Stres Nedir? Stres ile Başa Çıkma Yöntemleri Nelerdir?

Modern zamanların en büyük hastalığı sayılan stres, gündelik ve iş hayatımızda sürekli olarak karşımıza çıkar. Gergin ve stresli zamanlar zihnimin karışmasına ve bunun sonucu olarak sinirli ve öfkeli olmamıza yol açabilir. Ayrıca sürekli olarak yaşanan stres hem mental hem de fiziksel sağlığımızı büyük oranda etkiler. Peki, stres nedir? Stres ile başa çıkma yöntemleri nelerdir? Merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Stres İle Başa Çıkmayı Öğrenin

Stresi yönetmek her zaman kolay olmayabilir. Aslında çoğu zaman da zordur. Bu nedenle stres ile başa çıkmayı öğrenin ve hayatınızı daha mutlu ve sakin yaşama olanağına kavuşun. Çoğu zaman stresle mücadele etsek de stres bizi bazen yenebilir. Büyük ve stresli yaşam değişikliği ya da olumsuz durumlar için stresle başa çıkma stratejilerini öğrenmeniz olumlu kişisel imajınızı ve kişisel iç dengenizi korumaya yardımcı olabilir. Stresle başa çıkma yöntemleri sayesinde duygusal dengenizi ve imajınızı korurken olumsuz olaylara ya da hayatın gerçeklerine uyum sağlamayı ya da bu tür olumsuz olayları daha esnek karşılamayı ve tolerans göstermenizi içerir. Hayatta yaşanılan tüm değişiklikler ister büyük olsun ister küçük olsun her durumda bir çeşit adaptasyona gerek duyulur. Stres nedir? Bazen evlenmek, çocuk sahibi olmak, yeni bir işe girmek gibi olumlu ve güzel gelişmelerle bile belli oranda stres yaşatabilir. Her değişiklik stres yaratabilir çünkü her değişiklik günlük yaşam rutininizde değişikliğe yol açar ve bu duruma uyum sağlamanız bir hayli güç olabilir. Üstelik değişiklikler son derece kısa sürede gerçekleşmiş ve değişikliklerin sayısı çok fazla ise olayların kontrolünden çıktığı düşüncesine kapılırız. Bu da düşük benlik saygısına katkıda bulunur ve doğal olarak bu durum kaygı ve depresyonun ortaya çıkmasına neden olabilir. Bazı durumlar ise kişinin değişime uyum sağlama kapasitesi çok düşük olduğunda ya da kişi çok fazla değişikliğe maruz kaldığında fiziksel hastalıklar bile ortaya çıkabilir ya da olan hastalıklar daha da kötüye gidebilir. Kısa sürede büyük değişiklik yaşayanlar fiziksel ve mental sağlıklarını korumada zorluk çekebilir.

Stresle Başa Çıkma Yöntemleri

Stresle başa çıkmak bazen bizi zorlasa da stresle başa çıkma yöntemleri ile strese ve yeni değişikliklere uyum sağlama sürecimiz daha kolay hale gelir. Bu itibarla stresle başa çıkma yöntemleri şu şekilde sıralanabilir: 

 • Beklentilerinizi Düşürün:  Yaşamınızda ortaya çıkan değişikliklere uyum sağlamaya çalışırken etrafınızda olan bitenlerin farkına varın ve insanlardan beklentilerinizi düşürün.
 • Başkalarından Yardım İsteyin:  Stres yönetmek bazen tek başınıza oldukça zorlayabilir. Sizi strese sokan değişiklikler için başkalarından yardım istemekten çekinmeyin. Böylelikle adaptasyon sürecini daha rahat geçirebilirsiniz.
 • Durumun Sorumluluğunu Alın: Ortaya çıkan yeni durumda sizin de bir sorumluluğunuz varsa durumun sorumluluğunu alın ve yeni duruma uyum sağlayın.
 • Problemleri Çözmeye Odaklanın: Sorundan daha çok sorunu nasıl çözeceğinize odaklanırsanız stresten daha çabuk ve rahatlamış vaziyette kurtulabilirsiniz.
 • Sizi destekleyen duygusal ilişkilerinizi Sürdürün: Size destek veren arkadaşlarınızla veya romantik ilişkinizi stres altındasınız diye sonlandırmayın
 • Stres Kaynağını değiştirin: Elinizden geliyorsa stres kaynağını değiştirin ya da strese neden olan kişilerden uzaklaşın

Bunun gibi uygulayacağınız küçük yöntemler stresle başa çıkmanızda size büyük katkı sağlayabilir.

Stres Azaltıcı Faaliyetler

Önemli değişikliklerin ortaya çıkardığı stresle karşı karşıya kaldığımızda genel yaşam tarzımızı tekrar değerlendirmemiz önemlidir. Stres nedir? Stresle başa çıkma yöntemlerini uygulamak için oluşturduğumuz genel tavrımıza stres azaltıcı faaliyetler de bulunmakta yöntemleri daha kolay uygulamamızı sağlayabilir.

 • Kaliteli ve düzgün uyuyun.
 • Sağlıklı ve dengeli beslenin.
 • Düzenli olarak egzersiz yapın
 • Kısa dinlenme ya da meditasyon molaları verin.
 • Eğlenceli veya zevkli aktivitelere katılmayı deneyin.
 • Yoga, pilates, meditasyon gibi kas gevşemesi gibi gevşeme egzersizleri yapmayı deneyin.
 • Kafein ve alkol kullanımından kaçınmaya özen gösterin.

 Stresle başa çıkma yöntemlerine ilave olarak stres azaltıcı faaliyetlerde bulunmanız strese karşı daha iyi başa çıkmanıza olanak tanır.