Evde meditasyon nasıl yapılır?

Meditasyon çok eski zamanlardan bu yana var olan etkili bir teknik olmasına rağmen günümüzde de bir hayli popüler. Meditasyon yapmayı yaşamlarının bir rutini haline getiren kişiler meditasyonun faydalarını keşfetmiş kişilerdir. Siz de meditasyonu yeni keşfetmiş olabilir ve meditasyona başlamak istiyor olabilirsiniz. Evde meditasyon nasıl yapılır sorusunun cevabı için yazımızı okumaya devam edin.  

Meditasyonu sürekli bir rutin haline getirmiş iseniz stres ve kaygıda azalma, iyileşen uyku ve genel sağlığınızın keyfini çıkarıyorsunuz demektir. Üstelik zihnin nasıl çalıştığını ve zihinleri ile nasıl çalışacağını da iyi anlıyor olabilirsiniz.

Evde Meditasyon Yapmanın Yolları

Meditasyon, zihninizi sakinleştirirken anda kalıp şu ana odaklanmanızı sağlar. Evde meditasyon yapmanın yollarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Evde meditasyon yapmak için öncelikle sizi sabırsızlandıran ve yapmayı dört gözle bekleyeceğiniz bir meditasyon yöntemini belirlemenizdir. Meditasyon yapmak için süreklilik ve disiplin gereklidir ancak meditasyonu bir iş gibi görmemeniz gerekir. Doğru bir meditasyon yönteminin seçilmesi çok katı ve çok gevşek arasındaki kusursuz dengeyi yakalamanızı sağlar.

  • Meditasyon Yapmak İçin Motivasyonunuzu Düşün: Stresi yönetmek, iyi bir uyku düzeni ya da kronik ağrı ile ilgili sorunlar için meditasyon yapıyorsanız rehberli meditasyon sizin için ideal bir seçenek olabilir. Zihninizi açmak ve zihnin iç yüzünü anlamak isteyenler için farkındalık ve farkındalık meditasyonunu tercih edebilirsiniz. Sabır, empati gibi becerilerinizi geliştirmek için minnettarlık meditasyonu uygun bir seçim olabilir.   Bu ve buna benzer birçok farklı meditasyon türü bulunmakla beraber neden meditasyon yapmakla ilgilendiğinizi çözdüğünüzde sizin için doğru olanı anlarsınız.
  • Küçük başlayın ve yola devam edin:  Evde meditasyon yaparken, küçük yönetilebilir seanslarla başlayın. Üç dakika olsa bile başlamanız önemlidir. Bu süre çok kısa gelse de yeni başlayanlar için birkaç dakikalık oturmak sonsuz gibi gelir.  Kısa seanslar, meditasyonu uzun vadede uygulamanızı sağlar.
  • Uygun bir zaman ve rahat bir yer seçin:  Evde meditasyon yapmanın en iyi yollarından biri sessiz ve dikkatinizi dağıtacak unsurlardan uzak bir yer bulmaktır. Sizin için uygun bir zaman belirleyin. Bazıları için meditasyon için erken sabah saatleri uygun olabilirken herkes uyuduğu için de çok az bir kesinti ihtimali mevcuttur.
  • Rahat bir pozisyon bulun: Kendinizi rahat hissedeceğiniz bir pozisyon bulun. Omurganızın hizalandığı bir pozisyon bulmalı, boynunuz ve omuzlarınızı gevşetin ve meditasyon seansı sırasında gözleriniz yarı açık ya da kapalı olması uygun bir pozisyondur.
  • Rehberli bir meditasyon deneyin: Meditasyona yeni başladıysanız rehberli meditasyon uygulamanıza renk katabilir. Bunun için çevrim içi kanallarda bulunan uygulama ve programlardan yararlanabilirsiniz.
  • Odak: Meditasyon türlerinden hangisini seçerseniz seçin, şimdiki anın farkındalığı anahtardır denilebilir. Anahtarı kaybetmeyin. Meditasyon yaptığınızda seçilen nesnenin farkına varmak için çalışırsınız. Zihninizin buraya ve şimdiye odaklanmanıza yardımcı olmak için evde nefes alma sürecine odaklanabilirsiniz. Nefesinizi alıp vermeyi fark edin ve geri gelmeyi deneyin. Zihni boşaltmayı unutun.
  • İyilik: Meditasyon sayesinde öfke, kıskançlık gibi olumsuz duyguları kontrol edebilir, şefkat ve şefkat gibi olumlu duyguları ön plana çıkarabiliriz. Meditasyon, içimizdeki iyiliği ortaya çıkarmamızı sağlar.

Evde meditasyon yapmanın yollarını şimdinin farkında olma anahtarını unutmadan deneyin. Kaygı, stres ve endişeden uzaklaşın.