağrılarınız olmasa bile duruş bozukluğunu gidermek amacıyla klinik pilatese başvurmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Tabii egzersizlerin amacına ulaşabilmesini istiyorsanız alanında başarı elde etmiş yerlere başvuru yapmalısınız. Söz konusu bedeniniz olduğunda sağlık oldukça önemlidir.

Kimileri yeteri kadar araştırma yapmadan ilk bulduğu yere başvuru yaptığı için beklentisini karşılayacak düzeyde klinik pilates hizmeti alamadığından söz eder. Özellikle ortopedik yaralanmalar, nörolojik hastalıklar, romatolojik hastalık, kanser, kemik erimesi, eklem hastalıkları, omurga eğriliği, hamilelik gibi durumlara sahip bireylerin başvuracağı kişilere daha çok dikkat etmesi gerekiyor. Aksi durumda sağlığınız tehlikeye girebilir.