Meditasyon Nedir?

Dünyada ortaya çıkan gelişmeler modern zamanlarda hepimizin hayatını çok hızlı ve çabuk yaşamamıza neden oluyor. İş hayatı, gündelik hayat derken bir gün içinde birçok şeyi bir anda yaşayıp sonlandırmamız gerekiyor. Bu da her birimiz için çok zor ve yorucu olabiliyor. Hayatımızda çok ister istemez çok fazla stres, endişe ve kaygı olmasının yanı sıra rahatlamaya ihtiyaç duyabiliyoruz.  Bunu sağlamak için fiziksel ve zihinsel teknikler kullanılabilir. Bu tekniklerden birisi de meditasyondur. O halde meditasyon nedir? Sorusuna birlikte yanıt arayalım.

Meditasyon Nedir? Meditasyonun Yararları

 Meditasyon kelime anlamı olarak zihinsel ve fiziksel tekniklerin bir kombinasyonunu kullanılarak zihnin odaklanmasını ya da temizlenmesini içeren bir uygulama olarak nitelendirilebilir.  Meditasyon insanlık çağından bu yana var olan ve dünyanın çeşitli bölgelerinden farklı formlardan gelen bir uygulamadır. Buna rağmen modern bilim, meditasyon uygulamalarını son birkaç on yılda incelemeye başlamıştır. Bununla birlikte bilim ve meditasyon ilişkisindeki en büyük gelişmeler modern teknoloji ile mümkün olabilmiştir. Meditasyon, rahatlamak, endişe ve stresi azaltmak için gerekli uygulamalardır. Bazen de meditasyon kötü alışkanlıkları bırakmanın zorluklarına adapte olabilmek için kullanılabilir. Meditasyon stresinizi azaltmanın en basit ve en hızlı yoludur. Üstelik günün tüm stresini ortadan kaldırabildiği gibi size bir rahatlama ve iç huzuru da getirebilir.

Meditasyonun Yararları

Meditasyon size iç huzurunuzu geri getiren uygulamaların başında gelir.  Stres ya da düşünceleriniz sizi endişelendiriyor ve gergin olmanızı sağlıyorsa meditasyon için birkaç dakika harcamanız sakinliğinizi geri almanıza katkı sağlayabilir. Meditasyon türlerine göre farklılık gösterse de meditasyonun yararları son derece fazladır. Meditasyonun yararlarını anlayabilmeniz için meditasyonu anlamanız önemlidir. Meditasyon ilk olarak ortaya çıktığında yaşamın kutsal ve gizemli gücünün anlaşılmasını derinleştirmeye katkı sağlaması için kullanılırken günümüzün modern zamanlarında meditasyon rahatlamak ve stresi azaltmak için kullanılır. Meditasyonu anladığımıza göre meditasyonun yararlarına geçebiliriz:

Meditasyon bir tür zihin- vücut tamamlayıcı tıp olarak kabul edilmesinin yanında meditasyon sakin bir zihin üretilmesine olanak sağlar. Ayrıca meditasyon esnasında dikkatinizi odaklayabilir ve zihninizi kaplayan karışık düşünce akışını ortadan kaldırabilirsiniz. Meditasyon sayesinde merkezde kalabilir ve iç huzurunu korumayı öğrenebilirsiniz. Ayrıca meditasyon hem duygusal durumunuza hem de genel sağlığınıza yarar getiren bir sakinlik ve huzur dengesi verebilir. Bu sayede stresle de daha rahat başa çıkabilirsiniz. Düşünülenin aksine, meditasyon seansınız bittiğinde meditasyonun yararları bitmez. Meditasyon sayesinde gününüz daha sakin geçebilir. Ayrıca meditasyon belirli hastalıkların semptomlarını da yönetebilmenize de olanak sağlar.

Meditasyonun Fiziksel ve Duygusal Yararları

  • Stresli durumlara karşı size yeni bir bakış açısı kazandırır.
  • Stresinizi yönetmeniz için yeni beceriler geliştirmenizi sağlar.
  • Farkındalığınızı arttırır.
  • Şu ana odaklanmanızı sağlar.
  • Olumsuz duygu ve düşünceleri azaltır.
  • Hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı arttırır.
  • Sabır ve hoşgörünüzün artmasını sağlar.
  • Kalp ritmini düzenler.
  • Yüksek tansiyonu düşürür.
  • Uyku kalitenizi arttırır.

Unutmayın ki, herkes meditasyon yapabilir, meditasyon yapmak için özel bir ekipmana ihtiyaç duymazsınız. Üstelik nerede olursanız olun meditasyon yapabilirsiniz, ister bir iş toplantısının ortasında isterse meditasyon için yürüyüşe çıkabilirsiniz. Meditasyon uygulaması basit ve ucuz bir uygulamadır.