Ofiste Yoga Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Yoga, bin yıllar öncesinden günümüze kadar gelen popüler meditasyon tekniklerinden biridir. Özellikle modern yaşamın getirdiği hıza uyum sağlayabilmek, anda kalmanın yanı sıra zihnimizin ve bedenimizin entegre olarak yavaşlamak ve stresimizi azaltmanın en eğlenceli yollarından biri olarak tanımlayabiliriz. Yoga, her zaman her yerde yapılabilmesine ek olarak sessiz ve odaklanmanızı sağlayacak bir alana da ihtiyaç duyabilir. Gün içerisinde evde ya da işte hepimizi farklı stresler altında olabilir, çeşitli nedenlerle yoğun biçimde kaygı ve endişe duyabiliriz. Bu ve benzeri durumlarda yoga yapmak zihninizi ve ruhunuzu dinginleştirirken fiziksel olarak sertleşen vücut bölümlerinizin de rahatlayarak gevşemesine de olanak sağlar. Peki, yoga ofiste yapılabilir mi? Ofiste yoga yapmanın faydaları nelerdir? Diye merak edenlerimiz için konuyu sizler için araştırdık. Gelin ofiste yoga yapmanın faydaları nelermiş hep birlikte göz atalım.

İşyerinde Yoga Yapmanın Muhteşem Faydaları

Hepimiz birbirinden farklı ve birbirinden farklı özellik getiren işlerde çalışıyoruz. Ancak hepimizin ortak noktası işyerinde faaliyet konusu ne olursa olsun  yüksek bir stresle karşı karşıya kalmamız. Dolayısıyla hepimizin üstünde yoğun bir baskı ve stres duygusu var. Dünyada kurumsal bir çok şirket çalışanlarının üretkenliğini arttırma ve işle ilgili memnuniyet ve motivasyonlarını arttırmak için ofiste yoga uygulamalarını şirket programlarının içine katmayı sıklıkla tercih ediyor. Ülkemizde şirketlerin bu konuda yaptıkları uygulama çok az ya da kısıtlı olsa da biz de işyerinde bireysel olarak yoga yaparak üzerimizdeki iş ve stres baskısını azaltabiliriz. Gelelim işyerinde yoga yapmanın muhteşem faydalarına:  İşyeriniz yoga yapmayı alışkanlık haline getirmenin ve bir yoga rutini oluşturmanın birçok yararı bulunur. Ofiste yoga yapmanın faydaları şu şekilde sıralanabilir.

  • Artan Enerji: Birçoğumuz ofiste masa başında günde 6- 8 saat bilgisayarın karşısında çalıştığımız düşünüldüğünde aslında son derece hareketsiz ve dolayısıyla sağlıksız bir yaşam tarzına sahibiz. Bu kadar uzun süreler bilgisayarın başında hareketsiz kalarak çalışmak hem kan dolaşım hızınızı düşürür hem de stres yaratarak yorgunluğa ve enerjimizin düşmesine neden olur. Yoga yapmak özellikle Savasana rahatlamamızı sağlar. Orta seviyedeki esneme dâhil birçok Yoga hareketleri vücudunuzdaki kan akışını artırır ve yorgunluğun azalmasına katkı sağlarken enerjinizin artmasına da etki eder.
  • Azalan Stres: Ofisteki uzun çalışma saatleri hepimiz için çok stresli olabilir. Bu durumda hem işteki verimimizi hem de sağlığımızı etkiler. Yoga, işyerinde yaşanılan büyük stresin olumsuzlukları ile mücadele edebilmenin en iyi yollarından biri olarak sayılabilir. Ofiste yoga yapmak için bir zaman yaratmak stresinizi büyük ölçüde azaltacağı gibi stres kaynaklı tüm olumsuz etkileri de ortadan kaldırabilir.
  • Artan Güven: Yoga, fiziksel olarak yoga yapanlara zindelik ve esneklik katar. Bu durum kişiye güven olarak geri döner. Yoga dinamik hareketleri kasları güçlendirir kalp sağlığını korurken sizi daha esnek ve fit hale getirebilir. Kendinize ve vücudunuza güvendiğiniz de bu güveni yavaş yavaş hayatın her alanına yayıldığından özgüveniniz artar.
  • Sağlıklı Duruş: Uzun saatler bilgisayarın başında çalışmak ve sandalye de uzun süreler oturmak omurganızın ve sırtınızın duruşunu bozabilir. Yogaya başlamanın en büyük nedenlerinden birisi de sırt ağrılarıdır. Dolayısıyla duruşunuz bozulmadan ya da bozulduktan sonra ofiste yoga yapmak size sağlıklı bir duruş kazandırabilir.
  • Artan Odaklanma: Sürekli olarak zamanında yetiştirilmesi gereken işler, yakınlaşan ve zor teslim tarihleri, stresli bir iş hayatı zamanla siz de zihinsel karmaşa neden olabilir. Bu da elinizdeki işlere konsantre olmanızı önleyebilir. Ofiste yoga hareketleri ve meditasyon egzersizleri yapmak hem beyin fonksiyonlarını iyileştirir hem de odaklanma yeteneğinizi arttırırken üretken olmanıza katkı sağlar. Bunun yanı sıra yoga ve meditasyon size daha sakin ve odaklanmış bir zihne sahip olmanızı öğretebilir.
  • Artan Verimlilik: Yoga ve meditasyon sadece fiziksel sağlığınıza değil ruh sağlığınıza ve motivasyonunuza da iyi gelir. Yoga sayesinde enerjiniz, moraliniz ve motivasyonunuzu sağlarken işlerinizde daha üretken olmanıza katkı sağlar.

Yogayı bir kere yaptığınızda vazgeçilmesi zor bir meditasyon tekniğidir, dolayısıyla ofiste de yoga yapmak için zaman ayırmanız her alanda stresinizi azaltarak moralinizi yükseltmeye yardımcı olacaktır.