Şu anki durum
Kayıtlı Değilsin
Fiyat
Program Sayfası

HEALIVE.

Kişisel sınırlar
Fiziksel Beden
Varlık ve Mevcudiyet
Yaratıcı İfade ve Öztemas
BEN için Çok yönlü, Yaratıcı ve Somatik 
bir İçsel Mimari Programı (40 Saat /Online)
19 Nisan – 26 Mayıs 2024 
Bu programın kayıtları kapanmıştır. Bir sonraki dönem açılacak olan programla ilgili bilgi almak ve ön kayıt yaptırmak için program koordinatörü Ece Örken’e [email protected] e-posta adresinden ve 0 542 201 70 78 numaralı telefondan  (Çağrı, SMS, Whatsapp) ulaşabilirsiniz.
HEALIVE., Can Bora tarafından Amsterdam’da kurulmuş, ArtEZ ve Radboud Üniversiteleri tarafından “yenilikçi” metodu ve amacıyla hibe almaya hak kazanmış beden odaklı yaratıcı ve bütünsel bir kişisel gelişim programıdır. Kişisel alanımıza, varlığımıza, fiziksel bedenimiz aracılığıyla yeniden temas etmeyi hedefler.
HEALIVE. Metodu zihin/beden bütünlüğünü temel alan çok yönlü yaratıcı bir metottur. 
 • Somatik ve mindfulness pratikleri,
 • İçselleştirme/bedenleştirme uygulamaları,
 • Yaratıcı tatbik,
 • Psikoloji, sosyoloji, yeni materyalizm, felsefe gibi farklı sosyal disiplinleri kendi bünyesinde birleştiren ve beden üzerine geniş bir araştırma alanına yayılan Performans Çalışmaları’nı (Performance Studies) harmanlar.
Programda, fiziksel ve duygusal bedenimize ve davranış kalıplarımıza “duyumsanan his” odaklı pratikler çerçevesinden bakacağız. 
Programda detaylarıyla çalıştığımız “Duyumsanan His” ile tanışmak için Can Bora ile gerçekleştirilen içeriği ücretsiz olarak izlemek için buraya, “Düşünen ve Hisseden Beden” seminerini izlemek için buraya tıklayın.

 

HEALIVE.’ın ana ilkesi, bedenin hem fiziksel (dış) hem duygusal (iç) sınırlarını tanımlamak ve öztemas kavramını bedensel deneyim olarak pekiştirmek. Çünkü ancak bu sayede, içimizdeki gücü tutmayı ve onunla beraber yol almayı öğreneceğiz.
HEALIVE.’ın ana amacı, bedeni ve duygularına temas edebilen yetişkinler olarak istediğimiz yolda yürümek ve amaçlarımıza erişmek için bize teorik bilgiler ve pratik uygulamalar sayesinde güvenli ve kendinden emin bir yol haritası sunmak. 
HEALIVE., varlığımızın dünyadaki konumu, işlevi ve görevi konusunda bireysel yaratıcılık ve öz ifadenin önemini ön plana çıkarır. Fiziksel bedenin temelini oluşturduğu bu sistem, sinir sisteminin algılama potansiyeline ve bedendeki duyumsanan hisse (felt-sense) odaklanır.
HEALIVE., zihinden öte, beden ile deneyimlenmiş ve sorgulanmış bilgiyi doğru olarak kabul eder ve kişisel gelişimde ayakları yesen basan bir rehberliği sahiplenir.
HEALIVE., 2023 yazında Nike / Hope Alkazar ve Akyaka Reatreats’te ilk mini workshoplarını sunmuş olup Ekim 2023 itibariyle ise Hollanda’daki kimi üniversitelerde “burn out” sorunlarına çözüm bulmakla ve stres yönetimiyle ilgili kolektif workshoplar vermektedir. 
Sınırlar Hakkında
HEALIVE.

Gerek hayat koşuşturmacasında, gerekse ilişkilerimizde çoğu zaman alanlarımızın hem sıkıştığını hem de ihmal edildiğini hissediyoruz. Bunun da ötesinde, kendi bireysel alanımızla olan teması da yitirmiş bulunuyoruz. Bu anlamda program aşağıdaki konularda bize yardımcı olabilir. 

