Yoga Nedir? Sağlıklı Yoga Pratiğinin Temelleri

Yoga, aslında binlerce yıllık bir pratik olsa da özellikle son yıllarda çok fazla popülerlik kazandı. Bugün, dünya genelinde yaklaşık 40 milyon insan yoga yapmayı tercih ediyor. En popüler yoga pozlarının nasıl yapıldığına başka bir yazıda değineceğiz. Bu yazıda, sağlıklı bir yoga pratiğinin temel unsurlarına farkındalık kazandırmak ve bunları kendi yoga pratiğinize nasıl dahil edebileceğinizden bahsedeceğiz. O halde, en temel soru ile başlayalım; yoga nedir? 

Yoga Nedir? 

Yoga sözcüğü, “konsantre olmak” ve “birleştirmek anlamına gelen Sanskritçe bir sözcük olan “yuj” sözcüğünden türetilmiştir. 

Zihin, beden ve ruh arasında bir birlik bulma pratiği olan yoga; çeşitli vücut duruşları, meditasyon, nefes çalışmaları ve asanaları içerir. Yani yoga yapmak, bu uygulamaları tutarlı bir şekilde sürdürmeye çalışmak anlamına gelir. 

Yogada Temel Unsurlar Nelerdir? 

Farklı yoga pozları, birçok pratiği ve unsuru birleştirir. Bununla birlikte, belki de en önemli unsurlardan bazıları doğru nefes, sabır, uyum ve doğru uygulamadır. 

 • Nefes, Nefes, Nefes

Nefes, bir yoga pratiğinin temel unsurudur. Kasları ve tendonları gevşetir, hareketleri yönlendirir. Ayrıca, yoga yaparken zihnin sakinleşmesine yardımcı olur ve kafanızın içindeki sesleri susturmak için iyi bir yardımcı olur. Açıkçası nefes, bir yoga pratiğinde en derinlere dalmanın en temel unsurudur. 

Matınızı serin ve her pozdayken üç derin nefes almaya özen gösterin. Bu, vücudunuzdaki her gözeneğin oksijenle dolmasına ve toksinlerin nefesle birlikte dışarı atılmasına yardımcı olur. Nefes alıp verirken, nefesinizin vücutta neler yaptığını ve çıkarken nereye gittiğini gözünüzde canlandırın. Özellikle gergin hissettiğiniz bir bölge varsa, nefes alıp verirken buradan küçük hava moleküllerinin geçtiğini düşünün. 

Yoga yaparken, nefesinizi odak noktası olarak kullanmayı deneyin. Nefesinizin tüm vücudunuzda dolaştığını hayal edin. Burada amaç, vücudunuzun her noktasını temiz hava ile doldurmaktır. Son olarak, gün içerisinde de nefes alıp verme düzeninizi kontrol etmenizi de öneririz. Derin nefesler mi yoksa sığ nefesler mi alıyorsunuz? 3 tam karın nefesi alın ve günün akışına devam edin. Bunu yapmak, zaman içinde kendi nefesinizle bir ilişki kurmanızı sağlayacaktır. 

 • Hizalama ve Uyum 

Yogada bir pozu tam potansiyeli ile yapmaktan daha önemli bir şey varsa, o da uygun hizalama ve uyumdur. Her beden farklıdır. Dolayısıyla, her yoga pozu her bedende farklı şekilde görünebilir. Bu nedenle, öğretmeninizin yaptığının aynısını yapmaya çalışırken uyumdan ödün vermeyin. 

Çünkü, bir yoga pozunda uyumu yakaladığınız ve hizalamayı koruyup doğru nefes aldığınız sürece, o yoga pozunun faydalarından yararlanıyorsunuz demektir. Ve günün sonunda önemli olan, bir yoga pozunu en süslü şekilde yapmanız değil, bedeninizin sağlıklı ve güvende olmasıdır. 

 • Pratik Yapın ve Sabırlı Olun 

Sabırlı olmak ve düzenli olarak pratik yapmak, yogada uzun bir yol kat etmek için önemli bir unsurdur. İnsanlar genellikle hızlı sonuç almak ister ve sabırsız davranır. Ancak, yoga gerçekten de sabır ve zaman ister. 

