Yoga Nasıl Yapılır?

Evde yoga yapılabilir mi? Yogaya nasıl başlamalı? Yeni başlayanlar için yoga, 

Yogaya yeni başladıysanız hoş geldiniz! Nefes çalışması, meditasyon ve hareketi birleştiren güzel bir pratik olan yoga; zihin, ruh ve beden sağlığınız üzerinde harikalar yaratabilir. Aslında, yapılan çalışmalarda yoganın faydaları arasında uyku düzenine yardımcı olması ve stresi yönetip depresyon tedavisine yardımcı olabileceği de görülmüştür. Yoga ayrıca zihin sağlığını da destekleyen bir uygulamadır. 

Yogayı ister fiziksel, isterseniz de zihinsel ya da ruhsal nedenler için yapmak istiyor olun, temel yoga hareketleri hakkında bilgi sahibi olmak, akışı daha güzel hale getirebilir. Yeni başlayanlar için yoga karmaşık görünebilir veya bazı hareketleri kusursuz yapamadığınız için pes etmeyi düşünebilirsiniz. Ancak, yogada en önemli şey mükemmel pozlar değil; sabır, uyum ve nefestir. Peki, yogaya nasıl başlamalı? Evde yoga yapılabilir mi? Bu yazıda, birbirine benzer bir dizi yoga hareket arasında; yeni başlayanlar için yoga ve yoga nasıl yapılır sorularınıza cevap arayacağız… 

Yoga nedir ve nasıl yapılır?

Yoga, binlerce yıldır dünyanın her yerindeki insanların ilgi gösterdiği hem zihinsel hem nefes hem de fiziksel hareketlerin birleşimini içeren bir uygulamadır. Yoga ile ilgili güzel olan şey; fiziksel, ruhsal ya da zihinsel sağlık yararlarından faydalanmak için usta bir yoga uygulayıcısı olmanızın gerekmemesidir. 

Yaşınız veya kilonuz kaç olursa olsun, temel yoga hareketleri ve doğru nefes pratikleri ile hem bedeninizi güçlendirebilir hem de zihninizi sakinleştirebilirsiniz. Yoga terminolojisi veya karmaşık yoga hareketleri, yogaya nasıl başlamanız gerektiği konusunda kafanızı karıştırabilir. Ancak unutmayın, yoga her yaştan herkes içindir! Peki, yogaya nasıl başlamalı?

Kabul ederek başlayın 

Yoga, yalnızca bir egzersiz değildir. Aslında, kişinin hem kendisi hem de çevresindekilerle etkileşim kurma biçimidir. Yani, dünyada bir var olma biçimidir. Zaten, Sanskritçede de “birlik” anlamına gelen sözcükten türetilmiştir. Bu birlik, yoga uygulayıcısının hayatının her yönü arasındaki birliği temsil etmektedir. 

Yogada yani bir birlik halinde olmak; kişinin mevcut durumu ve düşünceleri arasında fark yoktur. Bu, sürekli olarak bir şeyler hakkında şikayet etme ve hüzünlenmenin olmadığı anlamına gelir. Yeni başlayanlar için yogada bu zihniyeti geliştirmek zaman alsa da, bir yoga matını sererek başlamak da iyi bir fikirdir. 

Yoga matının üzerine gelin ve her şeyden önce, hayatınızı takdir etmek ve yaşam koşullarınıza minnet etmek için 1-2 dakikanızı ayırın. Her şeyi, şuanda tam olduğu haliyle kabul edin. 

Yogada nefesin önemi 

Yoga nasıl yapılır sorusunun en önemli cevaplarından biri, doğru nefes almayı öğrenmektir. Bu nedenle, yeni başlayanlar için yogada nefes egzersizleri önemlidir. Burada, nefes tekniğinden çok, önemli olan nefes farkındalığıdır. 

Her nefeste, nefesin iç organlarınızda dolandığını ve her nefes verdiğinizde toksinlerin, kötülüklerin dışarı doğru aktığını hayal edin. Güçlü tam bir nefes veya rahatlatıcı bir nefes alıyor olsanız da; nefesiniz ve nefes farkındalığı arasındaki ilişki, yeni başlayanlar için yogada en önemli farkındalıklardan biridir.

Nefes alıp verdiğinizin farkındalığını geliştirdiğinizde; uyku kalitenizin arttığını, stres seviyelerinizin düştüğünü ve anın daha fazla farkında olduğunuzu fark edeceksiniz. Bu nedenle, karmaşık yoga hareketlerini yapmakta zorlanıyor olsanız bile, yoga ile nefes farkındalığı geliştirmek ve nefesinizi kendinize göre yönlendirmek için uğraşmak, yoganın bedeniniz ve zihniniz üzerinde güçlü etkiler yaratmasını sağlayacaktır. Ve bu, karmaşık bir yoga hareketinde ayağınızı başınızın üzerine götürebilmekten çok daha derin bir anlama sahiptir. 

