Mutlu Çocuk Yetiştirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Çocuklarınıza mutlu, sağlıklı çocukluklar yaşatmak, onları hayatta başarılı olmaya hazırlayabilir. Ancak birçok ebeveyn, bugünün dünyasında mutlu çocukları tam olarak nasıl yetiştirebileceğini merak ediyor. Mutlu çocuklar yetiştirmek, onlara anlık zevk ya da anında tatmin vermekle ilgili değildir. Aslında, tam tersi.

Mutlu çocuklar, hayatta uzun vadeli mutluluğun tadını çıkarmalarını sağlayan bir dizi yeteneğe sahiptir. Hedeflerine ulaşmak için anlık hazlardan vazgeçebilirler. Sağlıklı, ömür boyu sürecek alışkanlıklar edinerek çocuklarınızın bu becerileri geliştirmelerine yardımcı olabilirsiniz. İşte mutlu çocuk yetiştirmenin püf noktaları 

Çocuğunuzla Kırlarda Gezin Açık Havada Oyunlar Oynayın

Açık havada oyun oynamanın gücünü hafife almayın. Çimlerde koşmak, ağaçlara tırmanmak, salıncakta oturmak ve toprağı yalınayak basmak çocuklara çok iyi gelir. Yapılan araştırmalar, çam ağaçları, çimen ve lavanta gibi doğa ile ilişkili kokuların çocuğunuzun ruh halini iyileştirebileceğini gösteriyor. Böylece, mutluluğunu anında artırmak için, çocuğunuzu açık havada kitap okumaya veya ödev yapmaya teşvik edebilirsiniz. Açık havada oyun, çocuklarda sosyal becerileri de geliştirebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Açık havada oyun oynayan çocukların empati, katılım ve özdenetim becerilerini daha yüksek olur. 

Mutlu Çocuk İçin Ekran Süresi Sınırlı Olmalı

Çocuğunuz saatlerce bilgisayar oyunu oynamanın onu mutlu ettiği konusunda sizi ikna etmeye çalışabilir. Ancak bilgisayar ekranı başında çok fazla kalmak çocuğunuzun psikolojik sağlığı için kötüdür. Çocuğunuzun ekran başında geçireceği süre için net sınırlar belirleyin. Akıllı telefonu varsa, siz aile etkinlikleri yaparken, araba kullanırken veya o dışarıda oynarken erişimini sınırlayın. Ayrıca, televizyon izleyerek ve bilgisayar kullanarak ne kadar zaman harcayabileceği konusunda net sınırlar koyun.

Çocuğunuza Teşekkür Etmeyi ve Minnettarlığı Öğretin 

Teşekkür etmeyi ve minnettarlığı günlük yaşamınıza dahil etmek, çocukların daha mutlu ve sağlıklı insanlar olmasına yardımcı olabilir. Ancak, zorla bir “teşekkür ederim” ile bunu gerçekten kastetmek arasında büyük bir fark olduğunu unutmayın. Teşekkür notları göndermeyi alışkanlık haline getirin. Sadece adını imzalamak yerine, çocuğunuzu birisine teşekkür etmek istediği belirli bir şeyi belirlemeye teşvik edin. Hediyeler için teşekkür notları saklamanıza da gerek yok. Çocuğunuzu, okul yılı boyunca ona yardım ettiği için öğretmenine bir teşekkür notu yazmaya teşvik edebilirsiniz.

Beklentileriniz Yüksek Ama Makul Olsun! 

Bir sınava çalışmak veya bir müzik enstrümanı üzerinde çalışmak için saatler harcamak eğlenceli olmasa da, zor şeyler yapmak için çabalayan çocukların daha mutlu hayatlar yaşama olasılığı daha yüksektir. Beklentilerinizin, çocuğunuzun kendine meydan okuma isteği üzerinde büyük etkisi vardır. Beklentileriniz makul olduğu sürece çocuğunuz beklentilerinizi karşılamak için çok çalışır. Ancak çocuğunuzdan mükemmel olmasını beklememeniz gerektiğini not etmeniz önemlidir. Çıtayı çocuğunuz için çok yükseğe ayarladığınızda muhtemelen geri teper. Ayrıca, çocuğunuzun mükemmel olmasını beklemek çocuğunuzda zihinsel sağlık sorunlarına yol açabilir. Çocuğunuz, çıtayı inanılmaz derecede yükselttiğinizi hissederse, kendisi için belirlediğiniz hedeflerden de vazgeçebilir.

Kendisini Kontrol Etmeyi Öğretin! 

