Ofiste Yoga Nasıl Yapılır?

Ofiste Yoga Nasıl Yapılır? 

Yoğun geçen bir iş hayatınız varsa işe başlamadan önce veya sonra yoga egzersizi kendinizi daha iyi hissettirir. “Ofiste yoga yapılır mı” dediğinizi duyar gibi oluyoruz.  Elbette, ofiste yoga egzersizleri yapabilirsiniz. Ofisinizde yapacağınız yoga egzersizi enerji seviyenizi yükseltir, sırtınızdaki ve omuzlarınızdaki ağrıları hafifletir. Çok uzun süre çalıştığınızda ve kısa bir mola verdiğinizde bulunduğunuz yerde yapabileceğiniz pek çok yoga egzersizi bulunur.  Masanızda yapacağınız esneme hareketlerini yapmak için sadece birkaç dakika ayırmanız bile stresinizi azaltabilir, üretkenliğinizi artırabilir ve en önemlisi kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Peki, ofiste yoga nasıl yapılır

Hazır Olun! Ofisinizde Yoga Yapacaksınız! 

Öncelikle, iş saatleri dışında yoga egzersizleri yaparken kullandığınız süslü ekipmanları ve karmaşık pozisyonları unutun! Ofisinizde telefonlar çalarken ve tepenizde parıldayan floresan ışıklar olsa bile içinizdeki Zen’i bulmanın zamanı geldi! Kulaklığınızda yoga egzersizleri yaparken dinlediğiniz ezgiler eşliğinde hemen egzersizlere başlayın. Dinlenmek için verdiğiniz kısa molalarda yoga profesyonelleri tarafından tavsiye edilen sekiz yoga pozisyonundan bahsedeceğiz. Ofiste yoga yapmanın en güzel tarafı iş kıyafetlerinizi değiştirmenize gerek olmaması! 

Nefesinizi Düzenlemekle İşe Başlayın! 

Ofiste yoga egzersizlerine başlamadan önce nefesinize odaklanmak için birkaç saniye ayırın. Kulaklarınızdan kalçalarınıza kadar düz bir çizgi oluşturmak için koltuğunuzda öne doğru oturun. Dizleriniz kalça eklemlerinizle aynı hizada olmalı ve ayaklarınız dümdüz durmalı. Bu pozisyonu doğru yapmak için koltuğunuzu ayarlayamıyorsanız düzgün hizalama için kalçalarınızın ve ayaklarınızın altına bir kitap koyabilirsiniz. 

Çevrenizde dikkatinizi dağıtan şeyleri görmemek için gözlerinizi kapatın ve diyaframınızdan düzgün nefes alıp verin. Nefes alıp verirken üst karnınızın ve kalçalarınızın esnediğini hissedin. Nefes egzersizlerinden sonra kendinizi hazır hissettiğinizde ofis için yoga pozisyonlarına başlayabilirsiniz. 

Boyun Hareketleri ile Rahatlayın! 

Boyun ağrısı her gün ofiste uygun olmayan pozisyonlarda çalışmanın getirdiği en yaygın şikayetlerden biridir. Boynunuzu esnetmeye ve gerginliğinizi minimuma düşürmeye yardımcı olabilecek boyun egzersizleri yapabilirsiniz. 

Topuklu ayakkabılar giyiyorsanız bu esneme hareketlerinden önce ayakkabılarınızı çıkarmalısınız. Gözlerinizi kapayın ve çenenizi bedenine doğru eğin. Sağ kulağınızı sağ omuzunuza, başınızı arkaya ve ardından sol kulağınızı sol omuzunuza getirerek boynunuzu yavaşça döndürmeye başlayın. Omuzlarını rahat tutmaya çalışın ve gerginleştiğiniz dakikalarda acele etmeyin. Boyun egzersizlerini üç ila beş defa yapın. Boyun egzersizleri size iyi gelecek. 

Kedi ve İnek Pozisyonu Ofiste Yoga İçin İdeal! 

