Doğru Meditasyon Nasıl Yapılır?

Son yıllarda hepimizin öğrendiği bir öğreti varsa o da ruh sağlığımızın da en az fiziksel sağlığımız kadar önemli olduğu gerçeğidir. Fiziksel olarak düzenli egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek kesin olarak beyin ve vücut desteği olarak bize geri döner. Buna rağmen meditasyon son zamanların en popüler uygulamalardan birisidir ve tüm benliği beslemenin tek yolu haline geliyor. Hepimizin aklına şu soru geliyor: Doğru meditasyon nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Doğru Meditasyon Nedir?

 Hepimiz o veya bu şekilde meditasyon yapmanın zihne ve ruha iyi geldiğini duyduk. Bunun yanı sıra yoga ya da tai chi’nin de hepimize iyi geleceğini duyduğumuz gibi. Ancak hiçbirimiz doğru meditasyon nasıl yapılır? Sorusuna cevap bulamıyoruz. Tek emin olduğumuz nokta ise sağlıklı yaşamın sadece ilaç almaktan ibaret olmadığı. Sağlıklı yaşamın içinde doğru meditasyon yapmanın da yerinin olduğu fikrine birçoğumuz oldukça sıcak bakıyor. Meditasyonla ilgili bir fikriniz yoksa bile meditasyon  filmlerde bile kendine yer bulduğundan birçoğumuz parke bir zemin üzerinde çubuk kraker gibi bağdaş kurarak oturup, gözleri kapatıp zihindeki düşüncelerden kurtulmamızı sağladığı fikrine sahibiz. Ancak durum gerçekte tam olarak bunun olmadığını söyleyebiliriz.

 Doğru meditasyon diye bir şey olmadığı gibi meditasyon yapmanın kesin ve net tek bir doğru yolu da yoktur. Hatta meditasyon birçok farklı biçimde uygulanabilir. Ancak doğru meditasyon özünde uygulandığında zihni sakinleştirir ve şu anda kalma yeteneğinizi geliştirmeye katkı sağlar. Bunun anlamı da doğru meditasyon yaptığınızda sizi dün olan ve rahatsız eden şeyleri düşünmediğiniz gibi teslim tarihleri ve uzun yapılacaklar listesi gibi endişe ve kaygılara takılıp kalmıyorsunuz demektir. 

Unutmayın meditasyon kendinizi belirli bir ruh haline sokmanın çok daha ötesinde bir durumdur. Doğru meditasyon size daha zahmetsiz bir odaklanma sağlar. Bazılarımız meditasyonu daha fazla konsantrasyon kelimesi ile tanımlasa da  konsantrasyon kelimesi genelde işle ilgilidir. Hayatımızda daha fazla iş stresine ihtiyacımız olmadığı kesin.

Meditasyon Türleri

 Doğru meditasyon nasıl yapılır? Tek bir doğru meditasyon türü olmadığı biliniyor ve meditasyon çok çeşitli farklı türde uygulamaları ile dikkat çekiyor. Meditasyonla egzersizi entegre eden Yoga da meditasyon kesin olarak tek bir farkındalık noktasına odaklanmak anlamına gelse de bu meditasyon türünden farklı meditasyon teknikleri de bulunuyor. Örneğin herhangi bir odanın içindeki ve dışındaki değişik sesler ve beş duyumuz,  ne kokladığımız, ne hissettiğimiz ve etrafımızda bulunan her şeye açabilecek farklı meditasyon türleri de mevcuttur. Bununla beraber meditasyon için uygun bir zihniyete girmek doğru meditasyon uygulaması için önemli bir durumdur. Araştırmalar, insanlara  meditasyonun ne olduğu konusunda verdikleri cevaplar farklı olsa da cevaplar genellikle neden meditasyon yapamayacaklarına dair bahaneler bulduğunu gösteriyor. Meditasyon yapmamak için bulunan bahaneler arasında “Zihnim çok hareketli” ya da “ Zamanım yok” bulunuyor. Doğru meditasyon yapmak için öncelikle olumlu bir tutum içine girmeniz gerekiyor. Böylece meditasyon yapmaya hazırlanmanıza katkı sağlar. 

Özel Meditasyon Türleri

Bazı meditasyon türlerinin özel olduğunu söylemekte fayda var. Meditasyon türleri arasında kendinize uygun olanı seçebilmeniz adına  özel meditasyon türlerini sizin için sıraladık.

  • Nefes Alma Meditasyonu: Sadece nefes alma ve vermeye odaklanıyorsunuz. Vücudunuz daha iyi çalışıyor ve nefes alma sürecine farkındalık getiriyorsunuz
  • Farkındalık Meditasyonu:  Geçmişi ya da geleceği düşünmezsiniz tam şu ana odaklanmakta olduğunuz bir meditasyondur.
  • Güdümlü İmge Meditasyonu:  Bu meditasyon türünde bir rehber size rahatlatıcı zihinsel görüntüler ya da anılar yolu ile zihinsel bir yolculuk yapmanızı sağlar.

Unutmayın  e-postalarınızı kontrol ettiğiniz ya da sosyal medyada geçirdiğiniz sürede meditasyon yapabilirsiniz ve meditasyon uzun bir yoldur.