 • İhtiyaç ve önceliklerimizi yeniden belirlemek
 • Doğuştan getirdiğimiz duygusal ve bireysel haklarımızı hatırlamak
 • Farkında olmadan zaman zaman elimizden kayan gücümüzü nasıl tutacağımızı anlamak
 • Kişisel alanımız üzerine çok katmanlı bir çalışma
 • Davranış ve düşünce kalıplarımıza farkındalık getirmek
 • Özellikle kendimizle, daha sonra ise dış dünyayla olan ilişkilerimizi düzenlemek
 • Bedende “güvenlik, destek ve şefkat” duygularını fiziksel temas ile nasıl yaratabileceğimizi keşfetmek
 • Utanç, korku, öfke gibi zorlayıcı duygularla olan iletişimimizi de onarmaya destek

Bu programda;

– Fiziksel bedenimizle daha sağlam bir ilişki geliştirerek, duygularımıza temas edebilmeyi,

– Birine ya da bir şeye bağlı olmadan duygu düzenlemesi yapabilmeyi,

– Bireysel ifademizi ve varlığımızı sahiplenmeyi,

– Yaratıcılığımız ve gücümüzle temasta kalmayı,

– İhtiyaçlarımızı birer yetişkin gibi belirlemeyi ve ifade etmeyi,

– Bireysel düşünce kalıplarımızla içinden çıkamadığımız duygularımız arasındaki ilişkilenmeyi daha belirgin hale getirmeyi,

– Fiziksel beden içinde taşıdığımız güce ve bir yeraltı kaynağına benzeyen potansiyel özelliklerimize temas etmeyi,

– Hayat ile aramızdaki ilişkiyi daha sağlıklı hale getirmeyi hedefliyoruz. 

– Duyumsanan His (felt-sense) ve Duyumsanmış Deneyim (felt-experience) kavramları

– Topraklanma, fiziksel güç, fiziksel bedene geri dönme ve hissetme pratikleri

– Duygu regülasyonu (Duygu düzenleme)

– Duyumsanan his yoluyla yeni nöro-yollar oluşturmak

– Düşünce, duyum ve duygular arasındaki psiko-somatik ilişki

– Fiziksel bedenle temas

– Bedende güven, şefkat ve destek hissi yaratan somatik jimnastikler

– Sinir sisteminin algılama kapasitesini genişletmek

– Duyumsanan Merkez hissi, güç, sağlıklı ego kavramları ve haysiyet çizgisi

– Yoga, hareketli meditasyon ve rehberli meditasyon pratikleri ile kişisel alanımızı daha da belirginleştirmek, beslemek ve şarj etmek

– Sürekli aynı düşünce kalıpları ve duygularıyla savaşmakta zorlanıyorsan,

– Amaçların olup istediğin yöne doğru gitmekte hala kararsızlık ve motivasyon eksikliği yaşıyorsan,

– Beden pratikleri ve bedenle ilgili olan felsefelere halen zihinsel bir yerden yaklaşıp bir türlü bedende tam anlamıyla içselleştirmekte tereddütlerin varsa,

– Korku, utanç, öfke gibi duygularla ve değersizlik, özgüven eksikliği gibi hisler ile başa çıkmakta zorlanıyorsan,

– Becerilerin, doğuştan getirdiğin ve geliştirdiğin özelliklerine dair kendine kredi vermekte zorlanıyorsan,

– Hayattan haz ve coşku alma konusunda çekimser kaldığını hissediyorsan, 

– Kendine karşı katı bir iç sesle yaklaşıp davrandığını fark ediyorsan, 

– Bedensel içselleştirme ile ilgili pratikler ve duyumsanan his konusunda daha da derinleşmek ve bilgi sahibi olmak istiyorsan,

Program 19 Nisan – 26 Mayıs 2024 tarihleri arasında online buluşmalarla gerçekleşecek.

19 Nisan Cuma: 20.00-22.00

20 ve 21 Nisan Cumartesi-Pazar: 10.00-13.00

3 Mayıs Cuma: 20.00-22.00

4 ve 5 Mayıs Cumartesi-Pazar: 10.00-13.00

25 ve 26 Mayıs Cumartesi-Pazar: 10.00-13.00

Online buluşmaların kayıtları, Ağustos 2024’e kadar Hapaka.com’da bulunmaya devam edecektir.

Programı bitirenler, HEALIVE. katılım sertifikasına sahip olacaktır.

Program ücreti, 18 Mart’a kadar avantajlı erken ödeme döneminde: 12.250 TL (KDV dahil)

18 Mart’tan sonra: 16.000 TL (KDV dahil)

Program ücretine dahil olanlar: 

 • Can Bora ile 22 saat canlı ve online buluşmalar
 • Buluşmalardaki sunum dökümanları
 • Can Bora ile2 kere, bire bir mentorlük buluşmaları 
 • Program boyunca kullanılacak HEALIVE. Günlüğü ve HEALIVE. İpleri
 • Programı destekleyen kapalı Whatsapp grubu 
 • HEALIVE. İçin özel olarak olarak hazırlanmış ve eğitim süresince ve sonrasında içeriği destekleyen toplam 15 saatlik Yin Yoga, Hareketli Meditasyon, Rehberli Derin Meditasyon, Somatik Çalışmalar, Genişletilmiş Yoga Nidra pratik videoları

