Şu anki durum
Kayıtlı Değilsin
Fiyat
Bedava

Yas: Kaybı Bilmek

(Kapalı Grup Çalışması)

5 hafta boyunca

Her Pazar
19 Mart – 16 Nisan

Saat: 14:00 – 16:00

“Yas: Kaybı Bilmek” kapalı grubuna kayıtlar kapanmıştır. Gelecekteki programlarımız için bizi takipte kalın. İlginize teşekkür ederiz 😊

ÖNEMLİ! HATIRLATMA!
KATILIM İÇİN DOLDURULMASI ZORUNLU FORM VE PROGRAM BAŞLANGIÇ TARİHİ

Tüm katılımcıların bu çalışmaya katılma niyetini öğrenmek üzere doldurmasını beklediğimiz formu, eğer henüz yanıtlamadıysanız, 16 Mart perşembe gününe kadar yanıtlayabilirsiniz.
Formu doldurmayanların Grup çalışmasına katılmasını ne yazık ki mümkün olmayacak. Program sayfasından gruba kayıt olan katılımcıların arasında henüz formu doldurmamış olanların sayısı epey yüksek olduğu için çözüm olarak grubun başlangıcını bir hafta ötelemeye karar verdik.
16 Mart perşembe gününe kadar programa dahil olmak isteyen herkesin Niyet Formunu dolduracağını umuyoruz. Doldurmayanlar maalesef gruba dahil olamayacaklar, kayıt yaptırdıysanız bile formu iletilmemiş katılımcı program dışında tutulacaklar. 17 Mart günü gruba katılımı kapayacağız.
Ön buluşma 11 Mart Cumartesi 11:00’de, ilk buluşma da 19 Mart Pazar günü gerçekleşecek. 
Gruba kayıt yaptırdıysanız, forma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Bu form ile rehberimiz tüm katılımcıların ihtiyaçlarına dair bir ön bilgi alacağı için, doldurulması zorunludur. Bu formu doldurmayanlar, kapalı grup çalışmasına dahil olamayacaklar. Rehberimiz bu formda paylaşacağınız bilgileri, çalışma öncesinde görebilmeyi çok önemsiyor.
Form, rehberimiz Berna’nın kişisel Google Drive alanında ve paylaşacağınız yanıtları yalnızca Berna ile ona bu çalışmalarda eşlik edecek yardımcı rehberler Gamze Çaparlar ve Melike Özgökçen görebilecek. 
Her ne kadar kompleks yapısından dolayı yasın insanlar üzerindeki etkileri farklı olsa da hepimizin ortak yürüdüğü bir yoldan bahsetmek mümkün. Farklılıklarımızı da içine alan bu ortak yolu bilmek yasla daha
sağlıklı bir yerden ilişkilenmemizi sağlar.
Aslında yalnız olmadığımızı hissederek, yasın etkilerini anlamak isteyen herkesi bu 5 haftalık keşif ve anlayış dolu yolculuğa bekliyoruz.
Bir duygu mu, üstesinden gelmemiz veya atlatmamız gereken bir süreç mi?
Yasın hissettirdikleri, getirdikleri ve götürdükleri nelerdir?
Yas deyince aklımıza sadece ölüm mü geliyor? 
Yasını tuttuğumuz şeyin arkasına saklanmış diğer ikincil yaslardan haberimiz var mı?
Bir yas tuttuğumuzu zannederken aslında belki de on yas tuttuğumuzun farkında mıyız?
Yasın bizden ne beklediğini anlamadan, onunla ilişkilenmemiz mümkün değil. Yasın getirdiği bilgeliği daha şefkatli bir yerden pratik etmek için Berna Köker Poljak ile bu sefer yepyeni bir kapalı grupta buluşuyoruz.
Çünkü yas, kişisel kayıplarımızın da ötesinde, aslında birbiri içine geçmiş hikayelerimizin oluşturduğu derinlikli ve yaşayan bir alan. Ve bize yasımızın kişisel değil müşterek (ortak) olduğunu hatırlatıyor.
Yas, bu derinlikli haliyle ona tanıklığımızı bekliyor.
 • Küçük görünen ortak kollektif – toplumsal acıların yaşamında kapladığı yeri ve etkisini keşfetmek isteyenler
 • Kişisel ve toplumsal – kollektif yasların (yani tüm bu olan bitenin!) içinde, nasıl ve nereden başlayacağını bilmeyenler
 • Yaslarıyla bir ilişki geliştirmek isteyenler
 • Ortada bir sebep yokken içi sıkılan ve boşluk duygusu yaşadığını düşünenler
 • Kaybettiğimizin farkında bile olmadığımız kayıpları ‘’bilmek’’ isteyenler
 • Kendiyle ve dünyayla olan derin ilişkisini ve kayıplarını keşfetmek ve ifade etmek, duyulmak, görülmek isteyenler
 
