Ölen Biri Nasıl Unutulur? 

Sevdiğinizi birisi öldüğünde, kendinizi başkalarından soyutlamak ve kabuğunuza çekilmek istemeniz normaldir. Ölen kişiyle ilişkiniz ne olursa olsun, hepimizin farklı şekillerde yas tuttuğumuzu unutmamak önemlidir. Tepki vermenin tek bir yolu yok. Bazı insanlar acılarını ağlayarak ifade eder, bazıları ise asla gözyaşı dökmez ama bu onların kaybı daha az hissettikleri anlamına gelmez. Sevdiğiniz birinin kaybı karşısında ve onun yokluğuna alışamadığınız günlerde pek çok kişi gibi kendinize  “ölen biri nasıl unutulur” sorusunu sormuş olabilirsiniz. 

Hayata Veda Eden Kişiyi Unutmak Zorlu Bir Süreçtir 

Ölen bir kişiyi unutmaya çalışırken yalnız kalmaya çalışmak doğru bir davranış değildir. Kaybettiğiniz kişi hakkında konuşamayacağınızı hissettiğinizde bile, sizi önemseyen diğer insanların yanında olmak iyi gelebilir. Ayrıca, yasınızın yükünü hafifletmeye yardımcı olabilir. Sizi önemseyen kişilerle birlikte olmak ölen kişiyi unutma yolunda önemli bir ilk adım olabilir. Kimi arkadaşlarınız ve akrabalarınız kederinizden rahatsız olabilirken, birçoğu bu konuda size destek vermek ister. Onlarla düşünceleriniz ve duygularınız hakkında konuşmak ne size ne de onlara yük olur. Bunun yerine, sevdiğiniz kişinin ölümünü alışmanıza ve onun anısını onurlandırmanın yollarını bulmanıza yardımcı olabilir. 

Ölen biri nasıl unutulur ? Ölen kişiyi unutma aşamasında kendinizi yargılamayın, farklı davranmanız gerektiğini düşünmeyin veya kederinize bir zaman çizelgesi dayatmaya çalışmayın. Birinin ölümüne üzülmek zaman alır. Kimileri için bu süre haftalar veya aylarla ölçülürken kimileri için yıllarla ölçülür. 

Ölen biri nasıl unutulur?

Ölen Kişiyi Unutma Aşamasında Nelerle Karşılaşabilirsiniz? 

Kaybettiğiniz yakınınızı unutmaya çalışırken farklı duygularla karşılaşabilirsiniz. Bu duygular size acı verebilir. Ancak bu tür duygularla karşılaşmaya hazırlıklı olmanız gerekir. Yas ve yas süreci birçok yoğun ve beklenmedik duyguyu tetikleyebilir. Ama ölüm acısını görmezden geldiğinizde normal hayata daha çabuk dönmezsiniz. Ölüm acısını görmezden gelmeye çalışmak uzun vadede yas sürecini daha da uzatabilir. Sonunda sevdiğiniz kişinin ölümüyle uzlaşmanın bir yolunu bulmak için acıyla yüzleşmeniz gerekebilir. 

Yas Evreleri Her Zaman Aşamalardan Geçmez 

Sevilen kişinin ölümü ardından genellikle inkar, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme gibi farklı yas evreleri olduğunu duymuş olabilirsiniz. Bununla birlikte, birçok insan, sevilen birinin ölümünün ardından yaşanan acının o kadar da tahmin edilebilir olmadığını fark eder. Kimi insanlar için keder veya acı dalgalar halinde gelebilir. Kimileri için keder bazı aşamalardan geçebilir ancak diğerlerinde geçemez. Belirli bir zamanda belirli bir şekilde hissetmeniz gerektiğini düşünmeyin. 

Acı Verici Hatıralara Hazır Olun 

Bazı günler, acıyı diğer günlerden daha kolay yönetebildiğinizi düşünebilirsiniz. Fakat sonra bir fotoğraf, bir müzik parçası ya da basit bir anı gibi bir hatıralar yeniden acı verici bir duygu dalgasını tetikleyebilir. Bu tür hatıralar için önceden plan yapamasanız da, kederinizi yeniden alevlendirebilecek yaklaşan bir tatil, yıl dönümü veya doğum günü için hazırlıklı olabilirsiniz. 

Hayata Devam Etmeniz Sevdiğiniz Kişiyi Unutmak Anlamına Gelmez 

Sevdiğiniz kişinin ölümünün ardından normal yaşamanıza devam etmeniz acınızın sona erdiği veya sevdiğiniz kişiyi unutacağınız anlamına gelmez. Birçoğumuz sevdiğimiz insanları hayat boyu yanımızda taşırız, kimliğimizin bir parçası haline gelirler. Sevilen kişinin acısına katlanmak giderek daha kolay hale gelmelidir. Ancak o kişiyle yaşadığınız anılar ve o kişiye karşı beslediğiniz sevgi her daim kalacaktır.   

