Mindfulness nasıl yapılır

Günümüzün hızlı modern dünyası bize etrafımızda olan olayların ve diğer birçok şeyin farkına varmadan günümüzü bitirmemize neden oluyor. Üstelik iş hayatında da gündelik hayatımızda aynı hız ve fark etmeme durumu sürüyor. Mindfulness tam bir farkındalık ve anda kalma hali olmakla birlikte Mindfulness nasıl yapılır? Sorusu da konuyla ilgilenenlerin gündeminden düşmüyor. Biz de Mindfulness nasıl yapılır ve hayatımızı daha farkında yaşamamızı nasıl sağlar sorularının yanıtlarını sizler için araştırdık. 

Mindfulness Uygulamaları

Mindfulness uygulamaları son derece basit gibi gözükse de aslında zordur. Unutmayın bir şey basit olmadan önce hep çok zordur. Mindfulness uygulamalarının en zor yanı, uygulamaya devam etmek için her gün zaman ayırmaktır. Mindfulness nasıl yapılır? Gelelim Mindfulness uygulamalarına:

 • Oturun:  Mindfulness uygulaması için sessiz ve sakin bir oturma yeri bulmanız önemlidir. Ayrıca dış uyaranlar tarafından uygulamanın kesilmeyecek bir alan olması gereklidir.
 • Uygulama için bir süre Belirleyin: Mindfulness uygulamaları için kısa ya da uzun kendinize bir süre belirleyin. Eğer Mindfulnes uygulamalarına yeni başlıyorsanız, 5 ya da 10 dakikalık kısa süreler sizin için daha uygun olabilir.
 • Vücudunuza dikkat edin:  Mindfulness uygulamaları sırasında vücudunuza dikkat edin ve sabit ve bir süre kalabileceğiniz bir pozisyonda olmaya özen gösterin. Örneğin uygulama sırasında ayaklarınız yere basacak biçimde bir sandalyeye oturabilir ya da rahat bir şekilde oturabilirsiniz. Diz çöküp nilüfer pozisyonunda oturabilirsiniz. Oturuş biçimleri arasından size uygun olanı seçebilirsiniz.
 • Nefesinizi Hissedin: Mindfulness ve meditasyon uygulamalarının en önemlilerinden birisi de nefes teknikleridir. Nefes alırken ve nefes verirken içeri giren nefesinizi ve dışarı çıkan nefes hissinizi takip edin.
 • Zihninize Odaklanın:  Mindfulness uygulamaları sırasında zihninizin ne zaman dağıldığının farkında olun. Dikkatiniz elinizde olmadan nefes alma pratiğinden ayrılıp başka yönlere dağılacaktır. Bu süre birkaç saniyeden beş dakikaya kadar farklı sürelerden birinde olabilir ve bunu fark edin ve dikkatinizi tekrar nefese verin. Ayrıca dağılan dikkatiniz ve zihniniz için kendinizi yargılamayın sadece nefesinize geri dönün.

Mindfulness nasıl yapılır Günlük Minfulness Uygulamaları

Gündelik Hayatınıza Uygulayabileceğiniz Mindfulness Uygulamaları

 • Mindfulness’la Uyanın: Güne bir amaçla başlayın. Bir niyet belirleyin. Unutmayın, karar verme ve davranışların pek çoğundan bilinçsiz beyin sorumludur. Bu uygulama bilinçli düşüncenizi hizalamanıza destek olabilir.
 • Oturun ve Gözlerinizi Kapatın:  Omurganız düz olacak ve rahat bir şekilde sandalyeye oturun ve gözlerinizi kapatın. Bedeninizle ve hislerinizle bağlantı kurun.
 • Üç uzun, derin ve besleyici nefes alın: Burundan nefes alıp ağızdan verin ve nefesinizi takip ederek nefesin kendi ritmine yerleşmesini sağlayın.
 • Kendinize bugün için niyetinizi sorun: Gün içinde karşılaşacağınız insanlar ve faaliyetler için en etkili biçimde nasıl ortaya çıkacağınızı sorgulayın. 
 • Gün içinde niyetini belirleyin: Kendinize ve diğer insanlara nasıl davranacağınız ya da sizin için önemli herhangi bir şey konusundaki niyetinizi ortaya koyun.
 • Gün boyunca kendinizi kontrol edin:  Gün boyunca farkındalık bilincinizi kontrol edin ve derin bir nefes alıp niyetinizi tekrar gözden geçirin.  İletişim, ruh haliniz, ilişkilerinizin kalitesinin nasıl değişeceğine dikkat edin.

Mindfulness uygulamaları sayesinde nerede olduğumuz ve ne yaptığımızın farkında olmak ve etrafımızdaki olaylara aşırı tepki göstermeyebiliriz. Mindfulness  temel insan yeteneği olarak karşımıza çıkar.