19 Mart itibariyle 5 hafta boyunca,
Her Pazar “Yas: Kaybı Bilmek” kapalı grup çalışmasında buluşuyoruz.
Burada amacımız entelektüel bir tavırla dünyanın ve Türkiye’nin sorunlarına yaklaşmak olmayacak. Bu çalışmayla; küçük görünen ortak kollektif- toplumsal acıların yaşamlarımızda kapladığı yeri ve onun bir adım ötesinde, kişisel dediğimiz yasların nasıl müşterek bir yasa (ortak hikayelerimize) dönüştüğünü fark edeceğiz.

İhtiyaç oluştuğunda alanın ve sizlerin merkezlenmesine destek  olacak beden farkındalığı pratikleri  ile Gamze Çaparlar ve Melike Özgökçen çalışmamız boyunca bizlerle olacaklar.

Programın kaydı alınmayacağı için her hafta canlı katılım önemli olacaktır.
Bu serinin içeriğinde;
 • Yas nedir, ne değildir?
 • Kişisel ve toplumsal-kollektif yasın altında yatan derin bağlam
 • Yasla ilişkilenmek ve bu ilişkinin çerçevesi
 • Kişisel ve toplumsal-kollektif yasımızı tutma becerilerimiz
 • Kalbimizi yaslarımızla birlikte dünyaya karşı yumuşak, duyarlı ve açık tutmanın yolları başlıkları üzerinden bir araya geleceğiz. Hepinizi bekliyoruz!
 
“Yas: Kaybı Bilmek” kapalı grup çalışmasına Hapaka üyeleri ücretsiz olarak katılabilir.
 
Tarih ve Saat Detayları:
Berna Köker Poljak ile “Yas: Kaybı Bilmek” kapalı grubu; 19 Mart Pazar günü başlayacak ve 16 Nisan Pazar günü tamamlanacak olan 5 haftalık bir programdır. Programın kaydı alınmayacağı için her hafta canlı katılım önemli olacaktır.
Kapalı grup öncesinde,
1 Mart Çarşamba saat 21:30’da IG canlı yayınında ve
11 Mart Cumartesi 11:00’de Zoom üzerinden Berna Köker Poljak ile buluşacağız. Kapalı Grup çalışması hakkındaki sorularınızı alacak, program hakkında detaylı bilgilendirme yapacağız. Hepinizi bu canlı buluşmaya bekliyoruz!
Kayıt ve Zoom Buluşma Detayları:
 • Programın kaydı alınmayacaktır. Aynı zamanda program öncesinde rehberimizin doldurulmasını istediği bir form bulunmaktadır. Kaydınızı gerçekleştirdikten sonra sayfanın yukarısında Hoşgeldiniz bölümü altında form’a ulaşabilirsiniz.
 • Program başlamadan ve bittikten sonra olmak üzere iki kez Zoom buluşması yapılacak.
  İlk buluşma 19 Mart Pazar günü 14:00’de gerçekleşecek.
 • Buluşmanın günü ve saatinde bu sayfaya ekleyecek olduğumuz Zoom linkinden direkt katılabilirsiniz.
 • Zoom buluşmalarında soru – cevaplara yer verilecek ve tüm soru işaretlerinden arınmanız sağlanacaktır.
 