Sevilen Kişinin Acısını Unutmak İçin Neler Yapabilirsiniz? 

Ölen birini unutmak belki de dünyadaki en zor şeylerden biridir. Sevdiğiniz kişinin artık bu dünyada olmadığını unutmak için belli başlı bazı yollara başvurabilirsiniz. Böyle bir durum karşısında en yakınlarınız bile yas döneminde size nasıl yardım edeceklerini bilmeyebilirler. Bu nedenle başkalarına neye ihtiyacınız olduğunu söylemekten çekinmeyin. Böylesi zor zamanlarda size destek olması için güvenebileceğiniz kimsenin olmadığını düşünüyorsanız sosyal çevrenizi genişletebilir ve yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Ölen biri nasıl unutulur?

Ölen biri nasıl unutulur?

İyi Dinleyici Her Zaman Yardımcı Olur 

Ölen kişiyi unutmanın en iyi yolu iyi dinleyici dostlara odaklanmaktır. Yakın bir arkadaşınızı veya aile üyenizi yasını tutarken, en önemli şey güvendiğiniz kişiler tarafından anlaşıldığınızı hissetmektir. Ancak yoğun kederinizin bazı insanları çok rahatsız edebilir. Bu rahatsızlık, kaybınız hakkında konuşurken sizden kaçınmalarına, düşüncesizce veya incitici şeyler söylemelerine neden olabilir. Yine de onlara kırılmayın.Size iyi gelen ve dinleyen kişilere odaklanın. 

Sizinle Aynı Durumda Olan Kişilerle Acınızı Paylaşın  

Size en yakın kişilerden destek alsanız bile, aileniz ve arkadaşlarınız her zaman yardım edemeyebilir. Kederinizi benzer kayıplar yaşayan farklı kişilerle paylaşmak,kendinizi daha az yalnız hissetmenize yardımcı olabilir. Başkalarının hikayelerini dinleyerek, acıyla başa çıkmak için değerli ipuçları da edinebilirsiniz. 

Bir Psikologa Başvurmak En İyi Yoldur 

Sevdiğiniz kişinin ölümünü kabullenmekte zorlanıyorsanız veya kederiniz artık sizi bunaltıyorsa, bir psikolog ile görüşmeyi deneyebilirsiniz. Bir profesyonele güvenmek, aileniz veya arkadaşlarınızla paylaşması çok zor olabilecek duygularınızı aşmanıza ve sevdiğiniz kişinin ölümüyle ilgili çözülmemiş sorunlarla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, bir psikolog  kaybınızın ardından hayata uyum sağlamanın daha sağlıklı yollarını bulmanızı sağlar. 

Kendinizi Dine Verebilirsiniz 

Dindar bir kişiliğe sahipseniz inancınızın belirli yas ritüelleri sizi rahatlatabilir. Kederinizi ve acınızı paylaşmak için sizi aynı acıyı yaşayan başkalarıyla bir araya getirebilir. Dininize uygun ibadetlere katılmak, kutsal kitabınızı okumak, dua etmek sizi rahatlatabilir ve sevdiğiniz kişinin ölüm acısına katlanmanıza yardımcı olabilir. 

Acınızı Hafifletmek İçin Günlük Tutabilirsiniz 

Acınızı hafifletmek ve acınızı unutmak için günlük tutmak iyi bir yol olabilir. Kaybettiğiniz kişiye hayattayken asla söyleyemediğiniz şeyleri söylemek veya yazmak önemli bir duygusal boşalma sağlayabilir ve onu daha güzel hatırlayabilirsiniz. Ayrıca, acınızı da hafifletebilirsiniz. 

Bir Bağış Kampanyası Başlatabilirsiniz 

Ölen biri nasıl unutulur? Kendinizi iyi hissetmenin en iyi yolları arasında sevdiğiniz kişinin adına bir hatıra ormanı veya onun adına bir hayır kurumuna bağış yapmak bulunur. Sevdiğiniz kişi için önemli olan bir amaç için gönüllü olabilir, bir çocuk okutabilirsiniz. Bu tür faaliyetler sizin hayatınıza da renk getirebilir. 

Birlikte Yaptığınız Şeyleri Yapmaya Devam Edin 

Kaybettiğiniz kişiyle çeşitli etkinliklere gider, müzik dinler veya birlikte uzun yürüyüşler yapar mıydınız? Bu alışkanlıklarınızı bırakmayın. Çok acı verici olmadığında bunları yapmaya devam edebilirsiniz. Böylece, sevdiğiniz kişiyi de sık sık anma fırsatı yaratmış olursunuz.