Ofiste Yoga Yapmak İçin 3 Önemli İpucu Nedir?

İş hayatının stresli ortamı zaman zaman hepimizi zorlar özellikle yetiştirilmesi gereken teslim tarihi olan proje ve hazırlanması gereken raporlar varsa stresimizin üzerine stres ekler. Üstelik ofiste çalışmak zorunda olanlarımız için bu durum çok uzun saatler bilgisayarın başında çalışmak ve masa başında oturmak anlamına gelir. İş ortamındaki yoğun stres ve hareketsizliğine ofiste yapılan yoga hareketlerinin faydalı olduğu bilinir. Ofiste yoga yapmak için birçok farklı meditasyon bulunmakla birlikte ofiste yoga yapmak için 3 önemli ipucu nedir? Sizin için araştırdık. Siz de ofis de stresinizi biraz azaltmak ve hareketsizlik sarmalını kırmak istiyorsanız yazımızın içeriği size yardımcı olabilir.

Ofiste Yoga Yapmak İçin İpuçları

Yoga çok etkili meditasyon tekniklerinden birisi olduğu birçoğumuz tarafından biliniyor ancak yogayı günlük bir rutin haline getirmek bir çoğumuz için her zaman mümkün olmayabilir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte birçoğumuz bilgisayar ve masa başında uzun saatler çalışıyoruz ve bu esnada duruşumuzu da bozuyoruz. Dolayısıyla birçok egzersiz biçimi bizi çok zorlayabilir. Üstelik yoga odaklanmak ve biraz konsantrasyon gerektirdiğinden gün sonunda işten yorgun argın döndüğümüzde yoga yapmak bizi zorlayabilir.  Yoganın olumlu etkilerinden yararlanmamız için işyerinde düzenli molalar verip bazı yoga egzersizleri yapmak vücut sertliği ve ağrıyan gözlerimizi dinlendirebiliriz. Ofiste masanızda rahatlıkla yapabileceğiniz bazı hareketler de mevcut. Bu hareketleri yaparken işinizi aksatmadan hem zihninize hem de bedeninize yarar sağlayabilirsiniz. Ofiste yoga yapmak için 3 önemli ipucu;

  • Masa Yogası:  Masa yogası yapmadan önce bilgisayarınızı kapatmanız ve ardından zihninizi işten uzaklaştırmak için birkaç saniyeye ihtiyacınız var. Masa yogası, dar bir alana sahipseniz ve masanızdan kalkmanıza ya da ayakta yapabileceğiniz egzersizlere sahiptir. 
  • Nefes Egzersizleri:  Doğru nefes alıp vermek solunumu arttırmasının yanında zihinsel ve ruhsal olarak dinginlik sağlar.  Sırtınızı ve omurganızı dik tutarak oturun. Burundan nefes alıp burundan nefes verin. Nefes alırken diyaframınızı şişirip, nefes verirken karnınızı içeri çekmeniz gerekir.  Sadece nefes alıp vermeye odaklanmak için gözlerinizi kapatın. Kısa bir süre bunu yaptıktan sonra rahatladığınızı ve zihninizin berraklaştığını hissedebilirsiniz.
  • Isınma: Ofiste yoga yapmanın bir diğer ipucu da ısınmadır. Yukarıda bahsettiğimiz ilk iki adımdan sonra ısınma egzersizi yeterli olabilir. Bunun için omuzlarınızı birkaç kez öne doğru yuvarlayıp bırakın böylelikle vücudunuzu gevşetebilirsiniz. Daha sonra omuzlarınızı diğer tarafa doğru döndürmeniz gerekiyor. Omurganızı yapabildiğiniz kadar gerin ve başınızı önce bir yana sonra diğer yana çevirin. Burada dikkat etmeniz gereken nokta gerinmeyi aşırıya kaçmadan yapmaktır. Unutmayın vücudunuzun bir tarafının daha sert olduğunu hissetmeniz önemli değil özellikle mouse’u çok kullanmak durumunda olanlar bu sorunu sıklıkla yaşar.