Çocuğunuzun fazladan bir kurabiye yemesi, arkadaşlarıyla eğlenmek için ödevlerini bırakması ve ev işleri yapmak yerine art arda televizyon izlemesi ona anlık zevk verebilir. Ancak uzun vadede özdenetim eksikliğinin faydasından çok zararı olur. Bu nedenle çocuğunuza erken yaşta  öz disiplini öğretmeye başlayın. Ayrıca, ona kendisinin zamanını çalan şeylerle çok fazla oyalanmamasını öğretin. Bunu yapması için ona yardımcı olmanın birkaç yolu vardır. Mesela, 

  • Akıllı telefonlar için evinizin bir odasına telefonunu muhafaza edebileceği bir kutu vs koyun. Çocuğunuza, ödevini yaparken akıllı telefonunu kutuya koymasını söyleyin, böylece işini yapması gerekirken internette gezinmek istemez.
  • Yatmadan önce tüm elektronik eşyaları ailece evin ortak bir alanına koyun. O zaman çocuğunuz yataktayken tabletini veya telefonunu kullanmak istemez.
  • Buzdolabınıza sağlıklı yiyecek seçenekleri koyun. Evde bazı tatlı yiyecekler bulunduruyorsanız, onları yüksek raflara koyarak veya gözden uzak bir yere koyarak onlara erişimi zorlaştırın.

Çocuğunuzun Evde Bir Görevi Olsun! 

Çocuğunuz sofrayı toplamayı veya oturma odasının tozunu almayı sevmeyebilir. Ancak ona ufak tefek görevler vermek uzun vadeli mutluluğa ulaşmasına yardımcı olmada önemli bir faktör olabilir. Ev işleri, çocuğunuza sorumluluk ve toplum hizmeti gibi çeşitli yaşam dersleri öğretebilir. Ayrıca, sıkıcı görevlerle başa çıkabileceklerini veya hayal kırıklığına uğradıklarında bile ısrar edebileceklerini öğrenebilir.

Akşam Yemeğini Ailece Yiyin 

Çocuğunuzun spor uygulamaları, oyunları ve diğer ders dışı etkinlikleri olduğunda, hareket halindeyken bir şeyler alıp farklı zamanlarda yemek yemek cazip gelebilir. Ancak mutlu bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız, ailece yemek yemek yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri olabilir. Aynı zamanda aile yemekleri çocuğunuzun sağlığını da  geliştirebilir. Bir çalışmaya göre ebeveynleriyle birlikte yemek yiyen çocukların fazla kilolu olma veya yeme bozuklukları yaşama olasılığı daha düşüktür.

Çocuğunuza Fazla Hoşgörülü Olmayın! 

Çocuğunuza tatillerde bir sürü hediye almak ya da her istediğini vermek aslında onu mutlu etmeyecektir. Aslında aşırı hoşgörü veya müsamaha göstermek onun psikolojik sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Çocuğunuzun her istediğini yaptığınızda veya aldığınızda istekler ve ihtiyaçlar arasındaki farkı tespit etmekte zorlanabilir ve sonuç olarak mutluluğun kaynağının maddiyat olduğunu düşünebilir. 

Ailece Spor Yapın

İster ailece gece yürüyüşüne çıkmaya karar verin, ister oturma odanızın rahatlığında egzersizler yapın, spor yapmak ailedeki herkesi daha mutlu edebilir. Çocuğunuzla birlikte spor yapmak onunla bağ kurmanıza ve birlikte olumlu anılar oluşturmanıza yardımcı olabilir. 

Birlikte İyilik Yapın 

Çocuğunuzla birlikte iyilik yapmaya çalışın. Mesela, iyi bir amaca bağış yapmak için her hafta çocuğunuzun harçlığından belli bir miktar ayırmasını sağlayın. Bu iyiliği kendisinin seçtiği yere yapmasına izin verin. 

Çocuğunuzun her daim mutlu olması gerekmediğini aklınızdan çıkarmayın. Aslında üzüntü, öfke, korku ve hayal kırıklığı gibi rahatsız edici duyguları da deneyimlemeye ihtiyacı vardır. Rahatsız edici duygular yaşadığında çocuğunuzu neşelendirmeye veya harekete geçmeye gerek yok. Bunun yerine, ona rehberlik yapın ve kendisini yatıştırmanın ve duygularıyla başa çıkmanın yollarını bulmalarına yardımcı olun. Günün her dakikasında mutlu değilse, bu sizin ebeveynliğinizin bir yansıması değildir. İşiniz, çocuğunuzun mutluluğundan sorumlu olmak değil. Bunun yerine, çocuğunuza duygularını sağlıklı bir şekilde yönetmesi için ihtiyaç duyduğu becerileri vermek sizin elinizde. Son olarak, mutlu bir çocuk yetiştirmek için yapabileceğiniz en iyi şey ona sevgi dolu bir ortam sağlamaktır. Sevildiğini ve önemsendiğini bilen bir çocuğun hayattaki zor koşullarla karşılaştığında bile başarılı olma olasılığı daha yüksektir.