Yin Yoga

Günümüzde yin yoga nedir sorusunu soran çok sayıda kişiden söz etmek mümkündür. Yin yoganın faydalarını öğrendiğinizde bırakmak istemeyeceksiniz. Dünya genelinde yaygın olarak yapılan yin yoganın temelinde duruşlarda uzun süre beklemek vardır. Vücudun güçlenmesi bol esneme hareketleriyle mümkün hâle getirilir. Çin felsefesinin Taoizm öğretisine dayanan bir yoga türü olduğu bilinir.

İlk uygulanması ve öğretilmesi Paul Grilley tarafından gerçekleştirilmiştir. Pratiklerin geliştirilmesi Taoist yoga öğretileri baz alınarak yapılmıştır. Yin yoga pratikleri geçmişten günümüze kadar uygulanmaya devam ediyor. Alanında uzman eğitmenler anatomi konusunda detaylı bilgi sahibi olabiliyor. Daha önce hiç bu pratiği denemediyseniz uzman yoga eğitmenleriyle irtibata geçmeyi denemenizde sakınca yoktur.

Yin Yoga Nedir?

Tıpkı diğer yoga çeşitleri gibi yin yoga, hatha yoganın temel uygulamalarını içinde barındırır. Hatha yoga, pozlar arası geçişte aktif olunan ve aynı zamanda kasların esneyerek güçlenmesini amaçlayan bir yoga çeşididir. Yin yogada ise pozlar arası geçiş aktif değildir. Amaç duruş içerisinde uzun süre bekleyerek esneme sağlamaktır.

Hatha yoganın temel amacında kaslar ve güçlenme vardır. Fakat yin yoga eklemler ve esneme odaklı yapılan bir pratiktir. Bu pratiği yaparken Uzakdoğu felsefesinde adını duyuran chi enerjisi ve vücuttaki enerjiyi sağlayan meridyenler hakkında da bilgi edineceksiniz. Kimi durumlarda pratiğin daha verimli hâle gelmesi amacıyla Yang yoga uygulamalarına da yer verilebilir.

Yin Yoga Faydaları Nelerdir?

Yin ifadesinin karşılığı dişi ve yumuşak enerjidir. Yang ise eril ve güçlü enerjiyi ifade eder. Yin yoga pratiklerinde Yang uygulamalarına yer verilmesindeki amaç enerjiler arasındaki dengeyi sağlamaktır. Yoga pratiklerinin faydaları şu şekilde özetlenebilir:

  • Hem bedenin hem de zihnin rahatlayıp gevşemesini sağlar.
  • Bedeninizde bulunan enerjiyi dengeler.
  • Eklemlerin esneyerek güçlenmesinde büyük etkiye sahiptir.
  • Derin bir şekilde gevşeme imkânı sunduğu için stres seviyesinde azalma ve ruhsal yönden canlanma gözlemlenir. Düzenli yapılırsa günlük yaşantıda kişi stres ve kaygıdan uzak olur.
  • Dayanıklılığınızı artırarak vücudun dengesini sağlar.
  • Bağ dokunuzun zarar görmeden yenilenmesini istiyorsanız bağ dokusunu esnetmeye yönelik duruşlarda uzun süre kalmalısınız.

Yin Yoga Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzun süre meditasyonda kalmakta zorlanan kişilerin yin yoga yapması tavsiye edilir. Normalde Hatha yogayla ilgileniyorsanız yin yoga sayesinde pozlarda derinleşme imkânı bulursunuz. Zihin ve beden arasında uyum sağlamayı isteyen kişilerin chi enerjisine yönelik uygulamalara yer vermesi gerekiyor. Kendinizi dinlenmiş hissetmek istiyorsanız yoga sonrasında yapılan ceset pozunda uzun süre kalmalısınız.

Daha önce hiç yoga geçmişiniz yoksa alanında uzman eğitmenlerle başlamak doğru bir tercihtir. Bu sayede temelleri doğru şekilde öğrenebilirsiniz. Bazı kişiler aktif bir pratik olmadığından zararlı olmadığını düşünür ama dikkatsiz davranılırsa farkında olmadan vücuda zarar verilebilir. Yin yoga sınıfına katılarak ya da özel ders alarak uygulamaya başlayabilirsiniz.

Yoga Pratiğinde Kendinizi Korumanız İçin Yapabilecekleriniz

Eğitmenler aracılığıyla pratiklerin nasıl yapıldığını ve kendinizi korumak için alınacak önlemleri öğrendiğinizde evde kendi başınıza yapmaya başlayabilirsiniz. İlk etapta yoga duruşları sizi çok zorlayacaktır. Fakat pozda uzun süre durdukça dayanıklılığınızın ve esnekliğinizin arttığını bilmenizde fayda var. Mesela öne eğilirken sabırlı davranırsanız bir süre sonra daha fazla eğildiğinizi gözlemlemeniz mümkündür.

Pozlarda uzun süre kalmaktan kasıt bedeni zorlamak değildir. Bedeninizin sınırlarını aşmayacak şekilde duruşlarda kalmanız gerekiyor. Esneme esnasında gerginlik hissetmeniz anormal değildir. Fakat yüksek seviyede ağrı veya acı hissederseniz yoga pozundan çıkmanız gerekiyor. Bedeninizi dinleyerek duruşları yumuşatırsanız kendinize zarar vermeden Yin yoga yapabilirsiniz.