Kedi inek pozisyonunun ofis versiyonu sırtınızın üst kısmında, omuz ve boynunuzda oluşan ağrıları gidermek için oldukça etkilidir. Bu egzersiz gergin kasları rahatlatırken hareketliliği ve esnekliği artırmak için omurganızın esnemesini sağlar. 

Her iki ayağınız da yere düz olarak basmalı. Ellerinizi dizlerinizin üstüne koyun. Nefes alırken sırtınızı yere doğru bükün ve başınızı yukarı kaldırın. Kedi ve inek pozisyonunu üç veya yedi defa tekrarlayabilirsiniz. 

Otururken Öne Eğilin!/ Paschimottanasana Pozisyonu 

Otururken öne eğilme pozisyonu gerginlikld mücadele etmek için  mükemmel bir pozisyondur. Bunun yanında alt ve üst sırtınız, kalçalarınız ve boynunuzdaki ağrı ve gerginliğin gidermenize yardımcı olur. 

Koltuğunuzda dik olarak oturun ve arkanıza yaslanın. Daha sonra elleriniz avuç içleriniz karşıyı gösterecek şekilde havada birleştirin. Ardından kol pozisyonunuzu bozmadan tüm vücudunuzşa öne doğru eğilin. Ellerinizle ayaklarınızın ucuna doğru dokunmaya gayret edin. Bu pozisyonu yaparken  ayaklarınız zemine düz olarak basmalı ve paralel konumda olmalı. Egzersizi yaparken düzgün bir şekilde nefes almayı unutmayın. 

Ofisinizde Seated Eagle/Oturan Kartal Pozisyonu  

Çalışırken gerginleşen kalçalarınız, uyluklarınız ve omuzlarınızı gevşetmek için seated eagle pozisyonu mükemmeldir. Bu pozisyon uyluklarınızı, kalçalarınızı ve omuzlarınızın gevşemesini sağlar. 

Koltuğunuzda sırtınız düz olacak şekilde oturun, kollarınızı önünüze doğru uzatın ve dirseklerinizi ön kollarınız 90 derecelik bir açı olana dek esnetin. Daha sonra bir kolunuzu diğerinin üstünden geçirin. Kartal pozisyonunu beş nefes boyunca tutun. 

Omurganızı Döndürerek Rahatlayın 

Oturarak uzun saatler boyunca çalışmak beden kaslarında gerginliğe ve zayıflığa yol açabilir. Bunun sonucunda gerginlik ve hareket bozukluğu oluşabilir. Omurga döndürme pozisyonunun ofis versiyonu omurga bükülmeleri ve etkileriyle mücadele etmenizi kolaylaştırır. 

Koltuğunuzun arkalığına yaslanın. Nefes alırken kollarınızı başınızın üzerine kaldırın ve nefes verirken iki elinizi destek için koltupun sağ kolçağına koyarak vücudunuzu sağa doğru çevirin.  Her nefes alışınızda omurganızı döndürün ve vücudunuzun bu pozisyonda daha fazla esnemesine izin verin. Bu pozisyonda her iki tarafta 60 saniye kadar durun. Ardından yönleri değiştirin. 

Bileklerinizi Esnetin 

Klavye ve diğer araçları kullandığınız için bilekleriniz gerilmiş olabilir. Bilek esnetme hareketleri sayesinde klavye ve diğer araçları kullanmaktan gerilen bileklerinizi gevşetebilirsiniz. 

Ayağa kalkın. Ellerinizi, bileklerinizin iç kısmı bilgisayarınıza ve parmaklarınız masanın kenarına bakacak şekilde çevirin. Avuç içlerinizi mümkün olduğunca düzleştirirken kollarınız düz olacak şekilde masanızdan daha uzağa eğilmeye çalışın. Eğer, ağrı hissederseniz geri çekilin. 

Sonuç olarak basit ve etkili yoga egzersizleri ile vücudunuzu germeden çalışabilir, boyun, sırt ve alt karın bölgesi ağrılarıyla mücadele edebilirsiniz.