1.Modül – Öztemas: (Fiziksel, Duygusal ve Sosyal) Sınırları Deneyimlemek ve Yeniden Tasarlamak

2. Modül – Özifade: Duyguları, ihtiyaçları ve Gücü adlandırmak

3. Modül – Sorumlu Özerklik: Bütüncül açıdan kendim ve Hayat ile olan Sınırlarımı, İrademi ruhsal ve manevi yönden yeniden tasarlamak

Sinir sistemi ile çalışacağımız için yoğunlaştırılmış bir program modelinden ziyade, iki aya yayılan, adım adım ilerleyeceğimiz bir program tasarlandı. Can Bora, her buluşma sonrasında, katılımcıları bir sonraki haftaya hazırlayacak olan bireysel uygulamaları ve notlarını WhatsApp kapalı grubundan paylaşacak. 

HEALIVE. tarafından, bu program için elle ve sadece birer örnek tasarlanmış sınır ipleri, program boyunca (ve sonrasında) her ders kullanacağımız bireysel materyellerimiz olacak. 

Programda kullanacağımız HEALIVE. ipleri ve HEALIVE. günlüğü program öncesi adresinize kargolanmış olacak. Bunun için, kaydınızı yaptırdıktan sonra Can ile iletişime geçerek, rezone olduğunuz sınır ipini seçmeniz gerekiyor. Program materyali, program ücretine dahildir.

HEALIVE., bedenimiz ve varlığımızla bağ kurmak için bakma ve dokunma duyularını, algılarımızda dinamik bir genişleme yaratmak için kullanır. Programda, kişisel sınırlarımızı simgeleyen, hepsinden tek bir örnek olan ve tamamen el emeğiyle yapılmış dört metrelik iplerle fiziksel, duygusal ve psişik bedenlerimizle çok katmanlı çalışacağız.

Can’ın süpervizörlüğünde farklı ve karışık materyellerden yapılmış bu iplerden sadece birer tane yapılması, hepimizin biricikliğini simgelemesi. Dolayısıyla program boyunca, rezone olduğunuz iple çalışmak en faydalısı. 

Hem “esneyebilen” ama hem de “tek bir parça halinde” olan iplerin örgülenme modelleri ve materyal seçimi ise sınırlarla ilgili bireysel tanımlarımızı değiştirmek, ve bu yeni duyumsanan hisleri bedenimizde içselleştirmek için.

Farklı şekil, renk ve materyallerin seçimi ise dokunma ve görme aracılığıyla deneyimleyeceğimiz, “temas ve karşılıklı etkileşim” konularını duyumsal açıdan derinleştirmemiz için. Bu “temas” pratiğini önce kendimizle ipler aracılığıyla pekiştirdikten sonra, başka kişilerle olan ilişkilerimizi de daha derin bir seviyeden hissetmeyi deneyimleyeceğiz.

Rehberli ve derin meditasyonlarda ise “edimsellik” (performativity) kavramından faydalanacağız. Edimsellik, “etkileyen, bir şey yapan, hareket halinde olan” anlamı taşır. İplerle yapacağımız meditasyonlarda kişisel alanınızın iç görünüz aracılığıyla neye ihtiyacı olduğunu ve derin dinlenme seanslarında bedeninizin “kendiliğinden” nasıl bir düzenleme, toparlanma ve onarım yapacağına şahitlik edeceğiz.

Nesnelerle duyumsal açıdan çalışırken, bedenleştirdiğimiz yeni deneyimlerin hatırlatıcısı bu nesneler olur. Dolayısıyla, holografik makarasıyla HEALIVE. ipinizini dekoratif bir obje gibi evinizde gün içinde ara ara görebileceğiniz bir yere konumlandırmanızı da öneririm. 