Ofiste Uygulamanız İçin Bazı Kolay Egzersizler

Ofiste kimseyi rahatsız etmeden ya da meraklı bakışlara maruz kalmadan uygulayabilmeniz için bazı kolay egzersizlerden bahsetmek istedik. Ofiste yoga yapmak için bazı ipuçları;

Gomukhasana:  Bu hareketi yapabilmeniz için vücudunuzun önündeki herhangi bir noktaya odaklanıp, büyük bir saatin kadranına baktığınızı düşünün. Bu hareketin püf noktası başınızı hareket ettirmemektedir. Ancak 12’nin ve 6’nın nerede olması gerektiğine bakmaktır. Bu hareketi 10 defa tekrarlayabilirsiniz. Üstelik bu hareket son derece kolay ve daha az yorucudur.

Gözlerinizi Avuçlayın:  Avuçlarınızı bir araya getirip ısınana kadar ovun. Gözleriniz kapatın ve ardından ısınan avuçlarınızı hafif bir şekilde gözlerin üzerine yerleştirin. Bu basit hareket gözlerinizi yatıştırıp ve rahatlatmasına olanak sağlar.  Bu hareketi gün içinde rastgele dilediğiniz kadar yapabilirsiniz.

Odağınızı Değiştirin:  Odak değiştirmek tam anlamıyla bir yoga hareketi olmasa da vücudu rahatlatmanın ve zihninizi dinginleştirmenin yollarından biridir. Çünkü bilgisayar ekranında sürekli çalışmak odaklanma ve konsantrasyonun çok fazla olmasını gerektiren bir durumdur.  Sabit bir şekilde bilgisayar başında sabit kalarak çalışırken kaşlarını çatabilir ya da gözlerini kısmanıza sebep olabilir. Bu da gözlerinizi kurutabilir. Bu nedenle gözbebeklerinizi nemlendirmek göz ve yüz kaslarınızı gevşetmenize yardımcı olan egzersiz odak değiştirmektir. Odağı değiştirmenin yanında mümkün olduğu kadar göz kırpın böylelikle yorgun gözlerinizi dinlendirip canlandırmaya yardımcı olabilir. Parmağınızı kaldırıp birkaç saniye parmağınıza odaklanırsanız gözlerinizdeki gerginliği azaltabilirsiniz. Ancak odaklandıktan sonra başka yöne bakmanız ve odağınızı en uzak noktada bulunan bir nesneye taşımanız gerekir. 

Boynu, Omzu ve Sırtı Gerin:  Sürekli bilgisayar başında çalışmak ve saatlerce oturarak çalışmak vücudunuza ağır bir yük bindirir. Vücudunuzda oluşan gerginlik yaptığınız işin kalitesine de yansır. Sürekli oturarak bilgisayarın başında çalışmak sağlığınızı sigara içmek kadar olumsuz etkilerle karşı karşıya bırakabilir.  Bu nedenle günde en az bir kere boyun, omuz ve sırtınızı gerin. Bunun için, günde en az bir kere üst omuzları ve boynunuzu esnetin. Olabildiğince dik oturup, ellerinizi arkanızda birleştirerek kavuşturun. Bunu yaparken avuç içleriniz bitişik ve dirsekler bükülü vaziyette olmalıdır. Hemen ardından ellerinizi velin sol tarafına getirin başınızı aynı şekilde eğin ve birkaç saniye bekleyin. Aynı hareketi sağ tarafınız için de yapın.  Bu hareketi iki taraf için birkaç kere tekrarlamanız tüm kasları esnetip ve gevşetebilirsiniz.

Ofiste yoga yapmak, vücudu rahatlattığı gibi zihni tazelemenin de en eğlenceli yollarından biridir. İlk başlarda yoga hareketleri zor ve karışık gelebilir ama düzenli yapmaya başladıktan sonra yoganın olumlu etki ve faydalarını görebilirsiniz.