Temel yoga hareketlerini öğrenin 

Yeni başlayanlar için yoga hareketleri genellikle temel pozlardır ve daha karmaşık pozlara geçmeden önce bir başlangıç görevi görür. Fiziksel olarak yoga yapmaya hazır hissediyorsanız, bu hareketleri büyük bir dikkat ve özenle denemeye başlayabilirsiniz. 

Karmaşık ve zor yoga hareketlerini denemek veya yoga sınıfındaki diğer kişiler kadar esnek olmak zorunda değilsiniz. Aslında, bir yoga kursuna yazılmak zorunda bile değilsiniz. Çünkü, dijital bir çağda yaşıyoruz ve internette onlarca farklı hocanın yoga videolarını bulmak mümkün. Evde yoga yapmak da başlamak için harika bir seçimdir. 

Yogaya yeni başladıysanız, temel yoga hareketleri olarak savaşana, aşağı bakan köpek ve yoga asanaları gibi pozlar ile başlayabilirsiniz. Hangi temel hareketler ile başlıyor olursanız olun; her harekette ayak ve ellerinizi mutlaka yere bastırın, omurganızı uzatın ve kalçalarınızı gevşettiğinizden emin olun. 

Yogaya başladığınızda bunları unutmazsanız, biraz sabır ve zamanla en iyi yoga ustalarının yaptığı hareketleri bile yapmaya başlayabilirsiniz. 

Yoga Evde Nerede Yapılır? 

Evde yoga yapmak genellikle zor görünür ancak buradaki temel neden, pek çok insanın yoga için yeterli alanının olmamasıdır. Ancak, aslında yoga için gereken fiziksel alan, aklınızdaki alandan muhtemelen daha küçük bir alandır. 

Evinizde bir yoga odası yapmanıza veya büyük bir alana ihtiyacınız yok. Küçük ve düz bir yüzeye sahip olmak da yogaya başlamak için yeterlidir. Çünkü, küçük bir alanda bile nefesinizin farkındalığını geliştirebilir, temel yoga hareketlerini kolaylıkla yapabilir, hayatın karmaşasından küçük, keyifli molalar verebilirsiniz. 

Evde yoga yapmak için, evde yoga matınızı serebileceğiniz bir alan seçin. Salondaki sehpayı ortadan kaldırmak veya yatak odanızda yatağın önüne bir mat sermek bile yeterli olabilir. Evde yoga yapmaya karar verdiğiniz alana başlamadan önce biraz niyet getirmenizi öneririz. Bu alana loş bir aydınlatma getirmek, yoga temalı anlamlı öğeler getirmek, küçük bir sunak yapmak faydalı olabilir. Bazen, sadece mum yakmak da evde yogaya başlamak için yeterli olabilir. 

Evde Yoga Nasıl Yapılır? 

Bir yoga kursuna yazılmak ve her hafta sıcak yoga yaptığınız dersler almak güzel bir fikir olabilir. Ancak, evde yoga yapmak da yoganın bedeniniz ve zihniniz üzerindeki uzun süreli yararlarından faydalanmanıza yardımcı olur. Aslında, evde yoga yapmak, bir kursa ayıracağınız zamandan çok daha azı anlamına gelir. Ve bu, hayatınızda yogaya yer açmak için daha iyi bir başlangıç olabilir.

Düzenli olarak her gün küçük ilerlemeler kaydetmek de iyidir. Bu, yogayı günlük hayatınızın bir parçası haline getirmenize yardımcı olur. Her gün yoga için evde biraz zaman yaratmaya başladığınızda, zamanla usta bir yogi haline gelebilirsiniz. 

Her günün birbirinin aynısı olması da gerekmiyor. Bazı günler yoga pratiğiniz 45 dakika sürebilir, bazı günlerde de sadece 10-15 dakika boyunca güneşi selamlayarak geçirebilirsiniz. Daha çok vaktinizin olduğu hafta sonlarında, uzun bir seans yapmak iyi bir fikir olabilir. 

Yoga Yapmak İçin Gerekenler 

Yeni başlayanlar için yoga söz konusu olduğunda, bazı kişiler gereksiz şeylere büyük paralar harcayabilir. Ancak, yoga binlerce yıldır uygulanan bir pratiktir. Yani, o pahalı etiketleri taşıyan süslü matlar üretilmeden çok daha öncesine dayanmaktadır. 

Aslına bakacak olursanız, yogaya başlamak için matınız olmak zorunda bile değil. Evdeki bir kilim de işinizi görebilir. Dizleri rahatlatmak için bir havlu kullanmak isteyebilirsiniz. Yogada en önemli şey uyum, nefes ve hizalamadır. 

Bununla birlikte yeni başlayanlar için yoga aksesuarları; yoga konusunda heveslenmenize, kendinizi daha iyi hissetmenize, yoga hareketlerini yaparken daha uzun süre dayanmanıza, derin bir şekilde esnemenize ve vücudunuzu incitmekten kaçınmanıza yardımcı olabilir. Peki, yoga yapmak için ihtiyacınız olabilecek malzemeler nelerdir? 

  • Yoga matı 
  • Yoga lastiği 
  • Yoga bloğu 
  • Silindir yoga minderi 
  • Yoga battaniyesi