Mindfulness Nedir?

Mindfulness Nedir?

Yoğun geçen gündelik ve iş hayatımızda etrafımızda olan olayların farkında olmak, ve anda kalmak yöntemlerini bilmek bizi stresten uzak tutarken zihnimizin dolu ve yoğun olmasını da önleyebilir. Birçoğumuz  zihnimizin yoğun olduğundan ve etrafımızda olan bitene odaklanamamaktan bahsederiz ve sadece düşüncelerimiz ve duygularımız değil bedensel duyumlarımız ile de anda kalıp farkındalığımızı sürdürmekte zorlanabiliriz. Mindfulness nedir? Sorusunun cevabını siz de merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Mindfulness Uygulaması Nedir? 

Mindfulness bilinçli farkındalık olarak tanımlanabilen etrafımızdaki olaylar hakkında anda kalmanın yanı sıra  doğal bir kabullenmeyi de içeren bir dikkate sahip olmamız anlamına gelir. Mindfulness, yorum yapmadan ya da yargılamadan o anda hissedilen ve hissettiklerinizin son derece farkında olmaya odaklanılan bir meditasyon türüdür. Gündelik ya da iş hayatımızda plan yapmak, sorun çözmek, olumsuz düşünmek ya da zihnimize doluşan rastgele düşünceleri fazlasıyla düşünmek için zaman harcamanızın yanında bunları yapmak çok yorucudur. Bu da sizin stres, kaygı ve depresyon gibi belirtileri gösterme ihtimalinizi arttırabilir. Mindfulness uygulaması bedeni ve zihni rahatlatmasını sağlayan nefes alma yöntemleri ile diğer uygulamaları içerir ve stresi azaltmaya yardımcı olur. Mindfulness uygulamaları stres ve depresyon belirtileriniz azaltmanın yanı sıra ağrı, uykusuzluk, hipertansiyon, fibromiyalji hastalarına da yardımcı olabilir. Mindfulness uygulamaları bir meditasyon tekniği olduğundan bu sayede düşünce ve duygularınızı daha dengeli bir kabullenme ile olayları deneyimlemenize katkı sağlayabilir. Mindfulness uygulamalarının hayatınıza etkisi şu şekilde sıralanabilir:

  • Dikkatinizi geliştirir.
  • Tükenmişliğinizi azaltır.
  • Uykunuzu düzenler.
  • Diyabet kontrolünü iyileştirir.

Mindfulness Uygulamaları Nelerdir?

Mindfulness uygulamanın birçok farklı ve basit yolları mevcuttur. Mindfulness uygulamaları nelerdir? Diye merak ediyorsanız yazımızın bu bölümünde bu uygulamalara bazı örnekler vermek istedik.

  • Dikkat Etmek: Günümüzün hızlı ve yoğun dünyasında yavaşlamak ve bazı şeyleri fark etmemiz çok zor olabiliyor. Bu nedenle çevremizde olup bitenleri tüm duyularımızı kullanarak deneyimlemek için zaman ayırmanız önemli. Örneğin sevdiğiniz bir yemeği yerken yemeği koklamak, tatmak ve tadını çıkarmak için o yemeğe zaman ayırın. Kısacası dikkat etmek için yavaşlayın ve zaman ayırın.
  • Anı Yaşayın: Bulunduğunuz anda ve yaptığınız her şeye karşı açık , yargılamadan, anlayışlı ve kabullenici bir dikkat geliştirmeye çalışın. En önemlisi basit zevklerde neşe bulun.
  • Kendinizi Kabul Edin: İyi arkadaşlarımıza genellikle çok iyi davranırız. Kendinize de iyi arkadaşlarınıza davrandığınızdan daha iyi davranın.
  • Nefes Egzersizine Odaklanın: Herhangi bir negatif düşünceye sahip olduğunuzda oturmaya çalışın ve derin bir nefes alın, gözlerinizi kapatın. Bu sırada vücudunuza girip çıkan nefese odaklanın. Böylelikle bir dakika bile oturmak ve nefes almak size yardımcı olabilir.

Bu basit Mindfulness egzersizleri her yerde yapılabilir ancak daha komplike ve yapılandırılmış farkındalık egzersizlerini bir uzmanla birlikte yapmayı deneyimleyebilirsiniz.

Yapılandırılmış Mindfulness Uygulamaları

Vücut Taraması Meditasyonu:  Sırt üstü uzanın ve bacaklarınızı uzatırken kollarınız yanlarda avuç içiniz yukarı bakacak şekilde olsun. Tüm dikkatinizi yavaş bir biçimde baştan ayağa, ayaktan başa doğru vücudunuzun her yerine odaklayın. Vücudunuzun her parçası ile ilgili duyum , duygu ve düşüncelerin farkında olun.

Oturma Meditasyonu:  Rahat bir şekilde oturun, sırtınız düz ve ayaklarınız yerde düz bir şekliniz olsun. Ellerinizde kucağınızda olsun.  Bu şekilde otururken burnunuzdan nefes alın ve bu esnada nefesin vücudunuza girip çıkmasına odaklanın. Eğer dış etkenler ya da düşünceler meditasyonu bölerse deneyiminizi not alın ve tekrar nefesinize odaklanın.

Yürüyüş Meditasyonu: 3 km uzunluğunda sessiz bir yer bulup yavaş bir şekilde yürüyün. Ayakta durma hislerinizin farkına varın. Dengenizi koruyan ince hareketlerin farkında olarak yürümeye odaklanın. Yolu bitirdiğinizde duyularınızın farkındalığını koruyarak yürümeye devam edin.

Mindfulness basit uygulamaları duyularınızın açık havada çalıştırmanın daha faydalı olduğunu gösteren araştırmalar bulunuyor. Yapılandırılmış mindfulness uygulamaları için dikkatinizin dağılmaması ve uygulamanın kesintiye uğramaması için sessiz bir yerde zaman ayırmanız gerekiyor. Özellikle günlük rutininiz başlamadan önceki sabahın erken saatleri mindfulness uygulamaları için oldukça uygun bir zaman dilimi ve altı ay kadar düzenli mindfulness uygulamaları pratiğini yaptığınızda farkındalığın o kadar zor bir şey olmadığını göreceksiniz.