Can, ilkokul dördüncü sınıfta tiyatrocu olmak istedi. Heykeltraş teyzesi sayesinde de, daha erken yaşlarından resim yapmaya da hep ilgi duydu. Yoga eğitmenliğine ise 24 yaşında başlayan Can’ın hayatında kişisel gelişim (Yoga) ve sanat pratiği hep bir arada paralel gitti. Keza, hayali ve niyeti ikisini birleştirmekti! Fakat içinde bulunduğu güncel şartlardan ve karşılaştığı bakış açılarından dolayı bu ikililik devam etmeyi sürdürdü. 2021 senesinde Can’ın hayatındaki büyük bir değişim (hayat!), onu somatik hareket pratiklerinden Somatik Deneyimleme ile çalışmasına sebep oldu. Kısa sürede, çocukluğundan beri aradığı her cevabı Somatik Deneyimleme seanslarında bulan Can, aynı zamanda uzundur özlem duyduğu bir şeyle de karşılaştı: beden bulamamış, ama doğuştan gelen kendi “yapabilme” gücüyle… 15 senelik kişisel deneyim ve yoga eğitmenliği, sanatçı bakış açısı, şimdiye kadar yaptığı bütün uygulama ve ilgilendiği konular akümüle bir şekilde birbirine bağlanmaya başladı, ve Can sonunda hem kişisel gelişim hem de sanat pratiğini aynı çatı altında HEALIVE.embodied practices studio adı altında birleştirebildi! Amsterdam’daki bu stüdyo hem kişisel gelişim hem de sanat disiplinlerinde “Duyumsal His”sin araştırılması ve ifade edilmesini geliştirmek için kurulmuştur. Yakın zamanda ise; sanatçılar, kişisel gelişim uzmanları ve terapistlerin aynı ortamda bulunduğu bir platform olarak disiplinlerarası workshoplarla hizmet vermeye devam edecektir. HEALIVE. Studio, “bedenlerimizde nasıl yaşadığımıza dair mevcut durumu dönüştürmek” amacıyla kuruldu, ve daha çok insanın fiziksel ve duygusal bedenlerine dokunarak hayatla olan flörtlerin kalitesini arttırmayı umuyor! 

12 aya kadar taksit imkanı olan kredi kartları:

Banka transferi için: [email protected] veya 0542 519 50 03  (Çağrı, Whatsapp)

Bu programın kayıtları kapanmıştır. Bir sonraki dönem açılacak olan programla ilgili bilgi almak ve ön kayıt yaptırmak için program koordinatörü Ece Örken’e [email protected] e-posta adresinden ve 0 542 201 70 78 numaralı telefondan  (Çağrı, SMS, Whatsapp) ulaşabilirsiniz.

Can Bora kimdir?

Çocukluğundan beri “insan bedeninin potansiyelini” merak eden Can; Paris 3 – Sorbonne Nouvelle Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde lisans ve yüksek lisanslarını tamamladıktan sonra Barselona’da çağdaş dans okudu. Üniversite yıllarında Ashtanga ve Kundalini Yoga ile tanıştıktan sonra bedeninde değişen duygu ve enerji durumları dikkatini çekti. 2011’den 2020’ye kadar tekrardan İstanbul’a geri dönen Can, bu sırada Berivan Aslan Sungur’un teşvikiyle Yin Yoga Eğitimi’ne katıldı. İlerleyen senelerde Berivan’dan eğitimler almaya devam ederken Berivan’ın eğitimlerinde asistanlık yaptı. İstanbul’da birçok stüdyoda Yin, Akış dersleri vermenin dışında Yin Yoga, Tao Vinyasa ve Mikro Asanalar Eğitimleri verdi. Liseden beri şamanlar, enerji terapistleri ve metafizisyenler ile çalışan Can, Barselona’daki hayatından sonra yoğun olarak “somatik dans teknikleriyle” ilgilenmeye başladı. İstanbul’daki tiyatro-dans oluşumu berika adı altında yarattığı gösterileri birçok jüri tarafından ödüle layık görüldü. 2020’de burslu olarak ArtEZ Üniversitesi’nde üçüncü yüksek lisansı Performans Pratikleri alanında yapmak için Hollanda’ya taşındı. Burada “duyumsanan his” üzerine iki senelik akademik ve pratik bazlı sanatsal araştırmasını tamamladı ve “Bilişsel Şiddet ve Duyumsanan His” isimli tezi ile Dokunma ve Bakış duyumlarını speküle eden “B___İ___Z” isimli final dans gösterisiyle mezun oldu. Hapaka’daki uzman kadrosunun da bir üyesi olan Can, şu anda sanat çalışmalarına ve eğitimlerini Amsterdam’da vermeye devam etmekte olup SNDO (Amsterdam Dans Akademisi’nde) eğitmenlik yapmaya devam etmektedir. 

Detaylı bilgi: www.can-bora.com

Bu programın kayıtları kapanmıştır. Diğer içerikler için programlar veya kapalı gruplar sayfamızı ziyaret edebilir veya 0542 519 5003 numaralı telefondan bize ulaşarak bilgi alabilirsin. Hapaka platformu üzerinden alacağın çeşitli programlarla, farklı alanlarda uzmanlaşabilir, hayatta sana iyi gelecek alanlarda kendi pratiğini ve teorik donanımını geliştirebilirsin.
Hapaka ile şimdi kendin için bir adım at!