Mindfulness Ne İşe Yarar?

Hızlı bir çağda yaşarken hepimiz anda kalmanın birtakım olayları yargılamadan kabul edebilmemiz çok zor olduğu gibi etrafımızda olan bitene tüm dikkatimizi vererek olayların farkına varabilmemiz de mümkün olmayabilir. Mindfulness bir uygulama olup hepimizi anda kalmayı ve etrafımızda ya da çevremizde olan biteni bilinçli bir şekilde farkındalığımızın kabullenme ile artırarak dikkatimizi yaşadığımız ana odaklamamızı sağlar. Mindfulness ne işe yarar? Mindfulness ‘ın hayatımıza katkıları nelerdir? cevaplarını öğrenmek için yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Mindfulness Ne İşe Yarar? Mindfulness’ın Hayatımıza Katkıları Nelerdir?

 Gündelik ve iş hayatımızda normal bir işleyişin içinde fazla bir şey fark etmek için durmadan hayatın içinde yer almak son derece kolaydır. Mindfulnes uygulamaları sayesinde yaşadığımız olayları şimdiki anda değişik duygu his ve duyumları hissederek etrafımızda olanlara dikkat etmemize katkı sağlar. Mindfulness uygulamalarının amacı dikkati nazik ve tarafsız bir şekilde yönetmektir. Kısacası Mindfulness gerçeğin olduğu gibi farkına vararak anda kalmamızı sağlamakla beraber bu teknik asla bir olumlama tekniği değildir. Bazılarımız Mindfulness’a farkındalık olarak tanımlanabilir ve farkındalık sayesinde hayattan daha fazla zevk almamızın yanında kendimizi daha iyi anlamamıza da katkı sağlar. Böylelikle hayatınızı geliştirmek adına adımlar atabilirsiniz.

Mindfulness bize düşüncelerimizin ve duygularımızın gerçekleştiği şekliyle ve gerçekleştiği anda farkında olmamızı sağlar. Mindfulness uygulamalarının bir parçası da bedenlerimiz ve deneyimlediğimiz duyumları ile yeniden bağlantı kurmamızı mümkün kılar. 

Mindfulness’ın Hayatımıza Katkıları Nelerdir?

Birçoğumuz çevremizdeki dünyayı fark etmeyi bırakalı hem çok oldu hem de son derece kolaydır. Üstelik bedenlerimizin nasıl hissettiği ile olan bağlantımızı koparıp kafalarımızın içinde yaşamaya başlamış bulunuyoruz. Bu da düşüncelerin duygu ve davranışlarımızı yönlendirme şeklini unutup düşüncelerimize kapılmamıza yol açmış olabilir. Mindfulness’ın hayatımıza nelerdir? sorusunun yanıtını sizler için araştırdık. Umuyoruz ki Mindfulness uygulamaları hayatımıza yeni bir bakış açısı kazandırsın. İşte Mindfulness’ın hayatımıza kattıkları;

  • Zihinsel Sağlığınızı Korur:  İçinde yaşadığımız anın daha fazla keyfini çıkartmak ancak olan bitenlerin daha fazla farkına varmamızla gerçekleşebilir. Böylelikle kendimizi de daha iyi anlayabiliriz. Mindfulness bize alıştığımız şeylerin daha fazla farkında olarak yeniden deneyimlememizi sağlar. Düşüncelerimizin bizim kontrolümüzü geçirmesini önleyen Mindfulness, bizim düşünceleri gerektiği zaman kontrol etmemize olanak sağlar. Mindfulness’a göre düşünceler, bizi kontrol etmesine gerek olmayan zihinsel olaylardır. Bu farkındalık sayesinde stresimiz, endişelerimiz ve kaygılarımız azabilir.
  • Daha Dikkatli Olmamızı Sağlar:  Mindfulness sayesinde gündelik hayatımızda ya da yürüdüğümüz sırada tüm olayların farkına vararak fiziksel ve duygusal duyumlarımız konusunda daha dikkatli olabiliriz.
  • Düzenli Olmamızı Sağlar:  Her gün rutin döngünüzü tamamlarken etrafınızdaki dünyanın yarattığı hislerin farkında olmaya karar verdiğiniz bir düzene ve zamana sahip olmak yararlı olabilir.
  • Yeni bir şey denemenizi Sağlar:   Her gün  yaptığınız rutinin dışında yeni bir şeyler denemeniz dünyayı yeni bir biçimde fark etmenize katkı sağlar. Örneğin toplantılarda farklı bir koltukta oturmayı deneyebilirsiniz.
  • Düşüncelerinize dikkat etmenizi Sağlar:  Mindfulnes düşünceleri uzaklaştırmakla ilgili değildir. Mindfulnes daha çok düşüncelerin gelip giden zihinsel olaylar olduğunu görmekle ilgili olduğunu unutmayın. İlk başlarda bunu yapmak çok zor olsa da ısrarla yaparsanız mümkün olabilir.
  • Düşünceleri ve duygularınızı adlandırmanızı sağlar:   Düşünce ve duygularınız hakkında farkındalık oluşturmak istiyorsanız duygu ve düşüncelerinizi adlandırabilirsiniz. Örneğin bu işte başarısız olabilirim düşüncesini endişe olarak adlandırabilirsiniz.
  • Kendinizi geçmiş ve gelecekten kurtarmanızı Sağlar: Mindfulness her yerde uygulanabilir ancak birkaç dakikalığına geçmiş sorunları düşünmeniz ya da gelecek endişelerinizi önceden yaşama tuzağına düşebilirsiniz. O zamanlarda özellikle Mindfulness uygulamalarını benimsemeniz yararlı olabilir.

Mindfulness uygulamalarını gündelik hayatınızda yer vermek için zaman ayırmanız farkındalığınızın artmasına yardımcı olacaktır.