Yin Yoga Hakkında Detaylı Bilgi

Yin yoga deneyimini uzun süre yaşayan bazı kişiler içedönük ve pasif bir kişiliğe bürünebilir. Böyle durumlarda kendinizi kötü hissederseniz Vinyasa ve Ashtanga gibi Yang yoga çeşitleriyle pratiğinizi desteklemeniz problemi çözmenizde yardımcı olacaktır. Yang pratiklerinden sonra ying uygulamaları yaptığınızda ruh halinizi dengeleyebilirsiniz. Kimileri önce ying pratikleriyle esneyip yang pratiğine geçiş yapıyor.

Pratik boyunca yaptığınız pozların alternatifi olduğunu bilerek hareket etmenizde fayda var. Sizi zorlayan bir hareketle karşılaştığınızda alternatifini uygulamanızda sakınca yoktur. Grup ya da özel derslerle başlangıç yapacaksanız sizi zorlayan pozlarda eğitmeninizden alternatif pozlara geçmesini istemeniz yeterli olacaktır. Sonuçlarının kalıcı olmasını istiyorsanız yin yogayı düzenli olarak yapmalısınız.

Yin Yoga ile Ruhunuza ve Bedeninize Hediye Verin

Her gün yatmadan yarım saat önce yin yoga yaparsanız hem stresinize hem de uykusuzluk problemine çözüm bulabilirsiniz. Uyku sorununuzu çözerken aynı zamanda yogayı alışkanlık hâline getirme imkânını elde edersiniz. Güne yoga yaparak başlarsanız yaşantınızda dinç, enerjik ve sakin bir kişiliğe sahip olursunuz.

Günlük yaşantıda insanlar büyük bir koşturmacanın içindedir. Yoga bu koşturmacanın içerisinde kişinin bedenini, ruhunu ve zihnini rahatlatmasını sağlar. Temelinde Taoizm, yani Çin felsefesi vardır. Birçok kişi yalnızca fiziksel sağlığına dikkat etmesi gerektiğini düşünüyor. Fakat durum bununla sınırlı değildir. Her bedende dişil ve eril olmak üzere iki enerji kanalı vardır. 

Yin Yoga Yapanlar

İnsan bedeni dişil ve eril enerjinin birleşiminden oluşur. Yin dişil enerjinin, Yang ise eril enerjinin karşılığıdır. Yang aynı zamanda bedendeki kasları karşılar. Yin ise daha derinlerde bulunan bağ dokularıdır. Yin yoganın faydalarını araştıran kişiler günlük rutinlerine pratikleri eklemeye başlamıştır. Siz de gerekli araştırmaları yaptıktan sonra yoga pratiğini alışkanlık hâline getirebilirsiniz.

Yin yoganın hedef noktasında üst bacak, kalça ve omurga çevresi vardır. Eklem, bel ve omurga sağlığı açısından sorun yaşayan kişiler bu yoga pratikleri sayesinde çözüm bulabilir. Şimdiye kadar Yang pratikleri yaptıysanız Yin yoga pratikleriyle bedeninizde ve ruhunuzda dengeyi elde etme imkânı yakalarsınız. Yoga terapilerinde sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Yin Yoga Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar

Pratik süresince pozlarda uzun süre kalmak meridyenleri uyarır. Meridyenler aynı zamanda Akupunktur olarak bilinen tedavi yöntemindeki noktaları karşılayan vücut haritasıdır. Eklemlerinizi esnettiğinizde hem beden hem de eklem sağlığınız olumlu etkilenir. Vücudunuzda enerjinin eksik olduğunu düşünüyorsanız yoga bu konuda en büyük yardımcınızdır.

Aklınızda akupunktur yaptırmak varsa ama iğneli yöntem olmasından çekiniyorsanız Yİn yoga beklentinizi karşılayacaktır. Çünkü araştırma yaptığınızda Yin yoganın aslında akupunkturun iğnesiz versiyonu olduğunu göreceksiniz. Zihninizde odak, uyuşukluk ya da karmaşıklık gibi problemler yaşıyorsanız yoga pratikleri kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Selülitlere iyi geldiği de faydaları arasında biliniyor.

Yin Yoga Eğitmenleri

Günümüzde birçok kişi nereden başlayacağını bilmediğinden Yin yogayı erteleyip duruyor. Fakat yakınınızdaki alanında uzman eğitmenlerle iletişim kurduğunuzda başlamanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Vücudunuzu hastalıklara dirençli hâle getirmenin yollarından birisi yoga pratiği yapmaktır. Önüne geçilemeyen psikolojik problemlerin rahatlığa kavuşması için de yogaya başvurulur. Bu problemler arasında korku, endişe, stres ve özgüven eksikliği vardır.

Söz konusu olan yoga çeşidi Hatha yoga temellidir. Pozlarda uzun süre kalınarak esneklik ve güç artırılır. Hangi yaşta olursanız olun yapabileceğiniz bir uygulamadır. Yoga pratiklerinde yaygın olarak Yin yoga pozları uygulanır. Konu hakkında daha fazla bilgi almak istediğiniz zaman alanında başarılı yoga eğitmenlerine başvurmanız işinizi epey kolaylaştırır.