Her şeyden önce, nefesinizi nasıl kullanacağınızı öğrenmek zaman ister. Ayrıca, yeni pozlar, doğru hizalama, uyum ve zihninizi nasıl uyumlayacağınız da pratik ve sabır gerektirir. Bunların her biri birbirini tamamlayan unsurlardır ve zaman ister. 

Her şeyde olduğu gibi, yoga da düzenli olarak pratik yapmak hedefinizi daha ulaşılabilir hale getirir. Ayrıca, gerçekçi beklentiler ile ilerlemek de önemlidir. Yogaya başladığınızda, hemen ayak parmaklarınıza dokunabilmek zorunda değilsiniz ve bu kesinlikle sorun değil. Düzenli olarak yoga sınıflarına dahil olmak, yoga için emek ve sabır göstermek, hiç başlamamış olmaktan daha iyidir. 

Yoganın Sağlık İçin Faydaları Nelerdir? 

Yoga, zaten normalde de spor yapan birinin kondisyonunu iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca, hem esnekliğinizi arttırır hem de duruş bozukluklarını azaltmaya yardımcı olur. Yoga nedir? Faydaları nelerdir? Genel vücut ve zihin sağlığı açısından ise yoganın faydaları şöyle sıralanabilir: 

 • Kalp atış hızını ve tansiyonu dengeler
 • Rahatlamayı sağlar, özgüveni arttırır
 • Vücudun stres seviyelerini azaltır
 • Konsantrasyon ve koordinasyonu geliştirir
 • Daha iyi uyumanızı sağlar
 • Sindirim sistemini destekler 
 • Kaygı ve endişeyi azaltır
 • Sırt ağrılarını hafifletir
 • Depresyon tedavisinde yardımcıdır 

Yogada İncinmeler Nasıl Önlenir? 

Yoga, genellikle güvenli bir pratiktir. Yine de, bir pozu yanlış yapmanız veya bedeninizi zorlamanız durumunda bir yerinizi incitebilirsiniz. Yogayı daha güvenli yapmak için aşağıdaki önlemleri dikkate alabilirsiniz: 

 • Herhangi bir sağlık probleminiz varsa, yoga kursuna başlamadan önce doktorunuza danışın ve herhangi bir pozun sizin için riskli olup olmadığını öğrenin. 
 • Yogaya başladığınızda yavaş ilerleyin ve temel bilgileri öğrenirken kendinizi zorlamadığınızdan emin olun. 
 • Mutlaka seviyenize uygun ilerleyin. 
 • Seviyenizin üzerine çıkmaya çalışmayın. Bir yoga pozunu yapamıyorsanız, yardım isteyin ya da pozu değiştirin. 
 • Bir yoga pozunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, öğretmeninize soru sormaktan çekinmeyin. 
 • Yoga yaparken rahat hareket etmenizi engelleyecek kıyafetler giymekten kaçının. 
 • Vücudunuzun ne söylediğine dikkat edin. Herhangi bir ağrı hissetmeniz durumunda veya yorulduğunuzu hissettiğinizde nefes alın ve dinlenin. 

Son Olarak… 

Yoga, trenin varacağı istasyon değil, tren yolculuğunun kendisidir. Buna bir yaşam tarzı diyebiliriz. Ve bu yaşam tarzı, zamanla hem kendiniz hem de çevrenizdeki insanlarla iletişim ve etkileşim kurmanın yolu haline gelir. 

Yogaya başladığınızda kendinize karşı nazik davranın. Yoga yolculuğunuz boyunca, elde ettiğiniz her ilerleme ve en küçük başarıları bile takdir etmekten çekinmeyin. Çünkü önemli olan, istemek ve sabrederek ilerlemektir. Egonuz, başlarda bunu yapamayacağınızı söyleyebilir. Ama burada siz, “yine de elimden gelenin en iyisini yapmalıyım” demelisiniz. Bunu uygulamayı başarabilirseniz, zamanla sonuçları görmeye başlayacaksınız. Ve bu sayede, hem bedeniniz hem de zihniniz size teşekkür edecektir!