 • Berna Köker Poljak ile “Yas: Kaybı Bilmek” kapalı grup çalışması tüm Hapaka üyelerine açıktır. Hapaka üyeliği satın alarak katılabilirsiniz. Üyelik için buraya tıklayın.
 • Hapaka üyeliğinizi başlattıktan sonra, bu sayfaya geri gelerek programa kaydınızı yaptırın.
 • Kaydını gerçekleştirenlerle kapalı bir WhatsApp grubu oluşturacağız. Süreç boyunca rehberimiz Berna Köker Poljak bu grup üzerinden kapalı grup paylaşımları kapsamında ilgili bilgileri paylaşıyor olacak. Aynı zamanda grupta dileyenlerin deneyimlerini paylaşması için de olanak sunulacak.
 • Sorularınız için 0542 519 50 03’den Hapaka Müşteri İlişkileri ile iletişime geçin (Sesli çağrı, SMS veya Whatsapp), ya da [email protected]’a e-posta gönderin.
Berna Köker Poljak kimdir?
Anadolu topraklarının çeşitliliğini yansıtan bir ailenin üçüncü kızı olarak 1971 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Kendini hatırladığı andan itibaren kutsalın anlamı, insan olmanın bilgeliği ve yaşamın döngüleri üzerinde tefekkür ediyor.
Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü Mezunu ve yas üzerine Psikolojik Danışmanlık okuyor. 2018 yılında aldığı ilk Ölüm Doulası (Ölüm Eşlikçiliği) eğitiminden itibaren ölüm ve yas konularıyla ilgili çalışıyor.
Yas ve ölüm alanına hizmet ederken niyeti, kederi ortadan kaldırmadan karşıdaki kişinin duygusal gerçekliğinin ne olduğunu duymaya çalışmak. Bunu tarif edecek kelimelerle buluşmak için alana sembol, metafor, ağıt, dans, şiir veya hikayeler çağırmak, böylelikle acının içinden onu bizlere iletecek görüntüleri, kelimeleri veya hareketleri bulmak.
Ölümün ve yasın yaşamdaki daimi ustalarımız olduğuna,
Yaşlılık, yas ve ölüm konularının sadece medikal bir süreç olarak ele alınmaması gerektiğine ve her açıdan yaşadığımız topluluk tarafından desteklenmesine,
Yasın bir erginlenme süreci olduğuna ve topluluk olduğumuzu hissetmemiz, hatta topluluğumuzu bulmamız/oluşturmamız için bizleri büyüttüğüne,
Kişisel olarak, ölüm ve yasın ömür boyu çırağı olacağı gerçeğine ve,
Yolumuza devam etme gücünü kendi yas dağarcığımızın söyledikleriyle bulacağımıza gönülden inanıyor.
Gamze Çaparlar kimdir?
Gamze Çaparlar, 1986 yılında İstanbul’da doğdu. Çeviribilim mezunu, Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları bölümünde yüksek lisans yaptı. Uzun yıllar kurumsal hayatta çeşitli görevlerde çalıştı. Evli.
Varoluşu, insan olmanın nasıl bir deneyim olduğunu merakla keşfediyor ve araştırıyor. Çalışmalarının merkezinde, yaşamla ve bedenle bağlantıda olmak, içgörü, şefkat ve iyi oluş halini geliştirmek, mevcudiyet ve sevgiyle eşlikçilik yapmak yer alıyor. Kalbinde, tüm canlıların hak ve özgürlüğünü gözeten bir anlayış ve hayat ile uyumlanarak sade ve dingin yaşama niyeti bulunuyor.
Yoga, mindfulness, şefkat, meditasyon, ölüm ve yas alanlarında travmaya duyarlı bir yaklaşımla çalışmalar sunuyor ve çeviriler yapıyor. Yas ve Ölüm Bilgeliği Platformu’nda gönüllü olarak çalışarak platforma katkı ve desteklerini sunuyor.
Doğadan, sessizlikten, yaşamı gözlemlemek ve dinlemekten besleniyor.
Melike Özgökçen kimdir?
Melike Özgökçen, 1976 yılında İzmir’de doğdu. Ekonometri mezunu. Uzun yıllar gayrimenkul-yatırım sektöründe yönetici olarak çalıştı. Ocak 2021 itibarıyla, özel sektöre danışmanlık veriyor.  
Küçük yaşlarından itibaren yaşama dair gelişen merakı ve sorularıyla, Doğum-Ölüm-Doğum döngüsü üzerine tefekkür ediyor. Şefkatle desteklenen topluluklar inşa ederek Ölüm’e dair konuşmanın, kolektif ve bireysel Yas’ları ifade etmenin besleyici ve dönüştürücü gücüne inanıyor.
Yoga, mindfulness, şefkat, meditasyon, ölüm ve yas alanlarında travmaya duyarlı bir yaklaşımla çalışmalar sunuyor. Yas ve Ölüm Doulalığı (Eşlikçiliği) yapıyor. Yas ve Ölüm Bilgeliği Platformu gönüllülerinden.
Doğadan, sessizlikten, şiir ve müzikten besleniyor.
Bu programın kayıtları kapanmıştır. Diğer içerikler için programlar veya kapalı gruplar sayfamızı ziyaret edebilir veya 0542 519 5003 numaralı telefondan bize ulaşarak bilgi alabilirsin. Hapaka platformu üzerinden alacağın çeşitli programlarla, farklı alanlarda uzmanlaşabilir, hayatta sana iyi gelecek alanlarda kendi pratiğini ve teorik donanımını geliştirebilirsin.
Hapaka ile şimdi kendin için bir adım at!